Veri ambarı ve iş zekasıyla ilgili danışmanlık yapıyor

Utku Şahin / Bilgisayar Bilimleri-2004 / İnforay Bilişim Kurucu Ortağı/ Eksper İş Zekası Danışmanı

Baş danışman olarak müşterilere veri ambarı ve iş zekası uygulamalarıyla ilgili danışmanlık yapıyor. Projeleri geliştirip yönetiyor.

Üniversitede aldığı eğitimin işine çok büyük faydaları olduğunu söyleyen Utku, özellikle okulda öğrendikleri yazılım dilleri ve metolojilerin kendini iş hayatında geliştirmesinde büyük rol oynar. Mezun olduktan sonra hemen yüksek lisans yapmaya karar verir, Sabancı Üniversitesi Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans Programı’nı 2004-2005 yılları arasında tamamlar ve ardından askere gider.

Askerden döndükten sonra yüksek lisans programında bitirme projesinde beraber çalıştığı arkadaşı ile kendi yazılım firmasını kurar. Bitirme projesinde kullandıkları RFID (Radio Frequency Identification) teknolojisi üzerine firmalara yazılımlar geliştirmeye başlarlar. “Bu teknoloji üzerine Türkiye’de kurulan ilk şirketlerden biri olan Bits Bilgisayar Ltd. projeleri başarılı ve öncü oldu. İki yıl üst üste CEBIT fuarına katılarak çözümlerimizi paylaştık. Yaklaşık iki yıl Bits Bilgisayar şirketinde çalıştıktan sonra ayrılmaya karar verdim” diyen Utku, ardından Eurobank Tekfen’den gelen teklif üzerine yazılım uzmanı pozisyonunu kabul ederek işe başlar.

Eurobank Tekfen’de dikkat çeker

Eurobank Tekfen bünyesinde Yunanistan’dan alınan yazılımların yönetilmesi ve ek geliştirmeler konusunda uzmanlaşır. Yunanistan’daki ekiple beraber çalışarak Eurobank Tekfen Factoring yazılımının canlı ortama alınmasını sağlar. Burada yöneticisinin tavsiyesi ile iş zekası konusunu araştırmaya başlar. İş zekasını; kurumların geleceğe yönelik stratejilerinin başarısını artırmak için verinin toplanmasını, depolanmasını, analizini ve bu veriler ile planlama yapılmasını sağlayacak uygulama ve teknolojiler bütünü olarak tanımlayan Utku’ya göre bugün tüm bankalar iş zekası konusuna yatırım yapıyor.

O yüzden Utku da kendini bu konuda geliştirmeye ve uzmanlaşmaya karar verir. Eurobank Tekfen bünyesinde gerçekleşen İş Zekası ve Veri Ambarı projesinde baştan sona etkin rol oynar. Özellikle iş zekası aracı olarak kullandıkları Oracle firmasının bir ürünü olan Oracle Business Intelligence konusunda uzmanlaşır. Eurobank bünyesinde yapılan bu proje hem üst yönetim hem de yurtdışında büyük beğeni toplar.

İş zekası ile ilgili hizmetler veriyor

2008’de sınıf arkadaşı Gül ile evlenen Utku, 2010 yılında Aktifbank’tan gelen teklif üzerine yazılım müdürü olarak orada işe başlar. Fakat kısa bir süre sonra kendi firmasını kurmak üzere işten ayrılır. 2010 yılında Eurobank Tekfen’den arkadaşı Yunus Nadi Erdemir ile Inforay Bilişim ve Yazılım Teknolojileri firmasını kurar. Inforay olarak veri ambarı ve iş zekası ile ilgili müşterilere danışmanlık, bakım ve yazılım geliştirme hizmeti verdiklerini söyleyen Utku, ana danışmanlık konularının iş zekası, veri ambarı, karar-destek sistemleri, veri madenciliği ve kurumsal karne olduğunu belirtiyor. “İlk projemiz ise Azerbaycan Merkez Bankası’nın Veri Ambarı ve İş Zekası Projesi’ oldu. Özellikle bizi seçmelerinin nedeni ise Eurobank Tekfen zamanında onlara bir sunum yapmamız ve yaptığımız işleri çok beğenmeleri oldu. Yaklaşık 6 ay süren projeyi başarı ile tamamladık” diyen Utku, bu proje ile sektörde tanındıklarını, daha sonra banka ve sigorta sektörlerinde projeler yaptıklarını belirtiyor. Daha sonra Aegon Hayat Emeklilik, Vakıfbank, Gürcistan Maliye Bakanlığı, PTT gibi birçok firmaya iş zekası ve veri ambarı üzerine danışmanlık verdiklerini söyleyen Utku’nun oğlu Emir Kaya 2011 Kasım ayında dünyaya gelir.

Tüm dünyanın katıldığı Oracle Innovations Awards’a  Azerbaycan Merkez Bankası ve Aegon Hayat Emeklilik projelerinin aday gösterildiğini dile getiren Utku, 2012 yılında Inforay olarak bankalar için MIS Raporlama sistemi paketi geliştirdiklerini ve ilk kurulumu Bank of Azerbaijan Bankası’na yaptıklarını açıklıyor.

Yeni yılın başında Azerbaycan’da bulunan iki bankaya MIS ve Yasal Raporlama Paket kurulumları yapacaklarını ifade eden Utku, şu aralar bankalar için CRM ve Karlılık Paketi geliştirdiklerini söylüyor. İş dışındaki zamanını bir yaşına giren oğluyla geçiren Utku, bundan çok zevk alıyor. Fırsat buldukça eşiyle beraber sinemaya gidiyor ve fotoğraf çekiyor.

DÜN

DR. CHRIS STEPHENSON

DOLAPDERE KANTİN

BUGÜN

LARRY ELLISON

BRASSERIE POLONEZ

EN SON

MERHABA BEBEK

DARK KNIGHT RISES

BAKÜ

Powered by Openmedia