“Severek yapılan her işte başarı kaçınılmazdır”

Ayla Polattimur – Bilgisayarlı Muhasebe ve Vergi Uyguluma 2006 – DP Parfümeri – İşletmeci

Babasının ticaret yapıyor oluşu ve kendi işini kurma hayalleri ile birlikte yola çıkıp güvendiği bir markanın bayiliğini aldı. Bayi sayısını dörde çıkaran ayla başarısının sırrının işine duyduğu sevgiden kaynaklandığını söylüyor.

Ayla’nın hayalinde her zaman kendi işini kurmak vardır ve bir kadın olarak kozmetik her zaman ilgi alanı dahilinde olur. Okulunun son senesinde kendi işini kurmaya karar verir. Babasının ticaretle uğraşması onun için büyük avantajdır. Zira okul yıllarında aynı zamanda babasının yanında iş tecrübesi edinerek kendi işini kurmak için sağlam bir altyapı oluşturur.

“Bu sektöre girmeye, önce bir araştırma yaparak başladım. Parfümün günümüzde artık lüks kullanımın dışında adeta bir ihtiyaç haline geldiğini gördüm. Bayanların dışında bayların da çok ilgi gösterdiği, belirli bir yaş aralığı olmaksızın çocuk, genç, yaşlı her kesimin kullanımı olan bir sektör. Bu alanda piyasada kısa bir araştırmamın sonucunda, almış olduğum franchising markasını, piyasada bu alanda kendini kanıtlamış başarılı müşteri memnuniyetini yakalamış bir firma olarak gördüm. İthal  olarak temin ettikleri esans ile üretilen parfümleri,  disiplinli çalışma sistemleri ve markaya olan titizlikleri benim bu markaya olan güvenimi sağladı ve bu markayla çalışmaya ve hizmet vermeye başladık. Bundan dolayı da başarımız kaçınılmaz oldu. Franchising sayesinde daha hızlı ve kolay bir şekilde iş hayatına atılmış oldum ve güzel kazançlar elde etmeye başladık” diyen Ayla DP Parfümeri’inin günümüzde hala alanında en iyisi olduğunu söylüyor. Markaya olan güveninde haklı olduğunu gören Ayla zaman içerisinde markaya olan yoğun ilgi ve memnuniyetten dolayı bayilik sayısını artırarak dörde çıkarmış…

Çalıştığı markaya güveniyor

Ayla’nın belirttiğine göre firma; insan sağlığına verilen önem gereği, hammadde tedariğini insan sağlığı ile ilgili denetimlerin en üst seviyede olduğu Avrupa Birliği’nden yapıyor. Ayrıca firma T.C. Sağlık Bakanlığı denetimi altında olup, üretim merkezlerinde T.C. Sağlık Bakanlığı’nın koymuş olduğu standartlara harfiyen uyuyor ve teknolojinin sunduğu tüm imkanlardan da faydalanıyor.

Tekstil sektörüne de adım attı

Almış olduğu eğitimin de iş hayatına atılmasında büyük önem taşıdığını düşünen Ayla, üniversite yıllarında Mercedes-Benz firmasının muhasebe bölümünde bir de staj yapar. Bu bölümde yapmış olduğu staj sayesinde şimdi iş yerinin finans bölümümü çok iyi yönetiyor. “Staj dönemimizin iş hayatımızdaki öneminin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Hem almış olduğumuz eğitimimizi pekiştirmek anlamında hem de insan ilişkileri anlamında” diyen Ayla’nın şu anki işletmesinde başarı hedefi bayilik sayısını artırarak farklı illerde farklı kitlelere ulaşmak ve bu sektörde kariyerine devam etmek…

Ayla içinde bulunduğu dönemde aynı zamanda diğer bir ilgi alanı olan tekstille de uğraşıyor. Alışverişe olan düşkünlüğünden dolayı bu alanda çok fazla zaman harcayan Ayla “Metropol şehrindeki iş yoğunluğumuzdan dolayı kısalan zamanımızın iyi değerlendirebilmek için e-ticarete yöneldim. Zaman içinde e-ticarete artan talep doğrultusunda bu alanda kendi markamı yaratarak faaliyet göstermekteyim” diyor ve ürünlerinin çok beğenilmesi ve mağaza taleplerin çoğalması ile birlikte beni bu alanda da mağazalaşarak ilerlemeyi düşünüyor.

İş dışındaki zamanlarını evde geçirmekten hoşlanıyor

İşinin uzun soluklu olmasının ve bu alanda devam etmek isteyişinin en büyük sebebi işini severek yapıyor olması… “Öncelikle herkese tavsiyem, bir işe başlamadan önce gerçekten o işi ne kadar yapmak istediğinizi analiz edip öyle başlamayın. Çünkü severek yapılan her işte başarı kaçınılmaz oluyor. İşinize daha pozitif bakmayı sağladığı için hem iş hem de sosyal hayatınıza bu pozitif bir şekilde yansıyor” diyor.

Ayla işinden arta kalan zamanlarda evinde vakit geçirmeyi, mutfakta güzel tatlar çıkarmayı ve ailesiyle vakit geçirmeyi seviyor. Fırsat buldukça da eşiyle küçük seyahatlere çıkmaya çalışıyor.

Powered by Openmedia