Stratejik danışmanlık yapmak için şirket kurdu

Cenk Sidar / İşletme-Uluslararası İlişkiler-2005 / Sidar Global Advisors’un (SGA) Kurucusu

Küresel şirketlere ve finansal kuruluşlara stratejik danışmanlık ve araştırma hizmeti veren Cenk, bir yandan da Chp Başkanı ile üst yönetimine danışmanlık yapıyor.

Cenk de diğer arkadaşları gibi eğitim almak için gittiği Amerika’ya yerleşen BİLGİ’lilerden. Üniversite yıllarında kendi kurduğu sivil toplum hareketi olan Siyasal Ufuk Hareketi’nin (SU Hareketi) ve kurumun örgütlenmesi ile ilgili zaman harcar. Bu hem organizasyonel yeteneklerinin artması, hem de taban siyaseti konusunda tecrübe kazanmasına neden olur. Buna rağmen BİLGİ’deki eğitimi süresince uluslararası ekonomi ve finansı her zaman yakından takip eder.

BİLGİ’deki eğitimini tamamladıktan sonra Avrupa Birliği ve T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın ortak programı olan Jean Monnet programı bursuyla, İtalya’nın Bologna şehrinde Johns Hopkins University’de (SAİS Bologna Center) ‘Avrupa Güvenlik ve Dış Politikası’ üzerine yüksek lisans eğitimi görür. Daha sonra yüksek lisans eğitimine Enerji Politikaları ve Ekonomi alanında Amerika’nın Washington şehrinde devam eder ve 2007 yılında Johns Hopkins Üniversitesi İleri Uluslararası İlişkiler Okulu’ndan (SAIS) Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Ekonomi yüksek lisans eğitimine başlar. BİLGİ’de aldığı işletme eğitimimi Johns Hopkins’te aldığı uluslararası ilişkiler eğitimi ile birleştirmesi ona önemli faydalar sağlar.

ATC’de direktörlük yaptı

2009 yılında Amerika’da yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra Washington’da ikili ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla kurulan Amerikan-Türk Konseyi (ATC) adli kuruluşun enerji ve savunma programları direktörlüğü yapmaya başlar. Bu dönem stratejik danışmanlık alanında ciddi fırsatlar olduğunu görür. ATC’deki görevi sırasında birçok firmaya danışmanlık hizmeti veren Cenk, bu firmalar daha geniş çaplı hizmet taleplerinde bulundukları için kendi şirketini 2009 yılında kurar.

O günden bu yana firmasını büyütmek için çalışan Cenk, 2010 yılında eşi Jessica Sidar ile evlenir. Bu arada üniversite eğitim süresince etkin bir şekilde siyasetle ilgilenen Cenk, 2011 yıllarına kadar enerjisini daha çok özel sektör faaliyetlerine harcar. Fakat şirketin büyümesiyle siyasete daha fazla zaman ayırır ve 2011 yılından itibaren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve üst yönetimine dış politika ve ekonomi alanlarında danışmanlık yapar. Cenk, hem işiyle ilgili hem de siyaset nedeniyle sürekli Türkiye’ye seyahat ediyor.

“Amerika her açıdan öğretici”

Amerika’daki iş yaşamının, profesyonel, disiplinli, girişimci ve risk almayı müfakatlandıran yapısı nedeniyle orada bir şirket kurmaya karar veren Cenk, Washington’da çalışmanın profesyonel açıdan ciddi avantajları olduğunu düşünüyor. Cenk’e göre, özellikle faaliyet gösterdiği küresel stratejik danışmanlık açısından orada olmak ciddi faydalar sağlıyor. “Dünyadaki bütün risk faktörlerini buradan inceleme, analiz etme ve müşterilerimizi uyarma fırsatı elde ediyoruz” diyen Cenk bugün, Sidar Global Advisors (SGA) adli kendi kurduğu firmayı yönetiyor. Şirket olarak küresel şirketlere ve finansal kuruluşlara stratejik danışmanlık ve araştırma hizmeti sunduklarını açıklayan Cenk, küresel piyasalarda yatırım yapan fon ve şirketlere, günlük ve haftalık ekonomik, siyasi ve finansal raporlar göndererek, ülke ve sektör riskleri konusunda bilgilendiriyor. Bunun yanında yabancı pazarlara nüfuz etme stratejilerinin yanında, pazar analizi, yerel ortaklık, alt yüklenici ilişkileri ve diğer ilgili işletme hizmetleri ile her müşterinin özel ihtiyaçlarına eğiliyor. Ayrıca gelişmekte olan bazı hükümetlere de ülkelerine yatırım çekmeleri konusunda destek veriyor. Şirketler ve yatırım kuruluşları için ülke ve sektör analizleri yapıyor, risk ve fırsatları değerlendiriyor.

ABD’de yayınlanan ‘The Diplomatic Courier’ ve ‘Young Professionals in Foreign Policy’ dergilerinin her yıl birlikte yayınladıkları “33 yaş altı dış politika liderleri” sıralamasına giren ilk Türk genci olmayı başaran Cenk, şu aralar büyük bir proje üzerinde çalışıyor. Amerika’nın önde gelen bir küresel teknoloji şirketinin Afrika’daki 15 ülkede risk analizini yapmayı ve regulatif değişiklikler konusunda raporlar hazırlamayı kapsayan bu proje için firmada 6 kişilik bir ekibin çalıştığını açıklayan Cenk, iş dışında kitap okumayı, yazmayı ve tenis oynamayı seviyor. İş nedeniyle çok seyahat ettiği için genelde eşini de programa dahil edip 2-3 günlük turistik geziler yapmaktan zevk alıyor.

DÜN

PROF. DR. İLTER TURAN

KUŞTEPE KAFETERYA

BUGÜN

BÜLENT ECEVİT

BOĞAZ

EN SON

LIAR’S POKER

ARGO

LONDRA

Powered by Openmedia