BİLGİ’nin etkin iletişimi: BİLGİ Mezun İlişkileri Ofisi

BİLGİ Mezun İlişkileri Ofisi, mezunlarla etkin, verimli ve sürdürülebilir bir iletişim kurmayı hedefliyor. Ofisin yürüttüğü faaliyetlerle BİLGİ networkü geliştirilecek ve mevcut öğrenciler ile mezunları iletişim içinde olacak.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezun İlişkileri Ofisi kuruldu. Ofis bünyesinde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Genel Sekreter Yrd. Öğrenci Destek Merkezi Direktörü Burak Mutçalıoğlu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezun İlişkileri Ofisi Yetkilisi Çağdaş Yıldız görev yapıyor. Sorularımızı yanıtlayan Mutçalıoğlu ve Yıldız, Bilgim ve BİLGİ mezunları tarafından kurulan İK organizasyonlarıyla takım çalışması yapacaklarına dikkat çekti.

BİLGİ’nin yeni birimlerinden BİLGİ Mezun İlişkileri Ofisi hangi amaçlar doğrultusunda kuruldu?

Çağdaş Yıldız: İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezun İlişkileri Ofisi, üniversitemiz ile mezunlarımız arasındaki bağları güçlendirmek, mezunlarımızın arasındaki dayanışmayı arttırmak ve öğrencilerimizle olan iletişimlerini geliştirmek ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği Bilgim ile ortaklaşa çalışmalar yürütmek amacıyla kuruldu. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezun İlişkileri Ofisi, mezun bilgi sistemini Bilgim ile birlikte yöneterek, mezunlarımızı birbirinden ve Bilgim tarafından ve ortaklaşa düzenlenen etkinliklerden (Eğitim, Tur, Konferans, Mezun Buluşmaları, Mentörlük Programı) haberdar etmeyi hedefliyor. Bu sayede mezunlarımızla etkin, verimli ve sürdürülebilir iletişim kurmayı planlıyoruz. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezun İlişkileri Ofisi alumni.bilgi.edu.tr portalı ile dijital iletişim kanallarını da aktif kullanarak iletişim ağını da güçlendirmek istiyor.

Birim hangi alanlarda faaliyet yürütecek?

Çağdaş Yıldız: Biliyorsunuz üniversitemiz 20. kuruluş yılını kutlamakta ancak mezunlarla olan iletişimi gönüllü kişisel çalışmalar ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezunlar Derneği Bilgim’in sınırlı imkânlarla yürüttüğü çalışmalar ile sınırlıydı. Mezun ilişkileri ofisini kurarken de ülkemizde ve dünyadaki önemli üniversitelerin mezun ilişkileri yapılarını inceledik ve bizim dokumuza en uygun modeli uygulamaya çalışmaya karar verdik. Dernek ile ortaklaşa, tam koordinasyon ile bu sene itibari ile 30 bin’e yakın bir kitle haline gelecek ve bu kitle ile ilk mezunlarımızdan başlayarak bir network oluşturmak önemli önceliklerimizden.

Bilgim Türkiye’deki dernekçilik alışkanlıklarının biraz dışında bir misyona da sahip asıl amacı derneğe üye toplamak ve statik bir dernek olmanın ötesinde aslında bir networking kuruluşu olarak hizmet etmek bu da bizim en önemli farklarımızdan biri. Şu an üye sayısı ve iletişimde olduğu kitleye sayısal olarak da baktığımızda başarısı gerçekten önemli…

Burak Mutçalıoğlu: Mezun ilişkileri ofisi olarak özel bir data ve mezun bilgi sistemi çalışmamız olacak, mevcut öğrenciler ile mezunları yakınlaştırmak doğal bir insan kaynağı sistemi kurmakta hedeflerimiz arasında. Aidiyet konusu da önemli başlıklarımızdan.

 Başlangıç aşamasında gündeminizde hangi konular yer alıyor?

Burak Mutçalıoğlu: Başlıca konumuz aslında iletişim kurduğumuz kitlemizi genişletmek ve mezunlarımıza özel etkinlikler ile onlara ulaşmak. Özellikle üniversitemizin bölgesel yapılanmaları bizim için önemli, bölge ofislerimiz ile koordineli bir şekilde Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış ve başarılarından söz ettiren mezunlarımızı üniversitemiz ile mezun networküne dâhil etmek önceliklerimiz arasında olacak.

