“Donmuş Rüya”m gerçek oldu

Erkan Akbulut’un İstanbul Bilgi Üniversitesi ile tanışması 2014 yılında yapılan İstanbul Tiyatro Festivali’nin paralel etkinliklerinden biri olan “Donmuş Rüya” isimli dans tiyatrosu projesinin Enerji Müzesi’nde sergilenmesi ve Erkan’ın katılımcı/etkileşimci olarak oraya gidişiyle gerçekleşmiş oldu.

Projenin içerisindeki paydaşlardan biri de BİLGİ’nin Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’ydü. Erkan o sırada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Tarih bölümü öğrencisiydi, dışarıda profesyonel olarak tiyatro yapıyordu fakat onun da “donmuş bir rüya”sı vardı: Sahneye, yaptığı işe dair bir bölüm okumak… Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü’nü araştırdığında gördü ki bu bölümün bir Sahne Sanatları alanı var.

İşte bütün hikâye burada başladı…

Önceki 2 yıl boyunca konservatuvar sınavları denemeleri sonuçsuz kalmıştı ancak bu bölüm farklı işliyor gibi görünüyordu. 2015 yılında ilk aşaması genel kültür, ikinci aşaması mülakat ve son aşaması stüdyo egzersizleri olan, eğitimcilerinin öğrencilere zorluk çıkardığı değil aksine yardımcı olmaya çabaladığı bir bölümün sınavına girmiş ve kazanmıştı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi deneyimli ve öğrenci odaklı kadrosuyla ona en önemlisi beden disiplini ve oyunculuğuna eklemleyebileceği birçok yöntem kazandırdı ve elbette ki her gün her birinden kitaplar, kütüphaneler dolusu bilgi edindiği, her şeyi beraber deneyimleyebildiği, yürekleri güzellikle ve üretimle dolu olan arkadaşlar! Dersler dışında ek olarak gerçekleştirilen atölyeler sayesinde de dışarıda ancak çok büyük ücretler ödeyerek katılabileceği çalışmalara ücretsiz olarak erişme şansı elde ediyordu.

Erkan, sözlerini şu cümleler ile tamamladı: “Okulumuzun Sahne ve Gösteri Sanatları alanına verdiği kıymet ve önemin artarak devam etmesini temenni ediyor, bölümde okuyan ve mezun arkadaşlarımın ülkemizin sanatsal birikimine çok değerli katkılar koyacağına yürekten inanıyorum!”

Powered by Openmedia