Web tasarımında Altın Örümcek aldı

Akif Yılmaz / Görsel İletişim Tasarım-2009 / Mccann Erickson İstanbul Sanat Yönetmeni

Yaptığı başarılı işlerle ödül alan Akif bugün, THY, Samsung, Ülker Golf, Superfresh, Mastercard, Akbank, Nescafe gibi markaların reklamlarını tasarlıyor.


İş hayatına üniversite ikinci sınıfın ilk döneminde atılan Akif, 2002 yılında, Mese İletişim Danışmanlığı firmasında freelance grafik tasarımcı olarak işe başlar. O dönem Efes Pilsen, Philiip Morris, Türkiye Jokey Klubü gibi firmaların organizasyonları ve basın lansmanları için billboard, poster, davetiye, dergi ilanı gibi basılı malzemeler tasarlar. Ardından 2004 yılında dijital dünyaya merhaba diyen Akif, Türkiye’nin ilk interaktif ajanslarından biri olan Dijital Endüstri’de tasarımcı olarak çalışmaya başlar. Burada yaklaşık 2.5 sene boyunca başta Güral Porselen, Akbank, Domino’s Pizza olmak üzere bir çok markanın internet siteleri ve tanıtım cd’lerinin ara yüzlerini, banner kampanyalarını ve flash tabanlı uygulamalarının-oyunlarının ara yüzlerini tasarlar. 2007 yılının başında Gode İstanbul Reklam ajansına geçer. Doğa Koleji ve Airfel Klima’nın dijital mecradaki reklam kampanyalarının tasarımından sorumlu olur.

Önemli markalar için tasarlıyor

Burada yaklaşık 1.5 sene çalıştıktan sonra 2008 yılında Wanda Digital’de sanat yönetmeni olarak geçer. Burada Ruffles, Doritos, Rocco gibi Frito Lay Grup ürünlerinin, web siteleri, yaratıcı banner kampanyaları ve internet üzerindeki oyunlarının ve kampanyalarının estetik anlamda yönetiminden sorumlu olur.

2009’da Mccann Erickson Reklam ajansında sanat yönetmeni olarak çalışmaya başlayan Akif, 2010 yılında askerlik için altı ay ara verdikten sonra tekrar bu firmadaki görevine geri döner. Bugün halen dünya çapında hizmet veren, bünyesinde birçok reklam ve medya ajanslarını barındıran IPG gruba bağlı, Mccann Worldwide Group’un Istanbul temsilciliğinde; yaratıcı kampanyalarda çalışmaya devam eden Akif’in, bu yoğun yıpratıcı tempoda en büyük destekçisi, BİLGİ’nin VCD mezunu olan ve yaklaşık 6 ay önce evlendiği eşi oluyor.

Bugün Mccann Erickson çatısı altında, başta Türk Hava Yolları (THY), Samsung, Ülker Golf dondurma grubu, SuperFresh, MasterCard, Akbank, Nescafe olmak üzere lokal ve global ölçekli firmaların dijital reklamlarının yanı sıra gazete ve dergi ilanları, billboard, pano ilanları gibi basılı malzemeleri ve televizyon reklamlarının görselliğinden sorumlu, ilgili markaların dönemsel kampanyalarının sanat yönetmenliğini yapan Akif, bu kampanyaları tasarlarken işin mecrasından bağımsız olarak öncelikle işin konsepti ve fikri üzerine çalışıyor. Bağlı olduğu ekipteki diğer sanat yönetmenleri ve metin yazarlarının yanı sıra ajans içinde strateji, müşteri ve prodüksiyon departmanlarının kolektif çalışması olarak işin mecralarını mümkün olduğu kadar organik bir biçimde birbirine bağlıyor.

Son üç ayın oldukça yoğun geçtiğini söyleyen Akif, Ramazan Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım’ın ardından Kurban Bayramı çalışmalarından sonra, şu aralar müşterileri için yeni yıl kampanyaları geliştirdiklerini, ilanlar, interaktif uygulamalar, sosyal medya araçları için kampanyalar ve reklam filmleri üzerinde çalıştıklarını dile getiriyor.

Altın Örümcek Web Ödülü aldı

Wanda Dijital’de çalıştığı dönem, kariyerindeki en önemli başarıları yakalayan Akif, “Bu başarılarım beni şu andaki pozisyonuma ve global ölçekli firmalara iş yapmamı sağladı” diyor. 2008 yılında web ve internet teknolojileri kullanılarak gerçekleştirilen başarılı projeleri değerlendiren Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Akif’in, Ruffles için tasarladığı internet sitesi, yılın en iyi internet sitesi ve yiyecek içecek kategorisin birincisi seçilir. Bunun yanı sıra yine Ruffles’ın diğer kampanyaları Kristal Elma, MediaCat-Digitalage, GIA (Grand Interactive Awards) ve Web Award gibi bir çok internet teknolojilerinin yarıştığı ve ödüllendirildiği organizasyonlarda başarılı bulunur. Ürettikleri birileri tarafından tüketilmeye devam ettiği sürece bu sektörde çalışmaya devam etmeyi planlayan Akif’in en büyük hobisi motosiklet. Özellikle hafta sonları şehir dışına yaptığı ufak geziler, ona çık iyi geliyor. Bunun yanı sıra tam bir Türk filmi fanı olan Akif, özellikle Türk filmlerini sinemada izlemeyi tercih ediyor.

Powered by Openmedia