Wanda Digital markasını dünyaya yayacak

Burçak Erbatuk Günsev / Görsel İletişim Tasarımı 2001 / Wanda Digital Ajans Başkanı

35 kişilik ekibiyle birlikte bugüne kadar 70 tane ödül alan Burçak, Ruffles, Yapı Kredi, Greenpeace, Akbank, Nestle gibi markalara hizmet veriyor.

İnteraktif reklam ajansı olarak hizmet vermek amacıyla 2006 yılında Wanda Digital’i kurduklarında, Türkiye’de sosyal medyanın tohumlarının da yeni yeni atılmaya başlandığını söyleyen Burçak, bu gelişmelere kayıtsız kalmaz, markaların da bu alanda etkin rol alması için adım atar ve ardından da dijital ve sosyal medya alanına girer. Böylece dijital ve sosyal medyada kullanıcılara bulundukları platformda ulaşmaya başlar. Farklı disiplinleri olan medya araçlarının çeşitliliğini sunan VCD (Görsel İletişim Tasarımı) bölümünün ilk mezunlarından olan Burçak, üniversiteden mezun olunca ilk iş deneyimini Levent Kırca TV’de tasarımcı olarak yaşar. Yeni kurulacak TV kanalının logo tasarımından iç jenerik tasarımlarına kadar her alanda görev alır. Burada hem sorumluluk almayı öğrenir hem de yalnız başına iş yapmanın zorluklarını da deneyimler. Bu onun için güzel bir başlangıç olur.

İlk şirketi Grafitürk’ü kurdu

Bir yıl sonra eğitimini aldığı konuları pekiştirmek üzere reklam ajansına geçmeye karar verir, Multimedia Director olarak Leon Creative reklam ajansına geçer. Çizgi altı reklam alanında çalıştığı o yıllar Burak Günsev ile tanışır. Tasarım kökenli olmalarından dolayı kolaylıkla anlaştıklarını görünce, ilk şirketleri Grafitürk Görsel iletişim reklam ajansını kurarlar. Çizgi altı reklam ajansı olan Grafitürk’te medikal müşterilere de hizmet verdikleri Medikatürk departmanı ile birçok başarılı işe imza atarak ajansı büyütürler. 15 kişinin çalıştığı Grafitürk’ün verdiği hizmet kalemlerinden biri de dijital başlıklardır. “Elbette büyüyen bu sektör bizim de odağımızın değişmesine sebep oldu. Web sitesi yapımının basit bir başlık olmaktan çıkıp geleceğin reklam modelini oluşturacağını düşündüğümüz o dönemlerde, bunu küçük bir departman olarak içeride tutmanın hata olacağına karar verdik”  diyen Burçak, bu düşünce ile yola çıkarak, 2006’da Wanda Digital’i kurar. Aynı yıl bir yandan iki şirket için tüm mesaisini harcarken, vakit bulup Burak Günsev’le evlenir.

Ardından Grafitürk’ü kapatarak konsantrasyonun tamamını Wanda Digital için ayırmaya karar verir. Elbette yıllar içinde marka ihtiyaçlarının değişimi ve tartışmasız dijital platforma kaymasının, bu kararı hızlandırdığını söyleyen Burçak, böylelikle Maslak’ta şimdiki ofisin iç tasarımı, yönetimi, ekibi derken tüm enerjisi ile işe odaklanır. 2009’da oğlu Atlas’ın dünyaya gelmesi ile iş hayatının daha da anlam kazandığını belirten Burçak, ajans olarak, interaktif kurguları geliştirmek, altyapı tasarımı, kod tasarımı, görsel tasarımı, içerik üretimi, sosyal medyada mesajın aktarılması ve mecralarda yayılımı ile ilgili işler yaptıklarını, kendisinin de tüm bu işlerin başında ekibiyle birlikte çalıştığını dile getiriyor.

Ekibiyle yaklaşık 70 ödül aldı

35 kişilik ekibiyle birlikte bugüne kadar; Ruffles En’ler projeleri, Yapı Kredi Bankası web sitesi veya Greenpeace için yaptıkları Seyfi Solukal projesi, I lovve Nuclear, 8×4 için gerçekleştirdiğimiz video mapping projeleri gibi belli başlı projelere imza atan Burçak yaptıkları projelerle ilgili şunları söylüyor: “Bir de alışveriş merkezlerinde Nestlé Chocolike makinemiz ile tanışmış da olabilirsiniz. Akbank Kısa Film Festivali için “kısa bize yeter” dedirten ekip de yine Wanda Digital’di.”

Aynı zamanda sektörel yarışmalarda jüri olarak yer alan Burçak, işlerin nispeten azaldığı yaz döneminde yeni bir şirket kurmak amacıyla araştırmalar yapıyor. Bu yeni şirket ile başka bir iş daha kuracağını açıklayan Burçak, 2006 senesinden bugüne ekibiyle birlikte 70 civarı ödül alır. Bu ödüllerden en değerlisinin dünya çapında değerlendirilen WOMMA olduğunu belirten Burçak,  global bir ajans yapısının kurucusu ve mimarı olmak , Wanda Digital adıyla birçok ülkede yeni ajanslar kurmak istiyor. Burçak’ın en büyük hobisi ise dövme yaptırmak. Üniversite yıllarından beri yaklaşık sekiz dövme yaptıran Burçak bu hobisi dışında spor yapmayı da çok seviyor, her şeyi unutana kadar koşup rahatlıyor.

Powered by Openmedia