Yaşar Kemal BİLGİ’de Yaşatılıyor

BİLGİ, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi binasına Türk edebiyatının dev çınarı ve üniversitenin “fahri doktoru” Yaşar Kemal’in adını verdi.

BİLGİ, geçtiğimiz Kasım ayında “Fahri Doktor” unvanı verdiği usta kalem Yaşar Kemal’in ismini, santralistanbul Kampüsü’nde bulunan Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi binasına verdi.

Edebiyata sunduğu eşsiz katkıların yanı sıra insanlık davalarının da önde gelen savunucularından biri olan Yaşar Kemal’in anısı fakülte binasında yaşatılacak. BİLGİ Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Sarıcaoğlu, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Uğur ve Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban’ın yanı sıra yakın dostları ve çok sayıda akademisyenin katıldığı törenin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Aydın Uğur, Yaşar Kemal adıyla birlikle anılmaktan ve usta yazarın anısını santralistanbul Kampüsü’nde yaşatmaktan büyük onur duyduklarını belirtti. Uğur, “BİLGİ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi olarak öğrencilerimize hep estetik olarak güzeli ve insani olarak doğruyu vermeye çalışıyoruz. Büyük usta Yaşar Kemal de edebiyatında bunlardan sadece biriyle yetinmemiş hem güzel hem de doğru ve iyi olanı eserlerinde yansıtmıştır. Bu anlamda üniversitemizde ve fakültemizde Yaşar Kemal isminin yaşatılacak olmasından dolayı onur duyuyoruz” dedi.

BİLGİ Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Sarıcaoğlu da, “BİLGİ olarak geçtiğimiz yıldan bu yana üniversitemize katkı sağlayan isimleri ölümsüzleştiriyoruz. Şimdi bu geleneği edebiyatımızın değerli isimlerinden Yaşar Kemal’in adını Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi binasına vererek sürdürüyoruz. Umarız bu gelenek, üniversitemizde Yaşar Kemal gibi değerli isimlerin yetişmesine de vesile olur” dedi.

Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, “Yaşar Kemal için yaptığım en önemli şey, BİLGİ’de ders vermem oldu. ‘Deha diye bir şey yoktur, sadece ve sadece çalışmak vardır’ Yaşar Kemal’in gençlere daimi olarak verdiği mesajlardan biriydi. Bilimin çok temel bir yaratıcılık alanı olduğuna inanırdı. Erozyona uğrayan değerlerin ve doğanın, bilim ve teknolojiyle kendini yenileyebileceğini söylerdi. BİLGİ gibi bir üniversitede adının yaşatılacak olmasından eminim büyük mutluluk duyardı” sözleriyle teşekkürlerini sundu.

Powered by Openmedia