Tüp bebek yapacaklara destek veriyor

İrem Sürmez / Sosyoloji-Psikoloji 2003 / Acıbadem Hastanesi Psikoloğu

Kendisi de ikiz kızlarını tüp bebekle dünyaya getiren İrem dört yıldır Acıbadem Hastanesi’nde tüp bebek tedavisi gören hastalara destek çalışmaları yapıyor.

Arkadaşlarının sıkıntılarını çok rahat dinleyebilen ve empati yapma gücü yüksek bir yapıya sahip olan İrem için sosyoloji ve psikoloji; çok ilgi duyduğu, kariyer yapmak istediği çok önemli iki alandır. İnsan ilişkileri de güçlü olan İrem, burslu olarak BİLGİ’de sosyoloji bölümünde okuyama başlar, bir yılın sonunda sadece sosyoloji okumak istemediğine karar verir. Bölüm birincisi olması nedeniyle psikoloji bölümüyle çift ana dal yapmaya başlar.

Üniversitede aldığı eğitim sayesinde psikolojinin farklı yönlerini, farklı uzmanlık alanlarını çok net şekilde gören İrem, okuldan mezun olduktan sonra klinik alanda uzmanlaşmak istemesine rağmen o yıllarda İstanbul’da çok seçeneği olmadığı için endüstri psikolojisi alanını daha iyi tanıyabilmek amacıyla İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yöneticiliği Sertifika Programı’na katılır. Ama bu alana hiç uygun olmadığını anlayarak, üniversitede uzmanlaşmak istediği klinik alana yoğunlaşmanın en doğru seçenek olduğunu düşünür. Gerekli koşulların oluşmasını beklerken hep istediği başka bir hayali gerçekleştirmeye karar verir.

Üniversiteye başlamadan önce evlenen İrem, mezun olduktan bir yıl sonra ikiz kızlarına hamile kalır. Hamilelik süreci çoğul gebelikten dolayı biraz zorlu geçtiği için hem bu dönemde hem de doğum sonrasında belli bir süre aktif çalışmaz. O dönem Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde staj programına katılır. Daha sonra kısa bir süre Logos Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde ve Atafiz Fizik Tedavi ve Rahabilitasyon Özel Dal Merkezi’nde çalışan İrem, 2005 yılında BİLGİ’de Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programına katılarak yüksek lisansa başlar ve ardından Acıbadem Hastanesi’nde çalışmaya başlar.

Tüp bebek yapan çiftlerle çalışıyor

Dört yıldır Acıbadem Hastanesi’nde tüp bebek merkezinde tedavi gören hastalarla çalışan İrem,    kendisi de kızlarına tüp bebek tedavisiyle sahip olduğu için tüp bebek konusunda oldukça deneyimli. Çok yoğun bir şekilde tüp bebek tedavisi gören çiftlerle seanslar yapan İrem, tüp bebek dışında çiftlerle çift terapisi yapıyor, ayrıca ergenlerle de çalışıyor. 2005-2007 yılları arasında iki yıllık Gestalt eğitimi programını tamamlayan İrem, sonra da bir yıl ‘gestalt practicum’ eğitimi yapar. İki yıl teorik temelini aldığı bu felsefenin terapide uygulama alanını çalıştıklarını söyleyen İrem, “Benim için çok önemli bir alt yapı oluşturdu. Kendimi tanımak anlamında da çok güzel bir deneyimdi. Terapide kullandığım çok önemli bir ekol oldu benim için. 2009 yılında Doç. Dr. M. Hakan Türkçapar’dan 40 saatlik ‘Kognitif ve Davranış Terapileri Kuramsal Eğitimi’ni aldım. Bu eğitim de klinik çalışmasına farklı bir ekolden bakabilme şansı verdi” diyor.

Şu anda psikolog olarak haftanın 3 günü Kadıköy Acıbadem Hastanesi tüp bebek merkezinde tedavi gören hastalarla çalışan İrem, ayrıca burada tüp bebek dışında ergen ve yetişkin danışanlarına, haftanın üç günü de Maslak Acıbadem Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nde yine tedavi gören hastalara destek veriyor.

Cinsel işlev bozukluğuna yönelmek istiyor

Tüp bebek konusuyla ilgili çeşitli televizyon programlarına katılan, dergilerde makaleler yazan İrem, hastane dışında çiftlerin tüp bebek tedavisiyle ilgili sorularını sorabilecekleri toplantılara da katılıyor. Kadın doğum polikliniğiyle işbirliği içinde hamilelik sürecini yaşayan anne adaylarıyla ya da bu süreci tamamlayan yeni annelerle de çalışıyor. Şu aralar çalıştığı merkezde tüp bebek tedavisi gören çiftlerle ilgili bir çalışmanın başında yer alan İrem, bu çalışmada tedavinin çiftlerin psikolojik süreçlerine, yaşam kalitelerine ve evlilik ilişkilerine olan etkilerini araştırıyor. Hem tüp bebek tedavi sürecinde çiftlerle çalışırken hem de tedavi dışında çift terapisinde, bireysel görüşmelerde karşılaştığı önemli bir alan olan cinsel işlev bozukluğu üzerine eğitim almak isteyen İrem, hastanede çalışmayı çok sevdiği için kariyerine burada devam etmeyi ve tüp bebekle bağlantılı tüp bebek merkezinde olmayı düşünüyor.

İş dışındaki zamanlarını, bugün 6,5 yaşına gelen kızlarıyla ilgilenerek geçiren İrem, ayrıca spor yapmaya özen gösteriyor ve haftada dört gün düzenli spor yapıyor. Uzun zamandır istediği bir aktivite olmasına rağmen zaman ayıramadığı dans kursuna bu aralar başlayan İrem, kesinlikle insanların kendine ayırdığı özel zamanlarının olması gerektiğini vurguluyor.

Powered by Openmedia