Yeni bienalin heyecanıyla çalışmalarını sürdürüyor

Doris Benhalegua – Halkla İlişkiler ve Reklamcılık 2002 – Galerist Sanat Galerisi Yönetici Direktörü

Kariyer hayatına halkla ilişkiler alanında başlayan doris, büyük bir cesaret örneği göstererek sektör değiştirdi. Yalnızca iş hayatı değil hayata bakışı da değişen doris, işini büyük bir keyifle yapmaya devam ediyor.

Doris’in sanat dünyasına adım atması 2006 yılında Murat Pilevneli ile tanışması vasıtasıyla gerçekleşir. Bu dönemde ajans temposundan uzaklaşarak ajans deyimiyle müşteri tarafında çalışmayı düşünen Doris, MP ile birikte yürüttükleri bir projede Volvo Cars’ın Türkiye’ye gelecek YCC isimli konsept aracının tanıtımı için kadın sanatçıların bir araya getirilmesi üzerine çalışır. Bu dönemde galeriye, sanatçılara dair kısa keyifli izlenimleri olur. Rafine ve dokunulmamış bir alan olduğunu fark eder ve hızlı bir kararla bu sektöre geçiş yapar.

Halkla ilişkilerden sanat sektörüne geçiş yaptı

Üniversitede okurken hocası Atilla Aksoy’un şirketi WCJ, sonraki ismiyle Impiric’te neredeyse tüm seneye yayılan uzun dönemli bir staj deneyimi olan Doris 2002 yılında mezun olur ve Betül Mardin vasıtasıyla IMAGE Halkla İlişkiler’de staja başlar. Başladıktan bir ay sonra asistan olarak görevine devam eder ve 2005 yılında bu görevinden ayrılarak Medyaevi Halkla İlişkiler’e müşteri direktörü olarak geçiş yapar. Buradaki bir yıllık çalışma hayatının sonunda Galerist’in kurucusu Murat Pilevneli ile tanışır ve iletişim direktörü olarak Galerist’e transfer olur. Bundan  bir yıl sonra evlenen Doris’in 2010 yılında oğlu dünyaya gelir. 2013 yılından itibaren Galerist’teki görevine yönetici direktör olarak devam eden Doris’in geçtiğimiz yıl bir de kızı olur.

Her alanda bilgi sahibi

Doris’in bu sektördeki ilk görevi Galerist’in aynı isimli kültür-sanat yayınını geliştirmek ve büyütmek olur. Bu vesileyle reklam satışını da öğrenir. Yayın ekibiyle birlikte çalışarak bu alanda da önemli bir deneyim sahibi olur. Bununla eşzamanlı olarak galerinin basın ilişkileri ve etkinlik yönetimini üstlenir. Bu kapsamda galerinin genel duyuru ve iletişim çalışmalarının yanı sıra sanatçı ve sergi konularıyla da yakından ilgilenir. Eser satışları haricinde galeriye sergi sponsorlukları ve projeler için kaynak ve destekçiler kazandıran Doris, “Bunları yaparken galerinin kurucusu Murat Pilevneli’nin vizyonu ve yönlendirmesini yadsıyamam. Ondan çok şey öğrendim. Potansiyelimi kullanmama çok yardımcı oldu. Zamanla sanat konusunda yeni bir anlayış geliştirdim. Bunu sanatın herkese yansıttığı kaçınılmaz bir değişim ve gelişim süreci olarak düşünüyorum” diyerek bu deneyiminin hayata bakışını nasıl değiştirdiğini ifade ediyor ve ekliyor: “Şu an sanat benim için meslekten ziyade bir merak, yaşam biçimi,keyif ve keşif halini aldı. 2013 yılında geldiğim yönetici direktörlüğü pozisyonu bana finans, insan kaynakları, iş delegasyonu ve koordinasyonu konularında yeni deneyimler kazandırıyor. Bunun yanı sıra yerli ve yabancı sanat piyasasının takibi, sanatçılarla sürekli iletişim, sanatçı temsiliyeti, eser üretim ve sergi kurulum süreçleri, kişi ve kurumlarla ilişki geliştirme ve satışlar, yerli ve yabancı fuarlara katılım, sanat projeleri ve yayınlarını desteklemek gibi birçok farklı konuda çalışmaya devam ediyorum.”

Yeni bir etkinlik programı üzerinde çalışıyor

Kolay pes etmeyen yapısıyla zorlu bir hedefe doğru ekipçe çalışmaktan keyif alan ve olumlu sonuçlardan motive olan Doris, bu yılın bienal senesi olduğunu, 14. İstanbul Bienalinin Eylül-Kasım döneminde gerçekleşeceğini ve bunun da yerel sanatçılar ve sanat kumları için heyecan, detaylı planlama ve bol hareket anlamına geldiğini ifade ediyor. Bu bienalin olumlu enerjisinden faydalanmak istediklerini belirten Doris, şu sıralar doğru bir sergi ve etkinlik programı oluşturmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Bundan sonraki hedefi sanat tarihi, ekonomisi veya yönetimine dair uluslar arası bir programa katılmak. “Ailemden uzun aralıklarla ayrılmamı gerektirmeyecek kısa ama etkili bir programda bilgilerimin tazeleneceğini ve kendimi sınayacağımı düşünüyorum. Bu da haliyle kendime ve mesleğime yatırım olacak diyen Doris, iş dışındaki vakitlerinin büyük bir bölümünü ailesine ayırıyor. Kalan zamanlarda da kendisi için yaptığı en keyifli ve faydalı yatırım pilates…

 

 

 

 

Powered by Openmedia