BİLGİ Öğrencileri “FESTİVAL408”i Sundu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi ile Sahne Sanatları Bölümü öğrencilerinin düzenlediği Festival408, bu yıl dördüncü kez kapılarını açtı.

10-12 Mayıs’ta gerçekleşen festivalin ana mekanları santralistanbul ve Salon IKSV oldu. Festivalde yer alan işlerde toplum baskısı, metropol hayatı, rüyalar, bilinçaltı, cinsiyet ve estetik gibi konular öne çıktı. Festival408, danstan video performansa, sokak gösterisinden enstalasyona farklı performans türlerini sanatseverlerle buluşturdu. Türkiye’nin ilk çağdaş performans sanatları festivali olarak bugüne kadar yaklaşık 10 bin kişiye ulaşan festival, bu yıl da ücretsiz ve herkesin katılımına açık olarak yapıldı.

Festival kapsamında gösterilen işler:

Göker Yıldız’ın multidisipliner çalışması Elips,

Leyla Toprak’ın yıkıntılar arasında dolaşan hikâyeler anlattığı Uzak mı… Eyüp Büyükkelleci’nin bedenin toplumsal kodlarına ve bilinçdışının derinliklerine temas eden İzler, Kübra Şahri’nin evren ve insan üzerine düşüncelerden ilham alan Radial, Gökçe Sürmen’in insanın bağımlılıklarına odaklanan Zaaf, Ruhan Rukiye Yanmaz’ın insanın içindeki farklı seslere kulak vermeyi amaçlayan İnsan Terbiyecisi, Cansu Kul’un insanın doğuşundan oluşuna yolculuğunu anlatan Döngü

 Festivalin seyirci etkileşimli performansları:

İnsel Birinci’nin metropoldeki karşılaşmaları irdeleyen Söyleyemediklerimiz
Zeynep Gürbüz’ün seyirciler için hazırladığı akşam yemeği Davet
Melisa Pek’in Sen Kimsin? adlı video-art enstalasyonu

Powered by Openmedia