Şirketlerin mali sorunlarına çözüm üretiyor

Cömert Kun / İşletme 1999 / PricewaterhouseCoopers Kıdemli Müdür

Cömert, lojistik, perakende, enerji ve medya sektöründen birçok şirketin vergi ve mali hukuk konusundaki problemlerine çözüm bulmaya çalışıyor.

Sektörle ilk olarak üniversitede düzenlenen kariyer günlerinde tanışan Cömert, o dönemin en önemli servis organizasyonlarından birinin yaptığı sunumlardan çok etkilenir. Ardından sektörü ve oyuncularını incelemeye başlar. Büyük ve uluslararası şirketlerde çalışanların kendilerine verilen kısıtlı iş tanımını yapmaya çalıştıklarını anlar. Büyük resmi görmek için ne yapması gerektiğini düşünürken farklı sektörlerden birçok şirketin içinde bulunduğu meslekte; mali tabloları okuyarak mali mevzuatla uyumunu kontrol edebileceğini görür. Diğer taraftan, mali müşavir olarak iyi bir meslek sahibi olacağını, kariyer olarak geleceğini garanti altına alabileceğini düşünür.

İş hayatına nerede ve nasıl başlandığının, başlangıçların önemli olduğunu düşün Cömert, bu nedenle mezun olduktan sonra uluslararası bir şirkette çalışmak ister. “Bu nedenle kariyer günlerini takip etmiş, şirketleri ve sektörleri araştırmıştım” diyen Cömert, bu esnada danışmanlık ve denetim alanında dünyanın en büyük şirketlerinden PricewaterhouseCoopers ile tanışır.

Staj yapılmasını tavsiye ediyor

Üniversite eğitiminin pratik hayatla çok paralel olmadığını düşünen Cömert, ancak BİLGİ’nin bu problemi iyi etüt ettiğine inanıyor. BİLGİ’nin ‘okul için değil, yaşam için öğrenmeliyiz’ mottosu sayesinde; genel prensipleri iyi bir şekilde öğrendiği, yaptığı projelerin pratik hayata yönelik olması nedeniyle, mezuniyet sonrası çalıştığı alanda problem yaşamaz. Üniversitede okurken hiç staj yapmayan Cömert, hayatının büyük bir bölümünde çalışacağı için üniversite dönemini kendine ayırır ve yapmayı istediği ne varsa onu yapar. “Ancak dönemin şartları çok değişti. Mezunların üniversite döneminde staj yapmaları çok önemli olduğu için staj yapmalarını tavsiye ediyorum” diyen Cömert, işletme bölümü diploması dışında, üniversitenin verdiği imkanlar sayesinde University of Portsmouth’dan ayrı bir lisans diploması alır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra çalışmaya başladığı PricewaterhouseCoopers’da çalışmaya

sadece askerlik döneminde ara veren Cömert, burada yaklaşık üç yıl çalıştıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin yüksek lisans programına kaydolur. 2004 yılında işletme yüksek lisans programını tamamlar. Yaptığı yüksek lisans sayesinde, serbest muhasebeci ve mali müşavirlik stajı bir yıl kısalır. Böylece ruhsatını daha hızlı alan Cömert, bugün kıdemli müdür (senior manager) olarak görev yaptığı PricewaterhouseCoopers’un vergi bölümünde; çoğunlukla yerel ve uluslararası şirketlerin bu alandaki problemleri konusunda danışmanlık ve denetim yapıyor.

Bugüne kadar lojistik, perakende, enerji ve medya sektöründen birçok şirketin vergi ve mali hukuk konusundaki problemlerine çözüm bulmaya çalışan Cömert, ayrıca tam tasdik kapsamında şirketlerin ödemeleri gereken kurumlar vergisinin tespiti konusunda denetimler yapıyor. Her yıl içinde üçer aylık periyotlarla denetim yaptıkları şirketlere gittiklerini söyleyen Cömert, bunun dışında due diligence adı verilen özel projeler yaptıklarını ancak gizli olan bu projelerle ilgili bilgi veremeyeceğini söylüyor.

Hedefi, şirket ortağı olmak

İlerde çalıştığı şirkette sorumlu ortak olarak görev almayı hedefleyen Cömert, bunun içinde gerekli altyapı ve donanıma sahip olmak için çalışıyor. Şirkette çalışmaya başladığında da amacının çok net olarak bu yönde olduğunu dile getiren Cömert, “Bunun için belli bir noktaya gelmiş bulunmaktayım. Hedefim 3-4 yıllık dönemde amacıma ulaşmak” diyor.

Verginin devletin gerçek ve tüzel kişilere yüklediği önemli bir ekonomik yükümlülük olduğunu belirten Cömert, bu çerçevede hizmet verdikleri alanlarda birçok şirketin karmaşık problemlerine çözüm ürettiklerini, bu alandaki birikimleri sayesinde şirketlere artı değer kattıklarını ifade ediyor.

Çok yoğun çalıştığı için çok önem verdiği halde sosyal çevresi ve arkadaşlarına çok fazla zaman ayıramadığından şikayet eden Cömert, iş dışında kalan zamanında bisiklete biniyor, uzun yürüyüşler yapıyor. Bunun dışında uzaktan kumandalı maket araçlara ilgi duyan Cömert, diğer taraftan fotoğraf çekmekten hoşlanıyor. Teknolojinin hayatının vazgeçilmezi olduğunu sözlerine ekleyen Cömert, elektronik her türlü ekipman, araçla ilgili yenilikleri takip etmekten inanılmaz keyif alıyor.

Powered by Openmedia