Avrupa Komisyonu dijital gündemden sorumlu Başkan Yardımcısı BİLGİ’de

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen “İnternet çağında Medya özgürlüğü” başlıklı seminere katılan Avrupa Komisyonu Dijital Gündemden Sorumlu Başkan Yardımcısı Neelie KROES, medya ve ifade özgürlüğünün demokrasiler için vazgeçilmez olduğunu söyledi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, 2 Eylül Salı günü santralistanbul Kampüsü Enerji Müzesi’nde “İnternet Çağında Medya Özgürlüğü” başlıklı bir seminer düzenledi. İfade ve medya özgürlüğü üzerine kritik başlıkların ele alındığı seminerde internete ve sosyal medyaya açık erişimin, basın ve medya özgürlüğünün demokrasi ve insan hakları açısından taşıdığı önem vurgulandı.

Avrupa Komisyonu Dijital Gündemden Sorumlu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes, İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Küresel İfade ve Bilgi Özgürlüğü Platformu Müdürü ve Kolombiya Üniversitesi Başkanı’nın Özel Danışmanı Dr. Agnes Callamard, Alternatif Bilişim Derneği’nden Doз. Dr. Melih Kırlıdoğ seminerde konuşmacı olarak yer aldı.

Basın özgürlüğünün hayati önem taşıdığını belirten Kroes, “Medya özgürlüğü ve medyanın çoğulculuğu, demokrasi konusunda modern toplumlarla ortak değerleri paylaşan Türk halkının ve Türkiye’nin gelişimi için kritik bir konuma sahip” şeklinde konuştu.

Powered by Openmedia