En sadık dostu köpeği Ares

Güncel Özak / Uluslararası İlişkiler 2002 / Acıbadem Sigorta Kurumsal Satış Uzmanı

Çocukluğudan beri doğaya ve hayvanlara -özellikle de köpeklere- karşı çok büyük bir ilgisi olduğunu söyleyen Güncel’in karşısına, içindeki bu özlemi giderebilmenin yollarını ararken ‘Pozitif Köpek Eğitmenliği’ fırsatı çıkar. “Bu öyle bir fırsattı ki, aynı anda hem köpeklerle ilgili herşeyi öğrenecek, hem de bu ilgimi bir iş fırsatı olarak değerlendirebilecektim” diyen Güncel, böylece 2008 yılında eğitmenlikle ilgili uzun soluklu ve detaylı bir eğitime başlar.
Kurs süresince öğrendikleri, içindeki hayvan sevgisini ve köpek sahibi olma isteğini öylesine artırındı ki, tüm karşı çıkmalara rağmen şu an 2,5 yaşında olan Ares’i hayatına sokar. Onun hayatına girmesiyle, hem kursta öğrendiği teorik bilgileri pratiğe dökme hem de sevgili dostunu eğitme imkanı bulur. Bu güzel tecrübe sayesinde, daha kurs devam ederken bir çok köpek sahibine dostlarıyla doğru iletişim kurmayı, sorunsuz bir ortak yaşam sürdürebilmeleri için nasıl davranmaları gerektiğini ve onları nasıl eğiteceklerini öğretmeye başlar.
Bu işin en keyifli tarafının, sadece köpeklerin değil, sahiplerinin eğitilmesi olduğunu söyleyen Güncel, “Köpeğinizle doğru şekilde iletişim kurduğunuzda aldığınız karşılık gerçekten inanılmaz. Ona öğrettiğiniz “pati ver” komutunu duyduğunda, korkuyla değil gülen gözlerle size bakıp patisini uzatması kadar keyif verici birşey olamaz” diyor. Bu yüzden insanların sadık dostlarının canlarını yakarak değil, pozitif yaklaşımla eğitmesinin en doğru metod olduğunu düşünen Güncel, bunu başkalarına öğretmekten çok büyük mutluluk duyuyor.

Powered by Openmedia