Sosyalliğini iş hayatına da taşıyor

Akaryakıt sektörüne ileri teknolojiyle otomasyon sistemleri üreten Asis Otomasyon Sistemleri’nde çalışan İz Deniz, BİLGİ Ekonomi mezunlarından. Deniz, üniversitedeki sosyalliğini iş hayatında da devam ettiriyor.

Enerji sektörünün devlerine otomasyon hizmeti veren Asis Otomasyon Sistemleri’nde Satış Pazarlama Müdür Yardımcısı olarak çalışan İz Deniz, çalıştığı şirketi şu sözlerle ifade ediyor: “Konusunda deneyimli ve uzman kadrosu ile Türkiye genelinde akaryakıt istasyonlarına, özel ve kamu kuruluşlarına otomasyon sistemleri ile servis hizmeti vermektedir. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren servislerin Asis’in yetkili servisi olma talepleri değerlendirilmiş, bu servislerin en iyileri ve kalitelileri müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için oluşturulan servis ağımıza katılmışlardır. Asis, yaygın servis ağı ile Türkiye genelinde kesintisiz ve kaliteli hizmet vermektedir.”

Deniz, öğretim kalitesi ve sosyal ortamı sebebiyle BİLGİ’yi tercih edenlerden. BİLGİ’yi espirili hocaları, sıkıcı olmayan dersleri ve küçük bahçesiyle hatırlıyor Deniz. Aldığı eğitimin iş hayatında bir farklılık sağladığını söylüyor ve “Konserve kutusundaki balık gibi çalışanlardan farklıyız” ifadesini kullanıyor.

Enerji sektöründe çalışmak için özel bir tercihi olmayan Deniz, bunun daha çok Türkiye’nin durumuyla ilgili bir yönelim olduğunu söylüyor ve “Mezun olduğunuz okul veya bölüm sizin hangi sektörde çalışacağınıza maalesef tam olarak karar vermiyor” diyor.

Türkiye enerji sektörünü hakkındaki değerlendirmesini sorduğumuz Deniz, şunları ifade ediyor: “Akaryakıt sektörü artık otomasyon sistemleri entegre edildiği için çok yüksek karlarla çalışmıyor. Akaryakıt dağıtım şirketlerinin karlılıkları maliyetler yükseldiği için düştü. Esas piyasaya hâkim olanlar ve çok etkilenmeyenler büyük firmalar. Küçük firmalar genellikle hala kontrol edilemez satış yaparak yasal olmayan yollarla piyasaya yakıt sokuyor.”

İlk işe başlanan haftaların sıkıcı geçtiğini fakat sonrasında bir kabullenme süreci yaşandığını ifade eden Deniz, “Sonrasında iş değiştirmek istenir ve kazanılan deneyim iş değiştirdikten sonra anlaşılır” diyor.

Yeni mezunlara tavsiyelerde bulunan Deniz, şu ifadeleri kullanıyor: “Yeni mezun arkadaşlar genellikle uzun süre işsiz kalıyor. Fakat biraz kendilerinden feragat ederlerse her türlü iş bulunuyor. Başta beklentileri biraz kısmak gerekiyor. Deneyim kazandıkça zaten istenilen noktaya geliniyor.”

Düzenli olarak spor yapıyor

Öğrencilik günlerinize dair en çok kantin sohbetlerini özlediğini söyleyen Deniz, aktif bir sosyal hayat sürüyor. Düzenli olarak spor yapıyor ve arkadaşlarıyla elektronik müzik festivallerine gidiyor. Vakit buldukça da resim çiziyor.

Powered by Openmedia