Çağdaş Yıldız: Mezun ilişkileri ofisimizin BİLGİ’nin ilk mezunlarından Genel sekreter yardımcımız Burak Mutçalıoğlu’na bağlı olarak kuruluyor olması da bizim için büyük bir şans oldu, aramızdaki ağabey – kardeş ilişkisi iş yapabilme, sürdürülebilir projeler üretme konusunda büyük bir avantaj. Burak ağabeyin BİLGİ’nin yaşayan hafızalarından biri olması ürettiğimiz projelerin hayata geçmesi aşamasındaki yönlendirmeleri ile başarı şansını oldukça arttırıyor.

Orta ve uzun vadeli planlarınız nelerdir?

Burak Mutçalıoğlu: Orta vade de mezunlarımız ile üniversiteye ve kendi iş yaşamlarına katkıda bulunacak mezunlar arası iş imkânlarının rakamsal olarak da ses getirecek boyutlara çıkarılması hedefimiz. Mevcut öğrencilerimizin daha mezun olmadan kendi sektörlerindeki mezunlar ile bir araya gelebiliyor, iletişime geçebiliyor olması da önemli bir bacağını oluşturacak, özellikle bu konuda kariyer merkezimiz ve Talent Army gibi bilgim network kuruluşları ile önemli projeler gerçekleştirmek istiyoruz.

Burak Mutçalıoğlu: Mezunların ve tüm BİLGİ’lilerin bir araya gelebileceği BİLGİ gücündeki bir kuruma kalıcı bir mekânın oluşması ve bu projenin mezunlar ile üniversite yönetimi ortaklığında hayata geçirilmesi de önemli orta vadeli hedeflerimizden.

Burak Mutçalıoğlu: Uzun vadede ise her üniversitenin hayali olan mezunları tarafından fonlanan, bağışlarla büyüyen bir gelenekleri ve gücü konsolide olmuş bir kurum aslında.

BİLGİM, Talent Army gibi BİLGİ mezunlarını içinde bulunduran organizasyonlarla nasıl bir dirsek temasınız var? İlerleyen dönemlerde ortak çalışmalarınız olacak mı?

Burak Mutçalıoğlu: Röportajın başında da bahsettiğim gibi mezunlar derneğimiz bilgim ile mezunlarla iletişim çalışmalarımızı ortak bir strateji ile planlamak ve hayata geçirmek istiyoruz. Bizim BİLGİ mezunlarının kurucusu olduğu şirket ve kurumlara bilgim network kuruluşu olarak adlandırdığımız biliniyor, Talent Army de Bilgi mezunları tarafından kurulmuş yeni nesil bir insan kaynağı projesi ve birçok üniversitenin kariyer yapılanmaları ile Türkiye’nin önde gelen şirketleri ile de güçlü bağları var.

Burak Mutçalıoğlu: BİLGİ öğrencilerini mezuniyet sonrasına hazırlama aşamasında özellikle yetkinliklerini geliştirmelerine beraber katkı sunacağımız önemli projeleri oluşturma aşamasındayız.

Alumni ürünlerini mezuniyete yetişmeyi hedefliyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mezun İlişkileri Ofisi Yetkilisi Çağdaş Yıldız, ilk projelerini şöyle anlatıyor: “Bizi en çok heyecanlandıran projelerimizden biri de aidiyetin önemli aşamalarından olan özel ürünler. BİLGİ Alumni ürünlerinin üretime geçiyor olması, bu yılki mezuniyet törenlerine yetiştirme hedefimiz olan ürünler ilk etapta Hoodie, T-Shirt ve Mug’dan oluşacak ayrıca enerji müzemizde bulunan santraldukkan’da satışa çıkacak. Ayrıca alumni.bilgi.edu.tr – bilgim.org.tr’den de direk ulaşılacak bir e-store projemiz de eş zamanlı olarak hayata geçecek santraldukkan.com’da bulunan BİLGİ Alumni alanına yönlenecek online mağazamızdan satın alınan her ürün Bilgim’in BİLGİ’de öğrenim gören ve ihtiyaç sahibi her öğrenci kardeşimiz için bir fona dönüşecek ve öğretim yılı başından itibaren de burs fonuna aktarılacak.

 

Powered by Openmedia