BİLGİ YAŞAR KEMAL’E FAHRİ DOKTOR UNVANI VERDİ

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının usta kalemi Yaşar Kemal’e, fahri doktor unvanı verdi. Türkiye ve dünya edebiyatına sunduğu eşsiz katkıların yanı sıra insanlık davalarının da önde gelen savunucularından biri olan yazara unvanı, 12 Kasım’da “Yaşar Kemal Onur Günü” etkinlikleri kapsamında düzenlenen özel törenle takdim edildi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Türk edebiyatının vicdanının evrensel simgesi olan Yaşar Kemal adına düzenlediği “Yaşar Kemal Onur Günü” etkinlikleri kapsamında, usta yazara fahri doktor unvanı verdi. 12 Kasım Çarşamba günü, İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde düzenlenen tören Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur’un açılış konuşmasıyla başladı. Üniversitenin fahri doktor unvanı verme gerekçesini açıklayan Uğur konuşmasında, “Günümüz Türkiye’sinde şiddetli bir baskı hissediyoruz: Ya ‘o’ olacağız, ya ‘bu’. Ya ‘o’ndan yana olacağız ya da ‘bu’ndan. ‘Biz’den değilsek, demek ki mutlaka ‘öteki’lerdeniz. Bu cendereye mahkum olunmadığını en iyi kanıtlayanlardan birisi Yaşar Kemal. O yüzden bir kere daha değerli” sözleriyle yazarın önemine dikkat çekti ve “Yaşar Kemal geçmişimiz, bugünümüz ve özlemlerimizle, ‘biz’. Üstelik bizim –yani İnsanlığın- en duyarlı, en marifetli, en istidatlı halimiz” dedi. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin; “insanlığa, bilim, felsefe, düşünce, kültür ve sanat alanlarındaki eser veya çalışmaları ile eşine az rastlanır nitelikte katkıda bulunmuş, ülke ve dünya barışına yönelik istisnai çabaları olmuş, çalışmaları ile insan hakları ve demokrasinin yaygınlaşmasına öncülük etmiş kişilere”, Akademik Kurul kararı ile verdiği fahri doktor unvanı, Yaşar Kemal adına eşi Ayşe Semiha Baban’a takdim edildi.

Powered by Openmedia