“Yoğun çalışma hayatlarına rağmen gönüllü bir şekilde gençlere fayda sağlamayı amaçlamak ve onlara yol göstermek bu hayatta en değerli şeylerden birisi olmalı”

BİLGİ Mezunlar Derneği Öğrenci İlişkileri Komitesi Başkanı Cansın Coşkunyürek dernek ile yollarının nasıl kesiştiğini ve başkanı olduğu komitede ileride neler yapmayı planladıklarını anlattı.

1) Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Tam burslu olarak kazandığım İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2020 yılında onur derecesi ile mezun oldum. Aynı zamanda Halkla İlişkiler ve İletişim Yönetimi ile çift anadal yapmaktayım ve 2021 Şubat ayında bu bölümü de tamamlayacağım.  Bu yıl içerisinde ayrıca yoga eğitmenliği alarak bireysel ve grup dersleri vermeye başladım.  Üniversite hayatım boyunca sosyal sorumluluk projeleri ve kariyer etkinlikleri ile öğrenci kulüplerinde aktif olarak rol aldım (BİLGİ’li Liderler). Bir hayal ve fikir olarak başlayan, sonrasında bir ekip kurarak liderliğini üstlendiğim kendi projelerimi geliştirme imkânım oldu.  Kulüpçülük hayatımda sosyal medya ve iletişim yönetimi, başkanlık ve danışmanlık gibi deneyimler kazanırken bu süreçte tanıştığım çok değerli insanlar da hayatıma büyük bir anlam kattı.

2) BİLGİ’yi ve bölümünüzü tercih sebepleriniz nelerdi?

BİLGİ, akademik kadrosu ve eğitim kalitesi ile Psikoloji alanında Türkiye’deki nadir üniversitelerden birisi… Üniversite sınavında ilk 2400 içerisinde olduğumu ve BİLGİ’yi kazandığımı öğrenince heyecandan yerimde duramadığımı hatırlıyorum. Sonuçlarım daha gelmeden zihnimde de kalbimde de hep İstanbul Bilgi Üniversitesi vardı. Çünkü burada kendimi özgürce keşfedebileceğimi, akademik ve sosyal açıdan yeterli donanımı elde edebileceğimi biliyordum. Hayatım boyunca insan psikolojisi ve davranışını anlamaya olan tutkum ile bu bölümü tercih ettim. İlerleyen dönemlerde Klinik Psikoloji alanında uzmanlaşmak hedeflerim arasında yer alırken, bu alanı yoga ve mindfulness ile birleştirmek; zihin, beden ve ruh bütünlüğü konusunda farkındalık yaratarak tramva tedavilerinde insanlara yardımcı olmak en büyük hayalim.

3) BİLGİ Mezunlar Derneği ile yolunuz nasıl kesişti?

Kulüp oryantasyon haftasında kendi kulübümün standında tanıtım yapıyordum.  Ekibimle beraber yeni üye kayıtları alıyor ve kulübümüzün amaçlarından ve geçmiş projelerinden bahsediyorduk. Sonrasında iş birliği yapabileceğimi düşündüğüm kulüplerin stantlarına gidip görüşmelere başlamıştım. Bu sırada ‘’BİLGİ Mezunlar Derneği’’nin standını gördüm ve profesyonel imajıyla beni ilk görüşte kendisine çekmişti. Daha önce dernekle ilgili hiçbir bilgim yoktu ve onlara ‘’Siz kimsiniz ve neler yapıyorsunuz?’’ diyerek samimi ve spontane bir şekilde ilk tanışmamızı gerçekleştirmiştik.   Sonrasında kendimi tanıtmam ile derneğimizin başkanı Tolga Bayoğlu bana yeni kurulacak öğrenci ilişkileri komitesinden bahsetti ve başkanlık teklif etti. Aldığım en doğru kararlardan birisi de bu derneğe girmek oldu diye düşünüyorum hep. İlerleyen zamanlarda vermeye başladığım yoga dersleriyle de daha yakın ve güven dolu bir aile olduk.

4) Başkanı olduğunuz komitede bu dönem neler yapmayı planlıyorsunuz?

Öğrenci İlişkileri Komitesi olarak öncelikli amacımız üniversitemizin son dönem ve yeni mezun öğrencilerini BİLGİ Mezunlar Derneği ile buluşturmak. Ekip olarak geliştirdiğimiz projeler aracılığıyla öğrencilere networking, staj ve iş imkânı sağlamada destek olmayı hedefliyoruz. Her bölümden farklı bakış açılarına sahip, dinamik ve üretken ekibimiz ile yeni döneme şimdiden hazırız.  Kariyer, sanat, kültür, spor, yoga etkinliklerinin yanı sıra çeşitli konseptlerde buluşmalar, kulüp işbirlikleri ve son dönem öğrencilerinin bitirme projelerine katkı sağlayacak yeni bir yapı oluşturmayı planlıyoruz. Çalışmalarımızı dijital platformlarda daha aktif tutarak BİLGİ Mezunlar Derneği’nin üniversitemizde daha görünür ve ulaşılır olmasını hedefliyoruz.

5) Son olarak BİLGİ Mezunları’na neler söylemek istersiniz?

İnsan yaşam yolculuğunda ilerlerken bazı fırsatlar karşısına en beklemediği anlarda çıkar. Tabi önemli olan bunları fark etmek ve bu konuda bir eylem göstermek. BİLGİ Mezunlar Derneği’de benim için öyle oldu. Böylesine sıcak, düşünceli ve yardımsever bir ailenin parçası olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Yoğun çalışma hayatlarına rağmen gönüllü bir şekilde gençlere fayda sağlamayı amaçlamak ve onlara yol göstermek bu hayatta en değerli şeylerden birisi olmalı.  İnanıyorum ki birlikte çok güzel işler başaracağız, büyüyeceğiz ve bu yolda ilerlerken benim gibi yeni mezun olan birçok öğrenciye geleceklerine dair ışık tutacağız.

Powered by Openmedia