Dünyadaki halk ayaklanmaları

Günümüzdeki tüm halk ayaklanmaları, sebebi  ve toplum-iktidar ilişkisi 17 Mart Pazartesi günü İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde “Küresel Dünyada Mobilizasyonlar ve Ayaklanmalar” panelinde masaya yatırıldı.

Dünyadaki devlet-toplum ilişkilerinde ortaya çıkan somut problemler halk ile iktidarlar arasında keskin ayrışmalar meydana getirdi. Bu süreçte çeşitli toplumsal sınıflar isteklerini duyurabilmek adına sokaklara indi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Kulubü Mesleki Gelişim Komitesi tarafından 17 Mart Pazartesi günü düzenlenen “Küresel Dünyada Mobilizasyonlar ve Ayaklanmalar” etkinliğinde Ortadoğu, Ukrayna, Bosna ve Türkiye’deki halk ayaklanmaları ele alınacak. Dr. Emre Erdoğan moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Prof. Dr. Murat Belge, Yrd. Doç Dr. Şadan İnan Rüma, gazeteci -yazar Mete Çubukçu, ve Ebru Kunt Akın meydana gelen güncel toplumsal hareketlenmeleri yorumladı.

Panel iki oturumdan oluştu, ilk oturumunda konuşmacılar bu bölgelerde yaşanan isyanların nedenlerini ve toplum-iktidar ilişkisini ele alırken ikinci oturumda ise bu ayaklanmaların kamu ve sivil arasındaki ilişkiyi hangi yöne götürdüğü, halkların ortak isteklerinin ne olduğu tartışıldı.

 

Powered by Openmedia