Yeni müşteriler buluyor, yeni pazarlara giriyor

Refik Şamlı / İşletme 2000 / Mensan Otomotiv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Fren diskinde Türk ürünlerini dünya çapında ön plana çıkarmaya çalışan Refik,Nnew York’taki Türk taksi projesinde ürünlerinin kullanıldığını söylüyor.

Üniversite yıllarında iş hayatına atılıp, belli bir dönem değişik satış işlerinde çalıştıktan sonra aile işleri olan otomotiv sektöründe çalışmaya karar verir. Üniversitede aldığı eğitimin faydalarını zaman içerisinde görmeye başladığını söyleyen Refik, “Teorik bilgi fiili olarak hayata geçirildiği noktada verimli oluyor. BİLGİ’nin öğrencilerini iyi kıvama getirdiği ve yola bu anlamda doğru donelerle çıkarttığı fikrindeyim” diyor.

Üniversite okurken her yaz staj yapan Refik, ilk stajını Yaşar Dış Ticaret firmasında yapar. Gıda sektöründe hizmet veren firmada ihracatla ilgili genel bilgi sahibi olan Refik, ardından Urer firmasında gene satış kısmında staj yapma şansı bulur. Bu firmadaki stajı 3 yaz boyunca devam eder. Yine gıda üretimi ve satışı yapan bu firmada da ihracat alanında çalışır. Stajın mutlak faydası olduğunu düşünen Refik, en başta iş hayatına fiili olarak giriş yapmadan önce oyunun kuralları hakkında bilgi verdiğini, iş disiplini, hiyerarşi ve genel prensipleri öğrettiğini belirtiyor.

Pınar Su ihracat müdürü oldu

Mezun olduktan sonra ilk olarak Pınar firmasında satış yönetmeni olarak göreve başlar. Süt ve süt ürünlerinin zincir mağazalara satış ayağını kontrol ve koordine eder. Daha sonra İzmir’e taşınır ve Pınar Su’nun ihracat müdürü olur. Bu dönem yeni pazarlara girdiklerini, Avrupa’nın belli ülkelerinden Ortadoğu ülkelerine kadar kendi ürünlerini satma imkânı bulduklarını söyleyen Refik, 2003 yılında başlayan Irak savaşı zamanın da Irak’a ilk Türk markası ile su ihraç etme şansı yakaladıklarını açıklıyor. 2003 yılında askerliğini yapmak için Pınar

Su’dan ayrılan Refik, askerden döndükten 2004 yılı nisan ayında otomotiv parçası üretmek üzere aile işinde sektöre adım atar.

Bu arada 2002 yılında evlenen ve 7 yaşında bir oğlu olan Refik, binek otomobil, hafif ticari araç ve ağır seri araçlar için fren diski üreten Mensan Otomotiv’de şu an yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevini sürdürüyor. Aslında görev tanımını ikiye ayırdığını, birinci kısımda başta şirketi idare ve temsil etmek yükümlülüğü olduğunu, bu kapsamda yıllık raporlar ve mali durum ile ilgili karar ve önlemler almak, yıllık bilanço ve gelir tablolarını hazırlatmak ve takip etmek görevlerinin olduğunu söyleyen Refik, ikinci kısım ise fiili olarak satış ve satın alma departmanlarını desteklemek ve denetlemek görevlerini yürütüyor. “Bu kısım benim günlük olarak takip ettiğim ve bizzat aktif olarak görev yaptığım kısım” diyen Refik, ürünlerin iç ve dış piyasada satışını yapıyor, dış piyasa yoğunluğu daha fazla olduğu için ağırlığını oraya veriyor. Yeni müşteri bulmak ve yeni pazarlara girmek Refik’in kurumdaki en başlıca görevi. Bu görevi 8 yıldır sürdürüyor.

Yerli üretimi çok önemsiyor

“Satış kanadı sürekli hareket isteyen bir bölüm olduğu için kendimi sürekli geliştirme fırsatı bulduğum bir kanal. Koşturmak, inandığınız bir ürünü pazarlamak ve ürünün memnuniyet yaratması beni fazlasıyla motive ediyor” diyen Refik, masa başında oturmak yerine sürekli sahada olmayı tercih ediyor.

Fren diski üretiminin Türkiye’de çok olmadığını, ithal ürünlere karşı sürekli savaş verdiklerini söyleyen Refik, bu nedenle yerli araç üreticilerine projeler ve iyileştirmeler anlamında yenilikler sunup, Türk menşeli ürünleri ön plana çıkartmaya gayret ediyor. New York’daki Türk taksi projesinde başından beri ürünleri ile yer aldıklarına dikkat çeken Refik, şu aralar yurtdışından bir firma için alışa gelmiş formunun dışında bir fren diski üretme projesi üzerinde çalışıyor. Bu tip fren disklerinin ömür, fiyat ve kalite olarak sektörü daha üst seviyelere taşıyabildiğini, yabancıların Türk firmalara bakış açısının çok değiştiğini belirten Refik, “Onların gözünde kredimiz epey artmış durumda ve Ar-Ge çalışmalarımıza güvenip, destek veriyorlar. Bu da Türkiye için orta ve uzun vadede mutlak geri dönüş sağlayacaktır” diyor.

Türk malı ürünlerin daha çok araçta tüketildiğini ve tercih edildiğini görmek isteyen Refik’in en büyük hobisi oğluyla vakit geçirmek. Refik için hafta sonu oğluyla birlikte her hangi bir aktivite yapmak kadar güzel bir şey yok.

Powered by Openmedia