Bilgim’den Ekim 2013

Mezunlar Derneği niye vardır? Ya da Bilgim’in varoluş amacı ne?

Bilgim dernekler kanuna tabi tüzel bir oluşumdur. Üniversite ile organik bir bağı olmamakla birlikte, iyi ilişkiler kurmaya özen göstermektedir. Dernekler kanunu gereği yıllık aidat toplamakta, en büyük gelir kalemi bu olmasına rağmen, mezundan alan değil veren olma misyonundan ötürü yılda 10 lira gibi komik bir rakam talep etmektedir. Hal bu durumda iken bile maalesef bazı yanlış anlamalar olmakta ve bunlar bizim motivasyonumuzu olumsuz etkilemektedir.

Kendimizi yeterince iyi ifade edemediğimizi ve azami sayıda insana yapılan ve yapılmaya çalışanlar hakkında bilgilendiremediğimize inanıyorum. Daha fazla sayıda mezunumuza ulaşmak için son 6 aydır veritabanımızı güncellemeye çalışıyoruz.

Bilgim Yönetim Kurulu ve destekçileri arasında ciddi bir ticaret hacmine ulaştık. Sıfır başlangıç noktasından geldiğimiz 250.000 liralık hacim hepimizin yüzünü güldürmektedir. Mezunlarımız networking normları doğrultusunda birbirleri ile iş yapmakta ve yönlendirmektedir. İş ve çalışan arayan mezunlarımıza yardımcı olmaya çalışmakta, Türkiye ve Dünya da yaşayan mezunlarımızı network ağımıza katmaya çalışmaktayız.

Yeni kurduğumuz network ağının gücünü sadece kendimiz için değil, toplum içinde kullanıyoruz. Şiddet gören kadınlar ve kimsesiz bebekler için de projeler üretiyoruz.

Genç üniversitenin genç mezunları olmanın getirdiği, kendi hayatlarımızda her şeyin henüz yerli yerine oturmamasının zorluklarını çekiyoruz. Bunun bilincinde olarak minimum zaman diliminde maksimum verimi almaya çalışıyoruz.

Bilgim bir çiçek gibi, su verirseniz hemen açıyor. Sizde para kazanmanın bu denli zor olduğu ekonomik koşullarda; yeni kurulan şirketlerin yüzde 90’ ının ilk 10 seneyi dolduramadan battığının ve kalan yüzde10 ’un yüzde 70 ’inin bireysel networkü sayesinde hayatta olduğunun, dünya genelinde işe alımların  yüzde 65 ’inin network üzerinden olduğunun bilincindeyseniz; Bilgim’in niçin var olduğunu ve ne yapmaya çalıştığını anlayabilirsiniz..

 

Saygılarımla,

Doğuşcan Oto

Mezunlar Derneği Başkanı

Powered by Openmedia