John Nash Santral’e geliyor

Oyun Teorisi Topluluğu’nun 4. Dünya Kongresi “Games2012” 22-26 Temmuz’da santralistanbul’da toplanacak. Akıl Oyunları filmi ile tanıdığımız popüler bilim adamı John Nash de kongrenin açılış konuşmasını yapmak için 22 Temmuz’da Santral’de olacak.

Mikroekonomi biliminin en popüler araştırma alanlarından biri olan Oyun Teorisi (Game Theory) üzerine çalışan dünyanın önde gelen akademisyenlerinin oluşturduğu Oyun Teorisi Topluluğu (Game Theory Society) tarafından her dört yılda bir düzenlenmekte olan dünya kongrelerinin dördüncüsüne bu yıl Santral İstanbul ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ev sahipliği yapacak. 1999 yılında kurulan Oyun Teorisi Topluluğu ilk kongresini 2000 yılında İspanya’nın Bilbao kentinde, ikincisini 2004’te Marsilya / Fransa’da, üçüncüsünü de 2008 yılında ABD’nin Northwestern Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. Bu yıl İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ev sahipliği yapacağı kongrenin ismi “Games2012” (Oyunlar2012) olarak belirlendi, etkinliğin tanıtım sayfasında (games2012.bilgi.edu.tr) ise ziyaretçileri yine Akıl Oyunları filmine gönderme yapan bir mesaj karşılıyor: “Istanbul Welcomes Beatiful Minds”.

Istanbul Welcomes Beatiful Minds

Türkiye’de “Akıl Oyunları” ismiyle gösterime giren 2001 yapımı “A Beatiful Mind” filminde hayatı konu edilen ünlü bilim adamı John Nash, Oyun Teorisi alanında dünyanın önde gelen isimlerinden biri. Games2012’nin internet sayfasında da bu nedenle filme gönderme yapılıyor. Oyun Teorisi rekabetçi ve kooperatif ortamlarda stratejik etkileşimi matematiksel formülasyonla açıklamaya çabalayan, matematik ve ekonomi bilimlerinin iç içe geçtiği bir çalışma alanı. John Nash de Oyun Teorisi’ne kendi adıyla anılan “Nash Equilibrium” (Nash Dengesi) isimli keşfiyle en önemli araçlarından birini armağan etmiş saygıdeğer bir bilim adamı. John Nash, Oyun Teorisi’nin kurucusu olmasa da özellikle Akıl Oyunları filmiyle teorinin popülerleşmesine ve Nash Dengesi çalışmasıyla işlerliğine en büyük katkıyı yapan ve adı artık Oyun Teorisi ile birlikte anılan çok önemli bir isim.

21 Temmuz Cumartesi günü açılış kokteyli ile başlayacak Games2012 etkinlikleri kapsamında 22 Temmuz günü 1994 yılında Nobel ödülü alan Princeton Üniversitesi öğretim üyesi John Nash de bir açılış konuşması yapacak. Kongrenin diğer açılış konuşmacıları arasında 1994’te Nobel ödülünü John Nash ile birlikte alan Bonn Üniversitesi öğretim üyesi Reinhard Selten, 2005 yılında Nobel ödülüne layık görülen Kudüs Üniversitesi öğretim üyesi Robert Aumann ve 2007 yılında Nobel ödülünü birlikte alan Chicago Üniversitesi öğretim üyesi Roger Myerson ve Princeton Üniversitesi öğretim üyesi Eric Maskin de bulunuyor. Beş gün boyunca düzenli oturumlar ve sosyal etkinliklerle devam edecek kongre 26 Temmuz Perşembe günü sona erecek.

