Şirketlerin ortaklık ve satın alma süreçlerini yönetiyor

Reşat Bıçakçı / İşletme-İktisat ve Uluslararası Finans 2007 / PricewaterhouseCoopers Ekip Şefi

Doğan TV Holding’in konsolidasyon, denetim ve raporlama süreçlerinde görev alan Reşat, şu aralar şirketlerin ortaklık ve satın alma süreçlerini yönetiyor.

Üniversite üçüncü sınıfta aldığı denetim dersi sayesinde denetim alanı ile son sınıfta aldığı Corporate Finance dersi sayesinde de danışmanlık alanı ile tanışır. Sayılarla arası iyi olduğu için daha üniversitede okurken finans sektöründe çalışmaya karar verir. “Üniversitede okurken hangi sektörde çalışacağınıza karar vermiş olsanız bile nereden başlayacağınızı belirlemek gerçekten zor oluyor. Aynı durum benim içinde geçerliydi” diyen Reşat, biraz araştırma yapınca finans sektöründe çalışmak için en doğru yerin denetim firmaları olduğunu görür. Denetim firmalarının hem finansın temel pratiklerini öğrenebilmek için en uygun yerler olduğunu hem de yeni mezunlara mesleki kariyer anlamında birçok fırsat sunduğunu düşünür. Üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun öğrenciler için özellikle 4 büyük denetim firmasından birinde işe başlamanın, finans sektörüne girmek için büyük bir fırsat olduğunu dile getiren Reşat, bu sebeple mezun olduğu sene PwC denetim bölümüne başvurur ve kabul edilir.

Finansbank ile Ülker’de staj yaptı

Üniversitede okurken 2005 yılında Finansbank’ın bir projesinde görev alan Reşat, projenin bir pilot uygulama olduğunu ve ilk BİLGİ’de uygulanmaya başlandığını belirtiyor. Bu projede iki ay kadar çalıştıktan sonra Ülker’in Davutpaşa’daki çikolata fabrikasında, insan kaynakları ve üretim planlama departmanlarında bir ay staj yapan Reşat, yaptığı bu iki staj, şu an çalıştığı iş koluyla alakalı olmamasına rağmen kariyeri için önemli yararlar sağladığını düşünüyor. Yaptığı stajlar sayesinde hangi sektörde ve hangi departmanlarda çalışmak istemediğine karar verir.

Çift anadal yaparak üniversiteden mezun olduktan iki ay sonra PwC Denetim Bölümü’nde işe başlayan Reşat, burada iki yıl asistanlık sürecinden sonra 2009 yılında ekip şefi olur. 2009 yılı Ağustos ayında askere gider ve 2010 Şubat ayında askerden dönüp tekrar PwC Denetim Bölümü’ne geri döner. Bu bölümde dört ay daha denetimde çalıştıktan sonra PwC’den ayrılarak 2010 Haziran ayında Hilti İnşaat’ta finansal kontrolör olarak çalışmaya başlar. Burada altı ay kadar çalıştıktan sonra tekrar PwC’a geri döner ve danışmanlık bölümünde çalışmaya başlar.

PwC’de yaklaşık üç yıl çalıştığı denetim bölümünde hem asistan hem de ekip şefi olarak Türkiye’nin en büyük şirketlerinden Doğan TV Holding’in konsolidasyon, denetim ve raporlama süreçlerinde görev alan Reşat, dokuz aydır çalıştığı danışmanlık bölümünde ise birçok proje kapsamında, şirketlerin ortaklık veya satın alma süreçlerinde görev alıyor.

İki şirketin birleşmesini yönetiyor

Şu aralar ekip şefi olduğu PricewaterhouseCoopers Danışmanlık Bölümü’nün yürüttüğü bir proje üzerinde çalışan Reşat, gizli yürütüldüğü için detaylı bilgi veremediği projenin, global bir şirketin, yerel bir firmayla ortaklık kurmasıyla ilgili olduğu bilgisini veriyor. Kariyeriyle ilgili uzun vadeli planlar yapmadığını söyleyen Reşat, bu nedenle daha kısa vadeli hedeflerle ilerlemeye çalışıyor. Reşat’ın kısa vadede öncelikli hedefi, birkaç yıl içinde bölümünde müdürlük pozisyonuna ulaşmak. Daha sonra da “Çalışan Değişim Programı” aracılığıyla şirketin yurtdışı ofislerinden birinde en az iki senelik bir görev almayı planlıyor. Bu meslekte başarılı olmak için çok sayıda etkeninin yanında çalışma arkadaşları ya da raporlama yapılan kişilerle gerekli seviyede ama rahat iletişim kurabilmek gerektiğini düşünen Reşat’a göre, bir yandan yeteneklerinizi ve karakterinizi iş hayatına yansıtırken diğer taraftan çalıştığınız kişilerle uyumlu olmak zorundasınız.

Beşiktaş taraftarı olduğu için Beşiktaş’ın hem futbol hem de basketbol maçlarını tribünden izlemeye çalışan Reşat, hafta sonları kız arkadaşıyla İstanbul’u geziyor. Sinemayı çok seven Reşat, haftada en az iki film izliyor, fırsat buldukça değişik şehirleri geziyor. Reşat, “Tam olarak sayısını bilmiyorum ama Türkiye’deki şehirlerin yarısından fazlasını görme fırsatım oldu. Bundan sonra da fırsatım olursa kalan şehirleri de mutlaka görmek istiyorum” diyor.

Powered by Openmedia