Şirketin öz sermayesini büyütmeyi hedefliyor

Daniel Serap / İşletme-Ekonomi Üstün Başarı Programı 2008 / İş Yatırım Hisse Senetleri (prop) Trader

Görevi, vadeli ve spot piyasalarda hisse senetleri ve kontrat alım satımı yaparak kar elde etmek olan Daniel, yatırımcılara öneriler de veriyor.

Üniversitede aldığı işletme ve ekonomi eğitimi nedeniyle finans sektörüne yabancı olmayan Daniel, hisse senetleri piyasalarına ilgi duymaya, Hollanda’da Tilburg Üniversitesi’nde yaptığı master süresinde katıldığı bir yarışma sayesinde başlar. Katıldığı bu ‘trading’ yarışması sonucunda Tilburg genelinde birincilik ödülü alır ve daha sonra bu alana yönelmeyi seçer. Üniversitede aldığı ekonomi dersleri sayesinde analitik düşünebilme ve hızlı karar verebilme yeteneklerini geliştirir. Böylece işinin gereği olarak ani karar alınması gereken durumlarda büyük oranda doğru karar verebilmeyi öğrenir. Uluslararası ekonomi ve finans dalında yaptığı yüksek lisans eğitiminde aldığı ekonometri ve yatırım yöneticiliği dersleri ise kendini sayısal alanda geliştirmesini sağlar. Bu şekilde kendine özgü modeller ve portföyler kurarak bunların optimal şekilde nasıl yönetileceği konusunda bilgi edinir.

Üniversitede okurken Ernst&Young ve Ezcacıbaşı Girişim firmalarında 2006 senesi yaz aylarında staj deneyimleri yaşar. Eczacıbaşı Girişim’de Bütçe ve Finansman Departmanı’nda üç ay boyunca staj yapar. Burada SAP kullanmayı, aylık ve haftalık bütçe raporları çıkarmayı ve muhasebe ilkeleri konusunda deneyim edinir. Ernst&Young’da ise iki ay kadar staj yapar ve bu süre içinde vergi denetimlerine katılır. Döviz kuru değerlemesi ve vergi usul kanunu hakkında çeşitli deneyimleri olur. Tüm bu stajlar sonunda çeşitli tecrübeler edinir ancak muhasebe alanında çalışmak istemediğini de bu dönem anlar.

Önce aile şirketinde çalıştı

Mezun olduktan hemen sonra yapmaya başladığı Tilburg’daki yüksek lisansını tamamladıktan sonra (2008-2009) altı ay gibi kısa bir süre aile şirketinde çalışır ancak Türkiye’de ticaret yapmanın okuduğu hiçbir dalla örtüşmediğini fark eder. Bu şirketteki hisselerini satarak kurumsal yapıya sahip finans kurumlarında iş aramaya başlar. Subat 2010’da İş Yatırım’da başladığı görevine halen devam eden Daniel, askerliğini ise, Ağustos 2011- Ocak 2012 tarihleri arasında yapar.

Mesleğinde hisse senetleri alanında uzmanlaşan Daniel, daha okula devam ederken kendi sanal portföylerini kurar, buradaki getirilerinin endeks getirilerini her yenişinde havalara uçar. “İnsan mutlu olduğu ve sevdiği işi yapmalı. İnsanlar her ne kadar borsayı kumar olarak görse de unutmamalılar ki hisse senetleri piyasasında gerçekleşen her şeyin temelde bir nedeni var. Önemli olan bunu psikolojik olarak özümseyip rasyonel tepkiler verebilmek” diyen Daniel, üniversite dışında SPK’nın açtığı eğitimlere katılarak finansal piyasaların düzeni ve işleyişi hakkında bilgi edinir.

Test aşamasında bir çalışması var

Daniel’in İş Yatırım’da şu andaki görevi, şirketin özsermayesini günlük al-sat faaliyetleri çarçevesinde büyütmek. Vadeli ve spot piyasalarda hisse senetleri ve kontrat alım satımı yaparak kar elde edebilmek temel amacı. Öte yandan geliştirdiği modeller ve sayısal stratejiler çerçevesinde yatırım önerileri de veriyor. Günlük piyasa yorumları ve trade masası kar-zarar raporunun icra edilmesi de onun sorumluluğu altında.

Şu anda test aşamasında olan bir proje üzerinde çalışan Daniel, master derslerinde yaptığı portföy optimizasyonu teorisini İMKB’ye entegre etmeye çalışıyor. Hollanda genelinde yapılan Traders Trophy’de finale katıldığı için ödül de alan Daniel, ilerde yabancı merkezli bir aracı kurumun Türkiye branşında çalışmak istiyor. Bu kurumlarda üst düzey yönetici olmak ya da yurtdışındaki yabancı kurumların ofislerinde çalışmak planları arasında. Ancak en büyük hayali yeterli tecrübeyi ve çevreyi edindiği zaman kendi hedge fonumu kurmak. Kendi fonumu yönetmek ve takip etmenin kendisine apayrı bir keyif ve yaşam tarzı sunacağına inanıyor.

Prop trading alanında başarılı olabilmek için öncelikle sağlam bir psikolojiye sahip olmak gerektiğini söyleyen Daniel, “Yüksek stres düzeylerinde çalışabilmek ve yeri geldiğinde milyon liralık pozisyonları eliniz titremeden idare edebilmelisiniz. Tüm bunlar tabi ki tecrübe kazanarak oluyor” diyor. İş dışında bol bol spor yapıp arkadaşlarıyla keyifli aktiviteler yapan Daniel’in, basketbol oynamak ve bateri çalmak en büyük hobileri. Bunların dışında sinema ve canlı konserler en sevdiği aktiviteler arasında. Ayrıca farklı restoranlarda değişik tatlar tatmayı da seviyor.

Powered by Openmedia