BİLGİM’den Eylül 2013

Merhaba sevgili mezunlar,

Geçtiğimiz ay bahsettiğim üzere; Çocuk Esirgeme Kurumu’nun 0-2 yaş grubundaki bebekleri muhafaza ettiği yuvasına ziyaretlerde bulunduk. Yetkililer ile görüşüp ihtiyaçlarını ve prosedürleri birinci ağızdan dinledik.

Her şeyden önce yuvanın fiziki koşullarını; personelin ilgi ve alakasını beklediğimizden iyi bulduğumuzu belirtmeliyim. Yeni yapılmış bir yuva olduğu için gayet modern ve tasarımı hoş bir bina ile karşılaştık. Personel ve yetkililer konularında bilgili ve işlerini severek yapan kişilerdi. Madem her şey bu kadar düzgün, Bilgim olarak orada nasıl bir yardımda bulunacağız diye düşünmüş olabilirsiniz.

Bizim pilot olarak Hayata Dokun Derneği ile birlikte seçtiğimiz yuvada elliye yakın bebek var. Bu sayı bazen yüze kadar çıkabiliyor. Bebek sirkülasyonu çok fazla… Çünkü İstanbul’un devlet korumasına alınan bebeklerinin Avrupa Yakası’ndaki adresi burası. Her bebeğin bir hikayesi, her hikayenin bir dramı var. Bu bebekler hayata 1-0 mağlup başlayan bebekler.. Hayat kadınlarının istenmeyen doğumları; tecavüz sonucu istenmeyen doğumlar; ensest ilişki sonucunda doğmuş bebekler; çöpe, camiye, karakola bırakılmış istenmeyen bebekler..

Fiziki koşullarda hiçbir eksiği olmamasına rağmen, sevgi eksiği ve ev ortamından uzak olmaları bebeklerde ruhsal ve fiziksel hasarlar bırakmakta. Her ne kadar her türlü sağlık kontrolleri yapılsa da, yeterince sarılan olmadığı için büyümeyi reddeden ve yaşıtlarına göre daha ufak bedene sahip bebekler ile de karşılaştık.

Hayata Dokun Derneği ile birlikte uzun soluklu beşik projesini başlatıyoruz. Bu projenin ilk adımı olarak, yuvamızın aylık mama ihtiyacını karşılamak üzere çalışma başlattık. İkinci aşamada yuvayı tüm yönetim kurulu olarak ziyaret edeceğiz. Devam eden aşamalarda projenin ihtiyacı olan psikolog ve diğer fiziki ihtiyaçlarını karşılayacağız. Gerekli kurumlardan alınacak izinlerden sonra yuvanın tüm ihtiyaçlarına yönelik bir yardım kampanyası düzenleyecek ve sizlerin katkılarını da bekleyeceğiz..

 

Saygılarımla,

Doğuşcan Oto

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Mezunlar Derneği Başkanı

 

Powered by Openmedia