Yelken Kulübü üyeleri, başarılarıyla adından söz ettiriyor

BİLGİ’de faaliyet gösteren 70 kulüp içinde en popüler kulüplerden olan Yelken Kulübü, 2500’ün üzerindeki üyesiyle adından söz ettiriyor. Üyelerin oluşturduğu BİLGİLİ yarışma takımları, bugüne kadar pek çok yarışmada iyi dereceler alarak üniversiteyi yelken camiası içinde en iyi şekilde temsil ediyor.

 

BİLGİLİ yelkenciler yetiştirmek ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni yelken camiası içinde en iyi şekilde temsil etmek amacıyla, 29 Ekim 2008’de kurulan Yelken Kulübü, kısa sürede adından söz ettiren en büyük ve etkin öğrenci kulüplerinin başında yer aldı. Kurulduğu ilk günden beri gerçekleştirdiği önemli etkinlikler, geziler, eğitimler ve yarışlarda aldığı dereceler ile gelecekte neler yapabileceğini kanıtlayan Kulüp, kurucusu Efe Özbil’in ardından Tankut Subay başkanlığında kurumsallaştı. Erdem Topak’ın başkanlık döneminde ise gelişerek pek çok ilke imza atarak önemli başarılar kazanan Yelken Kulübü, Emre Efe’nin başkanlığı döneminde ses getiren etkinlikler düzenleyerek ve yeniden bir yapılanma içerisine girdi.

BİLGİ Yelken, Pınar Erdal’ın başkanlığı döneminde ise üniversitenin ve yelken camiasının önemli aktörlerinden biri olduğunu kanıtladı. O dönem 2500’ün üzerinde üyesi, düzenlediği yarışlar ve kazandığı kupalarla bir başarı öyküsü olarak adından söz ettirdi. Hakan Öztürk’ün başkanlığının devam ettiği bu döneme; SportBoat Trofesi SMS2 Şampiyonluğu ile başlayan BİLGİ Yelken, her geçen gün başarılarına yenilerini ekliyor ve gücünü arttırarak çalışmalarını sürdürüyor.

Türk denizciliğine pek çok yeni yelkenci kazandıran Kulübün üyelerinin, BİLGİ mezunları tarafından kurulan, Vira Yatçılık Yelken Okulu ve üniversite yönetiminin sonsuz destekleriyle bugüne kadar yakaladığı başarılara ileride daha büyüklerini ekleyeceklerini söyleyen Yelken Kulübü’nün kurucusu Efe Özbil, “BİLGİ Yelken kurulduğu günden beri bir aile olmayı başardı. Bu ruh kulübe her zaman yeni üyeler kattı ve her geçen dönem daha da güçlendirdi. Bilgi mezunları tarafından kurulan ve işletilen Vira Yatçılık’ın destekleri, üniversite yönetiminin katkıları da buna eklenince; BİLGİ Yelken hızla büyüdü. Güzel insanlar, bu güzel uğraşla bir araya gelince popülerlik de kaçınılmaz oldu” diyor.

 

Yüzlerce kaptan yetiştirdi

BİLGİLİ yelkenciler yetiştirmek ve BİLGİ’yi yelken camiasında başarıyla temsil etmek amacı doğrultusunda pek çok farklı faaliyet gerçekleştiren Kulübün faaliyetleri hakkında bilgi veren Özbil, şunları söylüyor: “Kulübümüz, 1000’in üzerinde BİLGİLİ’yi yelkenle tanıştırdı, 150’nin üzerinde ‘kaptan’ yetiştirdi. Göcek, Hisarönü, Marmaris, Mallorca, Ibiza ve İstanbul çıkışlı 25 yat eğitim gezisi düzenledi. Bunların arasında geçen yıl ilk defa düzenlenen Ibiza-Mallorca gezisi Türkiye’de bir ilk oldu ve geleneksel hale geldi. Sportsboat SMS 2 Sınıfı Trofesi’nde 2013 yılını, 16 takımı geride bırakarak şampiyon tamamladı.

Aynı sınıfta İstanbul şampiyonluğunu da kazandı. Boğaziçi Üniversitesi Sportfest Yelken Kupası şampiyonu oldu. 16 lisenin 64 sporcusunun katılımıyla Türkiye’nin en büyük ödüllü, ilk tribünlü yelken yarışını düzenledi. 10 üniversitenin katılımıyla; Üniversiteler Arası Yelken Kupası’nı düzenledi.”