Oyun Teorisi’ndeki son gelişmeler tartışılacak

Oyun Teorisi’nin araştırılmasını, öğretilmesini ve uygulanmasını teşvik etmek amacıyla kurulan Oyun Teorisi Topluluğu’nun dünya genelindeki en büyük etkinliği kapmasında beş gün boyunca teori ile ilgili son gelişmeler, bulgular, keşifler konunun dünya genelindeki diğer uzmanlarıyla paylaşılacak, sunumlar ve tartışmalar yürütülecek. BİLGİ Ekonomi bölümü de mikroekonominin diğer çalışma alanları ile birlikte Oyun Teorisi alanında da yoğum çalışmalar yürütüyor ve bünyesinde dünya Oyun Teorisi camiası tarafından tanınan saygıdeğer bilim insanlarını barındırıyor. Oyun Teorisi Topluluğu’nun 4. Dünya Kongresi için BİLGİ’yi tercih etmesinin en öndemli nedenlerinin başında Ekonomi bölümünün gerek akademik kadrosu gerekse çalışmalarıyla BİLGİ’yi Oyun Teorisi’nin en popüler destinasyonlarından biri haline getirmiş olmasının da önemli payı var. BİLGİ Ekonomi bölümü bünyesinde 1999 yılında kurulan Murat Sertel İleri İktisadi Araştırmalar Merkezi de matematiksel toplum bilimleri alanında çalışmaların yürütüldüğü uluslararası saygınlığa sahip bir oluşum. Kongreyi düzenleyen kurumlar arasında Oyun Teorisi Topluluğu ve İstanbul Bilgi Üniversitesi ile birlikte Murat Sertel İleri İktisadi Araştırmalar Merkezi de yer alıyor.

Kongrenin organizasyon komitesinin başında BİLGİ Ekonomi bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Jean Laine bulunuyor. Organizasyon komitesinin üyeleri arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi rektörü ve Oyun Teorisi alanında uluslararası ölçekte çok sayıda çalışmada imzası bulunan Prof. Dr. Remzi Sanver ile birlikte BİLGİ Ekonomi’nin diğer değerli öğretim üyeleri de var. Koç Üniversitesi’nden Doç. Dr. Levent Koçkesen, Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Deniz Selman, Sabancı Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Selçuk Özyurt ve Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. İpek Gürsel Tapkı da organizasyon komitesinin diğer çok değerli mensupları ve aynı zamanda Oyun Teorisi konusunda Türkiye’nin önde gelen akademisyenleri. Kongrenin bilim komitesine ise Yale Üniversitesi’nden Larry Samuelson başkanlık ediyor. Bilim komitesinde Samuelson ile birlikte dünyanın önce gelen üniversitelerinden otuz saygın bilim insanı daha yer alıyor. Konferansta beş gün boyunca sunulacak akademik makaleler üzerinde bilim komitesi başvuruların sona erdiği 1 Şubat’tan sonra sıkı bir inceleme çalışması yürüttü ve kongrede sunulacak makaleler bu şekilde belirlendi.

Siz de katılabilirsiniz

Kongreye katılım için başvurular devam ediyor. Başvurular Games2012 internet sayfasından yapılabiliyor. 130 Euro ile 460 Euro arasında değişiyor. Öğrenciler ve Oyun Teorisi Topluluğu üyeleri için indirim seçenekleri mevcut. Katılımcılar kongre boyunca oturumları takip etmenin yanında Games2012 için hazırlanan kitin de sahip olacaklar ve kokteyllere, akşam ve öğle yemeklerine katılabilecekler, servis ve çay/kahve ikramı gibi imkanlardan ücretsiz olarak yararlanabilecekler. Katılmayı düşünenlerin kayıt için ellerini çabuk tutmalarında fayda var, zira erken kayıt indirimi avantajları hala devam ediyor. Ayrıca katılımcılar için THY ve otel rezervasyonlarında Games2012’ye özel indirimlerden yararlanma imkanları da mevcut.Kongreyle ilgili diğer merak ettikleriniz için info@games2012.bilgi.edu.tr mail adresine yazabilir ya da games2012@bilgi.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Powered by Openmedia