Balkanlardan üç lezzet durağı

Bu kış Bulgaristan’dan Romanya’ya uzanan bir Balkan turu yaptım. Seyahatimde Varna ve Bükreş’te sürpriz lezzetlerle karşılaştım. Gezimin ilk ayağı Karadeniz’in şirin liman kentlerinden Varna, buranın denizi bizim bildiğimiz Karadeniz gibi dalgalı değil, aksine koy içinde yer aldığı için sakin. Bulgaristan Romanya’ya göre ucuz olduğu için Romen turistler de bu kente rağbet ediyorlar.

Hazırlayan: Alper Öztoprak

Varna’yı gezdikten sonra akşam kent merkezindeki Bodega’da bir yemek molası veriyorum. Tapas da yapıyorlar ama bir liman kentinde olduğumdan deniz ürünlerini denemek istiyorum. Ismarladığım paella’dan bir çatal aldığımda kentimi Valencia’da hissediyorum; zira kullandıkları karides, kalamar ve midyeler çok taze. Yolu Varna’ya düşenlere mutlaka Bodega’ya uğramalarını ve bir paella yemelerini tavsiye ederim.

İkinci durağım ise Bükreş. Nikolay Çavuşesku’nun megalomanisinin bir yansıması olan devasa Çavuşesku Sarayı’ndan Ion C. Brătianu bulvarı yönüne doğru ilerliyorum. Romenlerle İtalyanların Roma döneminden miras kalan bir akrabalıkları var. Balkan coğrafyasındaki diller Rusça’ya daha çok benzerken Romence İtalyanca’ya benziyor. Belki de bu yüzden mutfaklarında da bir paralellik var.

İtalya’daki pizzeria’ları anımsatan bir dükkan görünce merak edip içeri giriyorum. Latina Pizza’da tepsi pizzası satılıyor ama pizza o kadar lezzetli ki sanki Bükreş’te değil de Roma’da Pizzarium’da pizza yiyorum! Kesinlikle İtalya dışında yediğim en iyi tepsi pizza bu; keşke bu düzeyde bir pizzayı İstanbul’da da bulabilsem.

Yurtdışında sıklıkla fabrikasyon, donmuş dönerlerle karşılaştığımdan, dönerden uzak durmaya çalışırım. Bükreş’te ise bir istisna oldu, bu kuralımı kentin tarihi semti Lipscani’deki Dristor Döner’de bozdum. Buranın müdavimleri, turistlerden ziyade memleket hasreti çeken Türkler. Danadan çok güzel döner yapıyorlar, etin içi sulu lezzetli, biraz kuzu eti de ekleseler başyapıt olur. İkram ettikleri çayın taze olması da çabası…

Bodega: Slivnitsa Bulvarı 9, Varna

Latina Pizza: Bulevardul Ion C. Brătianu 34, Bükreş

Dristor Döner: Bulevardul Dimitrie Cantemir 24, , Bükreş

Powered by Openmedia