“Bizler, BİLGİ’li mezunlarımızın sesiyiz”

BİLGİ Mezunlar Derneği İletişim Komitesi Başkanı Büşra Öztürk dernek ile yollarının nasıl kesiştiğini ve başkanı olduğu komitede ileride neler yapmayı planladıklarını anlattı.

1) Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1991 İstanbul doğumluyum. 2015 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Aynı zamanda, 2018 yılında yüksek lisansımı BİLGİ’de Pazarlama İletişimi üzerine tamamladım (İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde uzun bir eğitim yolculuğum oldu) Pazarlama alanında ilk iş deneyimim Kapital Medya oldu. Sonrasında, Altınbaş Mücevherat da Marka sorumlusu olarak devam ettim. Şu an hizmet sektöründeyim. Bir holdingte Kurumsal İletişim Müdür Yardımcısı pozisyonunda çalışıyorum.

2) BİLGİ’yi tercih sebebiniz nelerdi? Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü tercih sebebiniz nelerdi?

Üniversite tercih zamanlarımda santralistanbul Kampüsü’nü gezme şansım olmuştu. Açıkçası, okulun kampüsü beni büyülemişti ve ‘’BİLGİ’li Olmak Ayrıcalıktır’’ sloganıda dikkatimi çok çekmişti. Uluslararası İlişkiler bölümünde edindiğim genel kültürü, tarih birikimini ve vizyonu teknik bir dalda asla elde edemezdim. Bölümümün bana kazandırdığı en büyük şey farkındalık ve bilinçtir. Bu bölümden sonra edindiğim teorik ve pratik bilgiler hayatımın her alanında farkında olmadan kullandığım bilgiler oldu. Üniversitenin yaz tatillerinde pazarlama departmanlarında stajyer olarak çalışarak aslında ne istediğimi görmüş oldum. Bu yüzden lisansımı tamamladıktan hemen sonra pazarlama iletişimi yüksek lisansı yaptım.

3) BİLGİ Mezunlar Derneğini ile yolunuz nasıl kesişti?

Mezunlar Derneği ile 2018 yılında tanıştım. İş çıkışı BİLGİ Mezunlar Derneğinin Karaköy’deki bir etkinliğine katıldım. Okulu çok sevdiğim ve kendimi oraya ait hissettiğim için mezun olduktan sonra da bağımı koparmıyor, ara ara olsa da yapılan etkinliklere katılmaya özen gösteriyordum.

Etkinlikte yeni insanlar ile tanışırken farklı mesleklerden bir sürü BİLGİ’linin iş hayatına atılmasına rağmen orada birbirleriyle hem kariyer hem de sosyal açıdan keyifli bir zaman geçirdiklerine şahit oldum.

BİLGİ’li insanlar ile tanışırken o sıra BİLGİ Mezunlar Derneği Başkanı Tolga Bayoğlu ile tanıştım. Tolga ile sohbet esnasında madem BİLGİ aidiyetin bu kadar yüksek sende gönüllü ağımıza katıl dedi. Seve seve derneğe üye oldum. Aralarında bir BİLGİ’liyi daha görmek onları da çok mutlu etti. İletişim komitesinde bir süre üye olarak devam ettim. Sonrasında İletişim Komitesi Başkanı olarak görevi devraldım.

İki senedir süren bu macerada bir sürü sosyal etkinliğe ve seminerlere katıldım. Bir sürü iş fırsatı olanakları oluyor. Mezun olmama rağmen bağımın kopmaması benim için her açıdan güzel imkanlar yarattı.

4) Başkanı olduğunuz komitede bu dönem neler yapmayı planlıyorsunuz?

İletişim, derneklerin birincil amaçlarından biridir. Bu yüzden İletişim Komitesi’nin Başkanı olmaktan gurur duyuyorum. BİLGİ Mezunlar Derneği’ni daha iyi bir yere taşımak amacıyla diğer komitelerle birlikte dirsek halinde çalıyoruz.

360 derece iletişim sağlamayı amaçladık. Bu yıl mezunlarımız ve yeni üyelerimiz ile birlikte daha güçlü bir aile olacağız. Gerek dijital platformlarla gerek yazılı basın dergimiz Vitea ile mezunlarımıza farklı kanallardan neler yaptıklarımızı anlatmayı amaçladık ve anlatmaya devam ediyoruz.

Önceliğimiz mezunlarımızın neler yaptığımızı bilmeleridir. Mezunlarımıza ne gibi faydalar sağladığımızdır. Bu dernek gönüllü mezunlardan bir araya gelen ve yavaş yavaş büyüyen bir ailedir. Hep birlikte gelişimini göreceğiz. Başka bir okulda sahip olamayacağımız network ağını oluşturuyoruz.

Dernek olarak uygulamaya başlayacağımız projelerin sürdürülebilirliğini sağlamalıyız. Tüm mezunlarımızın projelerimize sahip çıkmasını sağlamak da çok önemli… Bu derneğin başarısı BİLGİ Mezun markasını daha da yukarılara taşıyacaktır.

5) Son olarak BİLGİ mezunlarına neler söylemek istersiniz?

Derneğimiz, İstanbul Bilgi Üniversitesi mezunlarını tek bir çatı altında buluşturarak her zaman ve her alanda desteklemektedir. Üniversiteye olan aidiyet duygularının hayat boyu güçlü kalmasını teşvik ederek gerekli tüm platformları oluşturuyoruz ve etkili çalışmalar organize ediyoruz. Üniversitede, iş hayatında ve diğer kuruluşlarda da birbirilerimizi destekledikçe her iki tarafın da güçleneceği daha büyük bir aile olacağız. BİLGİ güven inşa eder ve güven mezunlarımızla anlamlı bir ilişkinin temelidir. Mezunlarımıza değer veriyoruz ve onları her alanda destekliyoruz. Bizler, BİLGİ’li mezunlarımızın sesiyiz ve BİLGİ’li mezun olmanın ayrıcalıklarını her zaman hissedeceğiz.

Powered by Openmedia