Sporda eğitim projeleri hazırlıyor

BİLGİ Halkla İlişkiler Bölümü’nden 2003 yılında mezun olan Gülin Sağıroğlu Kaşlıoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Eğitim Birimi’nde Kurs Eğitim Asistanı olarak çalışıyor.

BİLGİ’de Halkla İlişkiler Bölümü’nü bitiren Gülin, aynı zamanda İşletme Bölümü’nde yan dal yaptı. Öğrenciliği boyunca stajlar yapan Gülin, yaptığı projeler ile topluma da fayda sağladı. Şimdilerde, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Eğitim Birimi’nde Kurs Eğitim Asistanı olarak görevine devam eden Gülin’in gelecek planları arasında çocuk eğitimine yönelik çalışmalar yapmak var.

“Öğrenciliğim staj ve projelerde geçti”

Lisans eğitimi boyunca proje ödevlerinin, sunumların, sosyal etkinliklerin, stajların bol olduğu, keyifli bir öğrencilik geçirdiğini söyleyen Gülin, BİLGİ’deki yıllarını şöyle anlatıyor: “Final dönemleri yorucuydu ama benim için BİLGİ’li yıllarda arkadaşlarımla proje ödevleri yapmak eğlenceliydi. Son sene haricinde, farklı sektörlerde dönemsel projelerde çalışarak stajlar yaptım. BİLGİ hazırlıkta, henüz dersler çok yoğunlaşmadan, Best FM’de program yapımcısı ve sunuculuğu yaptım. Aynı yıl, BİLGİ’yi temsilen, aktif bir ekiple RedBull GoKart yarışlarına katıldım. Takım ruhu yüksek bir ekip olmamız bize avantaj sağlasa da çok başarılı bir sonuç elde edemedik. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Kuştepe mahallesine önemli katkılarından biri olan Kuştepe İlkokulu Çalışan Öğrenci Programı kapsamında bilgisayar ile yeni tanışan ilkokul öğrencilerine bilgisayar dersleri verdim.

Birinci ve ikinci sınıfta ders programının dışındaki saatlerde ve yaz tatillerinde Piar Gallup araştırma şirketinde medya araştırmaları bölümünde çalıştım. Bu staj sayesinde, derslerde gördüklerimin, özel sektörde nasıl kullanabileceğimi görmek keyifliydi. Üçüncü sınıfta Metis Danışmanlık’ta özel bir projede çağrı merkezi ekibinde proje koordinatörü olarak görev aldım ve teoriden pratiğe geçişte önemli bir deneyim kazandım.

Konser organizasyonları ve okul turları düzenleyen BİLGİ Pi Production ekibine katılarak, Halkla İlişkiler ve Hukuk Bölümü öğrencileri ile 2002’de gittiğimiz Uludağ tatilimiz, BİLGİ’de geçen beş yılın unutulmazları arasında yerini aldı.

“Son sınıfta dokuz farklı proje yaptık”

Son sınıfta bitirme tezi yazmak yerine, bölüm arkadaşlarımla birlikte okulumuzun bulunduğu Kuştepe mahallesi sakinlerinin sorunlarına yönelik kalıcı bir projede yer almayı tercih ederek, bitirme projesi çalışmalarına katıldım. ‘Kuştepeliyiz, BİLGİ’den İlgi’ sloganı ile başlayan sürecin sonunda dokuz farklı proje hayata geçti. Bu projenin kapsamı, dört yıl boyunca öğrendiğimiz her konunun gerçek hayatta uygulanması anlamına geldiğinden, çok yoğun çalışmamız gerekliydi. Bu nedenle, stajı bırakıp sadece ‘Kuştepe Şans Park’a odaklandım. Planlama, bütçeleme, sponsorluk, medya ile ilişkiler gibi kavramlar ders notlarının ötesine geçmişti. Sene sonunda inşaat tamamlandı ve Kuştepe çocuklarına, hocalarımız, Şişli Belediyesi ve sponsorların desteği ile ‘Kuştepe Şans Park’ı açtık. Bu projenin en keyifli yanı, parkta yer alan ekipmanları, panoları, oyun alanlarını boyarken Kuştepeli çocuklarla birlikte çalışmaktı. Arkadaşlarımla birlikte bir sene boyunca çalıştığımız projeyi gerçekleştirmek bizim için yalnızca mezun olmamızı sağlayan bir bitirme projesi değil, Kuştepe’li aileleri tanımamızı sağlayarak aynı zamanda hayata bakış açımızı değiştiren sosyo – kültürel bir deneyim oldu.”

Fransızca dersleri verdi

Lisans eğitimi bittikten sonra beş yıl iplik üzerine ithalat, ihracat yapan Enser Endüstriyel Servisler Firması’nda çalışan Gülin, işten geriye kalan zamanlarını lise öğrencilerine Fransızca özel dersleri vererek geçirdi. Bu sırada 2007 yılında BİLGİ Hukuk Bölümü’nden mezun olan eşi Evrim ile ilk çocuklarını da kucaklarına aldılar. Kendi deyimiyle iki yılını “Sadece anne” olarak keyifle geçiren Gülin, iş hayatına spor alanında çalışmaya başlayarak geri döndü.

“BİLGİ’de hocalarımın çoğunun sadece akademisyen olmamaları ve özel sektörde de aktif rol almaları derslerimizde daha güncel konular ve örnekleri paylaşmamızı sağladı. Bu sayede mezun olduktan sonra karşılaşacağımız dünyayı keşfetme şansımız oldu” diyen Gülin, spor alanında çalışmaya da üniversiteden bir arkadaşının vesilesiyle başladı ve özellikle futbol dalında idari ve eğitim birimlerinde görev aldı.

Lisans ve sertifika programları düzenliyor

TFF’nu Eğitim Birimi’nde Kurs Eğitim Asistanı görevine devam eden Gülin, sporcuların gelişimini hedefleyen eğitim projelerinin planlanması ve organizasyon aşamalarında yer alıyor. Lisans ve sertifika programları ile ilgili koordinasyon ve iletişimi sağlıyor. Kendi de iş ve ev işlerinden fırsat buldukça spor yapmaya zaman ayırıyor. Gelecekle ilgili hayalleri arasında ise, çocuk eğitimine yönelik çalışmalar yapmak var.

 

 

Powered by Openmedia