Bilgim’den Aralık 2015

Merhaba Sevgili Mezunlar,

2015 yılının son yazısını yazıyorum. Bir yılı daha geride bıraktık. Her yeni yıl beraberinde yeni başlangıçlar, hayaller ve umutları beraberinde getiriyor. Giden ise ömrümüzden bir yıl daha oluyor. 

Büyük şehrin koşuşturmasında -sözüm ona- kurumsal yaşamın bize dayattığı zaman planlamasında kaçımız hayatımızı istediğimiz gibi yaşayabiliyoruz? Düzenli gelirin getirdiği rahat alanından çıkmamak için kaçımız her sabah nefret ettiği bir işe, nefret ettiği birini daha da zengin etmek için küfür ede ede gidiyor?

Günümüz şirketlerinde Y kuşağının oranı %51 seviyesine çıktı. 10 yıl içerisinde bu sayı %85’lere çıkacak. Şu an bildiğimizden farklı bir iş yapma kültürü hâkim olacak. Bir Z kuşağı geliyor ki tamamen dijital. Universum’un araştırmasına göre %73 ü kendi işini yapmak istiyor.

Değişmeyen tek şey değişimdir. Peki, biz değişime hazır mıyız?

Employer Branding ve kuşak çatışmaları başlığı altında bu aralar bir algıda seçiciliğim oluştuğundan konu üzerindeki etkinliklere katılmaya ve bulduğum her şeyi okumaya özen gösteriyorum. Gözlemlediğim en önemli husus ise azami çoğunluğun her şeyin farkında olmasına rağmen kalıcı bir çözüm getirilememesi. Bence bunun en önemli sebebi ise Y kuşağı sorunlarına X kuşağının çözümler getirmeye çalışması. Y Kuşağı sorunlarına Y kuşağı çözümler getirmediğimiz sürece bunları benzer sıkıntıları tekrar tekrar dinlemeye devam edeceğiz.

Geçtiğimiz ay Kariyer Merkezi Direktörümüz Nurşen Demiröz ve ekibinin özverili çalışması sonucunda Sağlık Bilimleri Yüksek Okulu için çok başarılı bir kariyer etkinliği düzenlendi. Sağlık sektörünün önde gelen firmaları ilgili bölümlerde okuyan BİLGİ öğrencileri bir araya geldi. Biz de açılış oturumunda düzenlenen mezunlar paneline katıldık. Bir buçuk saat süreyle çok keyifli bir oturumu yönettim. Eski arkadaşlarımla bir araya gelirken öğrenci kardeşlerimize kendi deneyimlerimizi aktarma fırsatı bulduk. Bu tarz etkinliklerin diğer bölümlerin içinde yapılması dileğimle beraber emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Önümüzdeki dönem fark yaratmak ve insanların hayatlarına dokunmak için çalışmaya devam edeceğiz. İcra kurulumuz da ilk toplantısını gerçekleştirdi ve yeni arkadaşlarımız aramıza katıldı. Artık düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz sanat, spor, eğitim ve sosyal sorumluluk alanındaki etkinliklerimize ek olarak gündemimizde. BİLGİ öğrencilerinin kişisel gelişimi, burs vermek ve BİLGİ Mezunu girişimcilerin desteklenmesi için bir oluşumun kurulması var.

Yeni yılın hepimiz için huzurlu, sağlıklı ve bol kazançlı bir yıl olmasını dilerim.

 

Saygılarımla,

Doğuşcan Oto

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Mezunlar Derneği Başkanı

Powered by Openmedia