Taşınanlara boya, badana ve temizlik hizmeti veriyor

Elif Arı / Siyaset Bilimi 2005 / Sıfır Bir Gayrımenkul Hizmetleri Kurucu Ortağı

Yeni evlerinin boya, badana işlerine vakit ayıramayanlar için şirket kuran Elif, isteyenlere hazır boya ve ekipman seti, isteyenlere boya, badana, temizli ve mutfak yenileme hizmeti veriyor.

‘SifirBir’in tohumlarını, 2007 yılında Turkcell’in yaptığı Liderler Konferansı’nda konuşan Virgin Havayolları’nın sahibi Richard Branson atar. Virgin Havayolları’nın kuruluş hikayesini anlatan ve katılımcılara öğütler veren Branson’un söylediği, “Biraz cesaret ile gerçek fırsatları görüp gerçekleştirirseniz, tüm güç sizde olur” sözü Elif’i kendi işini kurması konusunda cesaretlendirir.

Üniversite üçüncü sınıftayken Finansbank’ın Tarabya Şubesi’nde iki ay staj yapan Elif, bu staj sayesinde okuldan mezun olmadan iş bulur ve Finansbank’ta altı ay çalıştıktan sonra terfi alarak Türkiye’deki ilkler arasında olan Konut Projeleri Destekleme ve Geliştirme Ekibi’nin (KPDGE) bir parçası olur. Yaklaşık sekiz ay burada çalıştıktan sonra BİLGİ’de ‘Kültürel İncelemeler’ master programına katılarak eğitim hayatına geri döner. Şu an tez aşamasında olduğu master programının ilk yılından sonra Boğaziçi Ağız ve Dış Sağlığı’nın müdürlüğünü yapar. 2006-2008 yılları arasında İKSV ile birlikte bir proje yürüten Elif, 8 Aralık 2007’de Mehmet Arı ile hayatını birleştirir. Ardından 19 Eylül 2008’de oğlu Can Rüzgar’ı dünyaya getirir.

Oğlu ile birlikte iş hayatı değişti

Rüzgar’la birlikte değişen hayatının bir anlamda SifirBir’in de kurulmasını sağladığını söyleyen Elif’e göre eğer yeni evliyseniz hayatınızdaki her değişim (iş, bebek) evin lokasyonunda oldukça önemli bir rol oynuyor. “Bizim dikkatimizi ilk bu çekti çünkü üç yıllık evliliğimiz boyunca üç ev değiştirmiştik. Her ev değişikliğinde boya, temizlik ya da ilave dolap gibi bir dizi ihtiyaç doğuyordu” diyen Elif, ancak bunları yapabilmek için parçalanmak, zaman ayırmak gerektiğini söylüyor.

Bu alandaki açığı fark eden Elif, ev taşıyanlara hizmet vermek amacıyla Ağustos 2010’da Sıfır Bir’i kurar. ‘Bu işi herkes yapabilir’ diyerek boya işini hızlandıran ve kolaylaştıran ekipmanlar getirten Elif, bu ekipmanları kullanabilmeleri için ustalarına eğitim verir. Bu hizmete ‘sıfırlama’ adını verdiklerini söyleyen Elif, “Sıfırlama; boya, badana ve temizliği içerir” diyor. Bir de herkesin kendi evinde istediği odayı kolaylıkla boyayabilmesi için gereken miktarda boya ve ekipmanı içeren ‘tek oda paketi’ verdiklerini açıklayan Elif, bir de mutfak yenileme hizmeti verdiklerini belirtiyor. Bu hizmetle ilgili Elif şunları söylüyor: “Bir mutfağı tamamen atıp yenisini koymak yerine kullanılabilir parçaları tutarak gerekiyorsa yeni dolap alanları yaratıyoruz ve tüm dolap kapaklarına renk değişikliği ile yeni bir görünüm kazandırıyoruz.”

Türkiye’de kendileri gibi yenilenmiş ekipmanlarla ve uygun fiyat aralığı ile hizmet veren başka firma olmadığını belirten Elif, müşterilere ücretsiz keşif hizmeti de verdiklerini söylüyor. Müşterilere öncelik sırasına göre bir teklif yaptıklarını dile getiren Elif, “Eğer sıfırlama hizmeti vereceksek, 100 metrekarelik bir konutu iki iş gününde teslim ediyoruz. Sadece sıfırlama fiyatımız 699+KDV’dir. İşe başlamadan önce sizleşme imzalıyoruz, işin hiçbir evresinde müşterimiz ustalarla görüşmüyor, çünkü bu bizim işimiz. İşi biz teslim alıyoruz ve kullanıma hazır olarak biz teslim ediyoruz” diyor. Beş kişilik bir beyin takımından oluşan ekiple çalıştıklarını açıklayan Elif, işin büyümesi ile birlikte ekipte çalışanların sayısının da arttığını vurguluyor.

Yeni hizmetler, yeni şubeler yolda

İnşaat firmalarına da hizmet vermeyi planladıklarını da dile getiren Elif, üç yeni alanda daha hizmet vermek için hazırlandıklarını belirtiyor. Kurumsal kimliğin oluşturulması konusunda hizmet verecek bir birim kurulduğunu da söyleyen Elif, elektrik prizleri ve süpürgelik değişimleri konusunda iki yeni paketi daha hizmete sunacaklarını sözlerine ekliyor. Bir de küçük ev aletleri satışı yapmayı planlayan Elif, Ankara’da bir şube açmak için çalışıyor. Beş yıl içinde İzmir’de de şubeler açarak üç büyük şehirde hizmet verir hale gelmeyi hedefleyen Elif, ayrıca Türkiye’de ilk kez üretilecek ve bu yılın sonunda piyasaya sunulacak bir tip tezgah üzerinde çalışıyor.

Amerika’da çözüm ortakları olduğunu da söyleyen Elif, SifirBir Garimenkul Hizmetleri olarak bunların sayısını artırmayı hedeflediklerini, ev aletleri ile buna başlamış olacaklarını dile getiriyor. İş dışında kalan bütün zamanını oğlu ve eşi ile geçiren Elif, toprak işleri yapmayı seviyor, çiçek ekiyor, meyve ve sebze yetiştirmeye çalışıyor.

Powered by Openmedia