Yenilenebilir enerji yatırımlarından sorumlu

Sancak Enerji’de Genel Müdür olarak görev yapan Mecit Sancak, Sancak Group’un yenilenebilir enerji yatırımlarından sorumlu olarak çalışıyor.

Sancak Enerji’de Genel Müdür pozisyonunda çalışan Mecit Sancak, 2007 yılında kurulan aile şirketine güç katıyor. Sancak, şirketin kuruluş hikâyesini şöyle anlatıyor: “Sancak Enerji Hizmetleri, gelecekte enerjiye duyulacak ihtiyacı göz önünde bulundurarak hem ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamak hem de yeni yatırımlarla istihdamı artırmak amacıyla kuruldu. Sancak Group iştiraki olan Sancak Enerji, ilk olarak rüzgâr enerjisine yatırım yaparak 2008 yılında İzmir Urla RES (15 MW) lisansını, 2011 yıllında ise Kayseri Yahyalı RES (52,5 MW) ve İstanbul Çatalca Yamaçtepe RES (30 MW) lisanslarını alarak toplam 97,5 MW rüzgâr enerjisi portföyü ile enerji sektöründeki yerini aldı. Sancak Enerji olarak rüzgârın yanı sıra güneş enerjisi yatırımlarına da başladık. 2015 yılının Mart ayında imzaladığı 1 MW gücündeki lisanssız Aksaray Güneş Enerjisi Santrali’nin çalışmalarını ise Ağustos 2015’te tamamladık.”

BİLGİ’de farklı bakış açıları kazanmış

BİLGİ’de kaliteli ve ayrıcalıklı bir eğitim aldığını söyleyen Sancak, eğlenceli ve verimli bir üniversite hayatı geçirmiş. Sancak’ın BİLGİ’de aldığı eğitim, şirket bünyesindeki yatırımlarda finansal ve yönetimsel olarak farklı bir bakış açısına sahip olmasını sağlamış.

Enerji sektörüyle ilgili değerlendirmelerini paylaşan Sancak, “Özellikle yenilenebilir enerji sektöründe Türkiye gelecek vaat eden bir pazar. Mevcut ithalatımızın büyük bir kısmının enerji olduğunu var sayarsak Türkiye’de ciddi anlamda enerji üretim açığının olduğunu söyleyebiliriz ve ülkemiz doğal kaynaklar anlamında Avrupa ülkelerine kıyasla daha zengin olması itibari ile önümüzdeki yıllarda Türkiye’ deki enerji sektörü ciddi anlamda büyüme ihtiyacı duyacaktır” diyor.

İlk iş deneyimine Fransız yatırımcıların satın alarak ortak olduğu Multinet şirketinde başlayan Sancak, 1.5 yıl kadar buradaki işine devam etmiş. Bu sürenin biraz sancılı bir süreç olmasına rağmen kendisine fazlasıyla deneyim kazandırdığını söylüyor.

Öğrencilik günlerine dönüp baktığında en çok öğrenci evini özlüyor Sancak. İşten kalan zamanında spor yapıyor ve seyahat ediyor. Vakit buldukça görmediği ülkeleri gezmeye çalışıyor.

Powered by Openmedia