Şu an mezunlarla birlikte Kulübün, 3 bin 12 üyesinin olduğunu söyleyen Özbil, 2013-14 öğretim yılında 5 Yönetim Kurulu olmak üzere; 6 Eğitim Kurulu, 12 Etkinlik Kurulu, 7 Mezunlar Kurulu ve 11 Yarış Takımı Üyesi ile 41 kişilik bir kadro ile faaliyetlerini yürüttüğünü anlatıyor.

Bu yıl kendi rekorlarını kırarak; 16 lisenin katıldığı 2013 yılındaki BİLGİ Cup yelken yarışını 24 lise ile gerçekleştireceklerini açıklayan Özbil, “Hem de artık kendi evimizde yani Santral’de! 28 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında; en az 7 yat ve 70 kişi ile Ibiza-Mallorca Gezisi’ni düzenleyeceğiz. Yarış takımımız hem üniversiteler arası yarışlarda hem de Sport Boat Trofesi’nde liderliğini sürdürmek için gerekeni yapacak” diye konuşuyor.

Büyük bir aile olan BİLGİ Yelken’in amacının bu aileyi büyütmek ve yelken camiası içerisinde etkinliğini arttırmak olduğunu belirten Özbil, aynı zamanda üyelerinin sadece yelkende değil hayatlarının tüm aşamasında güçlü, başarılı ve hepsinden önemlisi ne olursa olsun mutlu bireyler olarak yer almasına yardımcı olmaya devam edeceklerini vurguluyor.

 

“Pek çok aktiviteye katıldım”

Kulübün bu başarısında emeği olan öğrencilerin başında Kulübün Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hakan Öztürk geliyor. İşletme Enformatiği Bölümü dördüncü sınıf öğrencisi olan Öztürk, 24 yaşında. Yelken Kulübü ile okulun ikinci yılında Dolapdere’de kurulan güz dönemi stantları vasıtasıyla tanışan Öztürk, BİLGİ Yelken’in 1701 numaralı üyesi. “Yelken sevgisini yaşayabileceğim ve başarılı olabileceğim bir yapı olduğunu ve faaliyetleri ile üniversitemizin en büyük, güçlü ve keyifli kulübü olması beni BİLGİ Yelken’e yönlendirdi” diye konuşan Öztürk, Kulüp’de bugüne kadar pek çok aktivite de yer almış.

Öztürk bu aktiviteleri şu şekilde anlatıyor: “19 Mayıs 2011, 19 Mayıs 2012 tarihlerinde Sabanci Üniversitesi’nin düzenlediği Üniversiteler Arası Yelken Yarışı’nda BİLGİ’yi temsil ettim. 2012-2013 akademik dönemde Başkan Yardımcısı seçildim. Yine aynı dönemde Etkinlik Kurulu Başkanıydım. Etkinlik Kurulu başkanı olarak, diğer üniversiteler ve yelken camiasından her seferinde yüzlerce kişinin katıldığı altı adet Happy Hour etkinliği organize ettim. Türkiye’nin en büyük liseler arası etkinliklerinden olan BİLGİ Cup organizasyonunda yer aldım. 2013-14 döneminde Başkanlık görevine seçildim ve başkanlık dönemimde kulübümüz SportsBoat Trofesi şampiyonluğu ve İstanbul şampiyonluğu kazandı. Aynı zamanda kurulduğu günden beri en çok üye kabulü gerçekleştirilen dönem olarak yerini aldı.

Kulüpte yaptığı çalışmaların, eğitim ve özel hayatınıza katkılarından da söz eden Öztürk, “Bir spor kulübünde, özellikle kurumsal yapısı olan bir kulüpte görev almak profesyonel hayata daha donanımlı başlamanıza yardımcı oluyor. İnsan yelken yaparken doğa ile mücadele ediyor ama bu mücadele saygısızca değil, büyük bir saygı ve sabırla bir mücadele. Kulüp’teki görevlerim özel hayatımda karşılaştığım zorluklarla sabırla mücadele etmemi sağladı diyebilirim” diye konuşuyor.

 

“Yarışmalarda dereceye girdik”

Kulübün Yönetim Kurulu ve Yarış Takımı Üyesi aynı zamanda Yarış Takımı Sorumlusu olan Naz Vatan, Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü, ikincisi sınıf öğrencisi. 19 yaşındaki Vatan, Yelken Kulübü ile geçen sene okulda açılan stantlarda tanışmış. Daha önceden yaptığı yelkene üniversitede de devam etmek ve yarış takımında yer almak istediği için Kulübe katılmaya karar veren Vatan, Kulüpteki ilk senesinde yarış takımında yer almış. Bu sene hem yarış takımında hem de yönetim kurulunda görev alan Vatan, katıldıkları yarışlarda önemli dereceler aldıklarını, Kulübün düzenlediği bütün etkinliklerde görev aldığını dile getiriyor.

