Ventulus markasını kurarak hayallerini gerçekleştirdi!

Meltem Sönmez İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Halen yüksek lisansına devam ediyor.

Ventulus’un hikayesi aslında uzun yıllara dayanıyor. “Rüzgar nereden eserse essin kadınlara şıklık katmayı amaçlıyoruz” diyerek başlıyor sözlerine. Uzun zamandır hayali olan aksesuar markası Ventulus’u bu yıl faaliyete Meltem ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Önce sizi tanıyarak başlamak isteriz. Meltem Sönmez kimdir?

İstanbul Bilgi Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum ve hala İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Marka okulu Pazarlama iletişimi bölümünde yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Uzun zamandır hayalim olan Aksesuar markamı da bu yıl ortaya çıkardım. Neredeyse tüm zamanımı işle okul arası harcayan biriyim şu an.

Ventulus adındaki girişiminizden bahsedelim. Öncelikle adı ilgimizi çekti. Ventulus ne anlama geliyor?

Ventulus ismi Latince Meltem rüzgarı anlamına geliyor. Anlamı markanın hem imajını hem de mottosuna da fazlasıyla yansıtıyor. Rüzgar nereden eserse essin kadınlara şıklık katmayı amaçlıyoruz.

Kariyerinizin başına dönelim önce. Markayı kurmadan önce, okuldan sonra neler yaptınız?

Markayı kurma hedefim üniversitenin ilk yılına dayanıyor. Sonrasında 2 yıl doğru ismi bulmaya çalıştım ve bulduğum anda ise markanın isim tescilini almıştım. Üniversiteyi bitirene kadar moda yönetimi ve tasarım olarak birçok eğitim aldım ve Türkiye’nin bilinen önemli markalarında stajlar yaptım. Okulu bitirdiğimde ise yaklaşık 3 yıla yakın ürün yöneticiliği yaptım. Tüm emeklerimi yapmak istediğim işe yöneltmiştim.

Ventulus markasını nasıl kurdunuz, nereden karar verdiniz böyle bir girişime?

Markayı kurma düşüncem aslında modanın insanların kendini anlatması olmasına inancımla başladı. Bunu fark ettiğim an zaten hem bu konuyla ilgili birçok şey yaptım ve yapmaya da devam ediyorum.

Çantalarınızı nerelerden temin edebilirler?

Şu an için sadece Online Satış ile ürünlerin satışını yapıyoruz. Çok yakında onları doğru yerlerde konumlandıracağız.

Çantaların özellikleri nelerdir, neden tercih sebebi olmalılar örneğin?

Her birinin bir hikayesi var. Çantaları tasarladıktan sonra özellikle 1 ay kendim kullanıyorum ve değiştirilmesi gereken yerleri değiştiriyoruz. Tüm ürünler deri ve el işçiliği ile üretiliyor. Kullanışlı, geceden gündüze rahatlıkla kullanılabilecek, anlamlı ve düşünüldüklerini hissedecekleri ürünler yapıyoruz.

BİLGİ’nin kariyerinize ne gibi katkıları oldu?

Çok değerli hocalardan eğitim alıyoruz. Her biri sadece akademik değil onun dışında da çok başarılı ve deneyimli hocalar. Bu yüzden BİLGİ’nin akademik kadrosunun bana iş hayatında çok katkıları olduğunu söyleyebilirim.

 

Powered by Openmedia