BİLGİ ile başlayan bir başarı öyküsü

Yetkin Turhal, anne-bebek dikeyinde faaliyet gösteren; annenin ve bebeğin doğum öncesinden başlayarak 5 yaşa kadar uzanan süreçteki tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir sitenin kurucusu.

Hikayesi BİLGİ ile başladı. Devamında ise ardı ardına gelen başarılar. annedukkan. com sitesinin kurucusu Yetkin Turhal ile başarılı iş hayatını konuştuk.

Önce BİLGİ ile başlayalım. Nasıl başladı BİLGİ serüveniniz; okuduğunuz bölüm, okul yıllarınız..
Teknoloji çağında olduğumuzun farkında olarak, enformasyon teknolojileri ile ilgili bir eğitim almak istiyordum. İstanbul Bilgi Üniversitesi de kendini kanıtlamış bir üniversite olduğu için seçimimi BİLGİ’den yana kullandım ve 2005 yılında İşletme Enformatiği eğitimime başladım. Mezun olduktan sonra BİLGİ’li olmanın farkını nasıl hissettiniz iş yaşamınızda? Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra, iş hayatında karşılaştığım yöneticilerin benden önce aynı okulda eğitim almış olmaları ve BİLGİ’li çalışma arkadaşlarımın olması beni adaylar arasında daha avantajlı kıldı.

Şu anda kurucusu olduğunuz annedukkan.com’a değinecek olursak. Bize biraz bahseder misiniz?
Kısaca bahsetmek gerekirse, anne – bebek kategorisinde faaliyet gösteren, annenin ve bebeğin, doğum öncesinden başlayarak 5 yaşa kadar uzanan süreçteki tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir e-ticaret sitesi diyebiliriz. Ama annedukkan.com dünyasına adım attığımız zaman aslında amaçladığımız organizasyonun bir e-ticaret sitesinden çok daha fazlası olduğunu görebilirsiniz. Bir kere sürekli araştıran, yenilikleri takip eden ve kolay adapte olan çok genç ve dinamik bir ekibimiz var. Amacımız ailelerin her şeyden çok değer verdikleri bebeklerini en iyi şekilde yetiştirmeleri için gerek duydukları her şeyi sağlamak. Sadece e-ticaret sitesi olarak da kalmak istemiyoruz. Bu doğrultuda ilk fiziki mağazamızı Kasım 2016’da İstanbul, Bahçeşehir – Loca’da açtık.

Hedefiniz doğrultusunda ilerlerken nasıl süreçlerden geçtiniz; zorlukları neydi ve nasıl bir yol izleyerek üstesinden gelip bu noktaya erişebildiniz?
Sıfırdan yapılan her işin, projenin farklı zorlukları var elbet. Ancak asıl olarak ülkemizin içinde bulunduğu belirsizlikler bizi zorladı. Ne olursa olsun alışveriş yapmak insanları mutlu eden bir aktivite. Fakat 2-3 yıldır üst üste yaşadığımız üzücü olaylar hepimizi olumsuz etkiledi. Her sıkıntının üstesinden geldik demek çok doğru olmaz. Ama insanımıza ve ülkemize güvenerek işimizi her gün daha iyi yapabilmek için çalışıyoruz.

annedukkan.com’u kurarken hedefleriniz nelerdi, proje nasıl start aldı?
annedukkan.com projesi benim kadar bu işe inanan Görkem Taş ile başladı. Birbirimizi destekleyerek ve inanarak bu projeye start verdik. Aslında hedefimiz bir e-ticaret projesi yapalım ve kullanıcıların alışveriş yapmalarını sağlayalım gibi basit değildi; hala da değil. Gerçekten dünyaya bir çocuk getirmek çok güzel, benzersiz bir duygu ve aileler varlarını yoklarını doğacak bebeklerine adıyorlar. Bu eşsiz keyfin yanında maddi ve manevi sorumluluklar da yüklüyor. Biz de ailelerin bu yükünü bir nebze olsun azaltmak adına kaliteli ve sağlıklı ürünleri, uygun fiyatlarla sunabileceğimiz bir e-ticaret sitesi oluşturmak istedik. Amacımız annedukkan.com markasının annelerin bir numaralı yardımcısı olmasını sağlamak. Kullanıcılarımızın alışveriş yapmasalar bile sitemizde yer alan ürünleri referans alarak hayatlarını kolaylaştırmak, Türkiye’de annelerimizin ulaşamadığı doğal ürünleri onlara sunabilmek istiyoruz.

BİLGİ’nin size en büyük katkısı ne oldu?
İstanbul Bilgi Üniversitesi ve üniversiteden beri birlikte olduğum arkadaşlarım sayesinde hayat devam ederken yanımızdan geçen fırsatları es geçmemeyi öğrendim. İstanbul Bilgi Üniversitesi kendini sürekli geliştiren bir üniversite. Öğrenciler de bu gelişimden payına düşeni alıyor, gelişime daha açık hale geliyorlar. Mezun olduktan sonra da üniversite hayatımda kazandığım network sayesinde ne zaman yardıma ihtiyacım olsa İstanbul Bilgi Üniversitesi yanımda oldu.

Hayal ettiğiniz mesleği mi yapıyorsunuz yoksa kendiliğinden gelişen güzel olayların bir neticesini mi deneyimliyorsunuz?
Mezun olduktan sonra İngiltere’ye gidip E-ticaret Pazarlama Yönetimi yüksek lisansı yapmış ve sonrasında e-ticaret alanında çalışmış biri olarak evet, hayalimdeki işi yapıyorum. Tek cümle ile özetleyecek olursak, BİLGİ’li olmayı nasıl tanımlardınız? Bana göre BİLGİ’li olmak iş hayatının önde gelen isimleri ile hayat boyu sürecek bir networke sahip olmak demek. Öğrencilere ya da iş hayatına yeni adım atan gençlere, bugüne kadar edindiğiniz tecrübe ile ne öğütlerdiniz? Ben de henüz bu öğütlere ihtiyaç duyan yaştayım aslında. Öğüt vermek için yeterli tecrübem olmadığını düşünüyorum. Ama tek bir gerçek var, o da çalışmak. Çalışmaktan vazgeçmediğinde başarı kendiliğinden geliyor.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Hedefimiz, annedukkan.com markasının tüm Türkiye’de kaliteli ve doğal ürünlerin ilk adresi olmasını sağlamak. Bizim için en önemlisi bebeklerimiz için en sağlıklı ve doğal ürünleri sergileyebilmek. Bu nedenle çok detaylı olarak araştırmadan sadece satılır diye bir ürün grubu veya markaya sitemizde yer vermek istemiyoruz. Bunun yanında henüz Türkiye’de olmayan markalarla önemli distribütörlük anlaşmaları gerçekleştiriyoruz. Distribütörlük anlamında ilk adımı dünya doğal emzik kategorisi lideri Danimarka markası Natursutten’i Türkiye’ye getirerek attık. Bu tür distribütörlük anlaşmalarımız önümüzdeki dönemde de devam edecek. Ayrıca bölgesel olarak net kararlarımız verilmemiş olsa da, bu süreçte 5 mağaza açmayı planlıyoruz.

 

Powered by Openmedia