Vatan, Kulüpte eğitim ve özel hayatına katkılarıyla ilgili ise şunları söylüyor: “Kulübe girmemle birlikte özellikle takım çalışması, takım içerisinde bir bütün olup iş birliği yapabilme konusunda kendimi çok geliştirdim. Yaptığımız bütün etkinlikler kendime güvenimi arttırdı ve insanlarla ilişkilerimi ciddi şekilde geliştirdi. Kulüp sayesinde edindiğim çok güzel arkadaşlıklar oldu. Bu sene  kendimi eğitmenlik konusunda geliştiriyorum, yelken hakkında daha çok şey öğreniyor ve öğrendiklerimi başkalarına aktarma konusunda kendimi geliştiriyorum, her denize çıkışımda farklı bir noktada yeni şeyler deneyimliyorum.”

Kulüp içerisinde yapılan bütün etkinliklerin kulüp üyelerinin daha iyi kaynaşmalarını sağladığını düşünen Vatan, bu sayede yardımlaşmayı bir olmayı birbirlerine destek olmayı öğrendiklerini, sadece bir kulüp değil her geçen gün daha çok büyüyen bir aile olduklarını ifade ediyor.

 

“Mücadele ruhum gelişti”

Kulübün Yarış Takımı Kaptanı Melis Baykan ise, Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü, dördüncü sınıf öğrencisi. 22 yaşındaki Baykan, 2012-13 döneminde “yelken” sayesinde Kulüple tanışmış. “Güzel insanları sayesinde de üye olmaya karar verdim” diye konuşan Baykan, bu dönem Yarış Takımı Kaptanlığı görevini üstlenmiş. Bugüne kadar üniversiteler arasında pek çok dereceye giren ve SportBoat SMS 2’de birincilik alan Baykan, Kulüp sayesinde yeni dostluklar kurduğunu, takim ruhu, mücadele ve yönetim becerisinin geliştiğini belirtiyor. Baykan konuşmasını şöyle sürdürüyor: “BİLGİ Yelken gümbür gümbür geliyor, büyüyerek genişleyerek daha da saygın bir kulüp haline geliyoruz. Bizimle olmak isteyen herkesi organizasyonlarımıza bekliyoruz.”

 

KUTU

Kulübün Yarış Takımlarının bugüne kadar

katıldığı yarışlar ve bazı dereceleri

• SportBoat Trofesi-6 Ekim 2013-SMS 2, Birinci

• GİSBİR-MYK SportBoat Kupası-6 Ekim 2013-SMS 2 Sınıfında ikinci

• SportBoat İstanbul İl Şampiyonluğu-18 Ağustos 2013-SMS 2, Birinci

• Boğaziçi Üniversitesi SportFest Yelken Kupası-10 Mayıs 2013-Birinci

• KYK-SportBoat Trofesi-12 Mayıs 2013-SMS 2 Sınıfında ikinci

• TAYK-İstanbul Challenge Cup-1 Eylül 2012-IRC 3 Sınıfında üçüncü

• KYK-Sportsboat Kupası-31 Mart 2012-SMS 1 Sınıfı’nda ikinci

• İYK-Amiraller Kupası-3-4-5 Eylül 2010-IRC 4 Sınıfında üçüncü

• FB YK-Shop and Miles Fenerbahçe Kupası-29 Ağustos 2010-IRC 4 Sınıfında üçüncü

• İYK-Medya Cup-4 Temmuz 2010-IRC 4 Sınıfında dördüncü

• İYK-Naviga Cup-26-27 Haziran 2010-IRC 4 Sınıfında yedinci

• Wings Bosphorus Sailing Festival-20 Haziran 2010-IRC 4 Sınıfında ikinci

• MYK-Shop & Miles Bosphorus Cup-22-23 Mayıs 2010-IRC 4 Sınıfında üçüncü

• Sabancı üniversitesi-19 Mayıs üniversitelerarası Yelken Yarışı-19 Mayıs 2010-üçüncü

• İYK-54. Altın Kilit Yat Yarışı-24 Ekim 2009- IRC 4 Sınıfında üçüncü

• TAYK-Denizbank Kış Trofesi-18 Aralık 2010-IRC 4 Sınıfında ikinci

 

 

Powered by Openmedia