Mezuniyet 2010

Temmuz ayı başında yapılan mezuniyet törenleri ile Bilgim ailesine 1500 mezun daha katıldı. Coşkulu geçen törenlerde hüzün de vardı sevinç de…

Mezuniyet törenleri okulu bitirmenin verdiği sevinç ile arkadaşlardan ayrılmanın verdiği üzüntünün birbirine karıştığı ilginç ortamlardır. Yıllarca tüm enerjinizi, en değerli zamanınızı, gecenizi gündüzünüze katarak emeğinizi verdiğiniz üniversite eğitimini tamamlamış olmak tabii ki büyük bir sevinç kaynağı. Bu sevincin bir kısmı zorlu bir süreci atlatmış olmak bir kısmı da bundan sonra açılacağınız asıl hayata bi adım daha yaklaşmış olmaktan kaynaklanır.

Havaya keplerin atıldığı o anda gelecek pek düşünülmez… Daha çok eski arkadaşlıklar hatırlanır. Bu arkdaşlıkların geride kalacağı, sanki bir daha o tazelikte yaşanamayacağı düşünülür. Pek de yanlış değildir bu düşünce. Hüzün de işte bu noktada başlar. Arkadaşlarla paylaşılan eğlenceli anlar, hayat denemesi misali yaşanılan birçok ilk deneyim üniversite yıllarını unutulmaz kılar zihinlerimizde.

Ama bir yönüyle de öğrencilik bir hastalıktır. Mümkünse en kısa sürede kurtulunması gereken bir hastalık. O psikolojiden çıkamadığınız zaman gerçek hayata atılmakta büyük zorluklar çekersiniz. Mezuniyet törenleri belki de bu hastalıktan kurtulmak için bir son ilaçtır. Onu içip ertesi gün hayata başka bir psikolojiyle kalkabilirsiniz.

Bu sene de mezuniyet törenleri 1500 yeni mezun için muhtemelen bu hisler ve düşüncelerle dolu günler oldu.

İlk gün çadırda, sonra açık havada

Dört gün süren törenlerin ilk iki günü hava muhalefetinden dolayı otopark alanında kurulan dev çadırda yapılırken, son iki gün havanın düzelmesiyle daha önceki yıllarda törenlerin yapıldığı Haliç kıyısındaki tören alanına taşındı. Yeni mezunlar her sene olduğu gibi Santral Kampüsü’ne aileleri ile geldiler. Cübbelerini giydiler ve tören alanına davet edilmeleriyle sıra halinde yerlerine yürümeye başladılar. Hocaları ve aileleri; onlar yerlerine geçerken hep ayakta alkışladılar yeni mezuları…

Bilgi’li olmaktan Bilgim’li olmaya

Bilgi Tanıtım Koordinatörlüğü’nden –aynı zamanda 2003 Bilgi mezunu olan- Ömer Vatanartıran’ın sunduğu törenlerde sırasıyla Öğrenci Birliği Başkanı tayfun Furkan Gülen, Rektör Prof. Dr. Halil Güven, Mezunlar Derneği (Bilgim) Başkanı Serkan Memişoğlu konuşmalar yaptılar. Öğrenci Birliği Başkanı Gülen mezunlara özellikle birbirlerinden kopmamaları için tavsiyelerde bulunurken, Rektör Prof. Güven ise Öğrenci Birliği Başkanı’nın bu yöndeki temennilerinin gerçekleşmesi için Mezunlar Derneği’nin çalışmalarını işaret etti. Bilgim Başkanı Memişoğlu ise Bilgi mezunlarının iş hayatındaki başarılarından bahsederek yeni mezunlara adım attıkları dünya hakkında kısa bir bilgi verdi.

Ve kepler havada…

Her bir fakültenin töreni başlarken o fakültenin dekanları sahneden yeni mezunlara ve velilere seslenirken; dereceye giren başarılı mezunlara ödülleri fakülte ve üniversite yöneticileri tarafından takdim edildi. Bu sene dereceye giren mezunların arasında erkeklerin görece azlığı dikkat çeken bir noktaydı. Törenlerin sonunda tabii ki heyecanın doruğa çıktığı nokta keplerin havaya fırlatılmasıydı. Keplerini fırlatan taze mezunlar arkadaşları, aileleri ve hocalarıyla sevinçlerini paylaştılar. Törenler sonrasında mezunlar seviçlerini paylaşmaya onlar için düzenlenen kokteylde de devam ettiler. Sevdikleriyle bol bol fotoğraflar çektiren mezunlar sanki o gecenin bitmesini hiç istemiyor gibiydi.

Bilgim de oradaydı

Dört fakülte, bir meslek yüksek okulu ve üç enstitüden toplam 1500’e yakın öğrenci 1-4 Temmuz tarihlerinde yapılan bu törenlerde mezun olarak Bilgim ailesine katıldılar. Bilgim de bu güzel günlerinde onların yanındaydı. Tören protokolünde Bilgim yöneticileri kendilerine ayırılan yerden tüm törenleri izlediler, konuşmalara katıldılar ve tören sonrasında da Bilgim standında yeni mezunlarla birebir ilgilenip onları Bilgim çalışmalarına davet ettiler.

Powered by Openmedia