Bu yaz her sabah limonlu su içiyoruz ÇÜNKÜ…

Sıcak günlerle kavrulduğumuz, klima görünce kendimizi yerlere attığımız yaz sıcaklarına selam olsun diyerek başlamak isteriz yazımıza. Malum yaz ayı, hayli hararetli günler yaşıyoruz. Bu hararet döneminde ödem, şişkinlik vb. gibi şikayetler de gün yüzüne çıkıyor. İşte tam da bu noktada masrafsız, zahmetsiz bir minicik limon giriyor hayatımıza. Limon suyu içmenin faydalarını sizin için derledik.

Biraz hızlanmaya ne dersiniz?

C vitamini, metabolizmayı hızlandıran kuvvetli destekleyicilerden. Limon suyunun içindeki yüksek C vitamini, metabolizmanızı hızlandırabilir ve kilo vermenize olumlu yönde destek olabilir. Hani şu şişkinliktir, ödemdir dert ediyorsanız sabahları aç karna limonlu su içmeyi bir deneyin deriz. Ayrıca vücudun ph dengesini de düzenler. Asidik bir besin olmasına rağmen vücuda girdiğinde alkaline dönüşüyor ve böylece ph seviyesini dengelemiş oluyor.

Doğal reçete

Limon suyu aynı zamanda doğal bir idrar söktürücüdür. Limonlu su, idrarın miktarını arttırıyor ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. İdrar yollarını temizlemesi ve daha sağlıklı olmasını sağlaması da cabası. Kış vakti nezle, grip beni nereden bulacak demeyin; grip bu her an her mevsim sizi bulabilir. Siz iyisi mi kendinizi limon suyu ile garantiye alın. Çünkü limon suyu bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi hastalıklardan korur.

Ağız kokusu?

Aman diyelim! Hele ki sıcaklarda bin bir kokunun harmanı zaten etrafımızı sarmışken, bir de ağız kokusu ile uğraşmayalım değil mi? Limon suyu, sadece ağız kokusuna iyi gelmekle kalmıyor aynı zamanda diş ağrılarını da dindirebiliyor.

Strese iyi gelir

Strese iyi gelen yiyeceklerin içinde belki de en masumu limon suyu diyebilir miyiz? Diyebiliriz. Enerji vermesi ile bilinen limon suyu özellikle sabah güne başlarken size daha iyi bir enerji veriyor; stres seviyesini azaltırken, adaptasyon sürecinize olumlu etki ediyor.

Cilde de iyi geliyor

Özellikle akne oluşumuna iyi geldiği bilinir. Dışımız kadar içimizi de beslememiz gerekir ki bu noktada limon suyu iyi bir antioksidandır. Aknelerin işini kökünden bitirir, sivilcelere meydan okur. Cildimizin daha parlamasına ve canlanmasına da yardımcı olur.

Boğaz ağrısı mı?

Yaz vakti boğaz ağrısı nereden çıktı diyebilirsiniz. Ancak boğaz mu, ne zaman nerede şişeceği hiç belli olmuyor malum. Limon suyunun boğaz ağrısına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Limonlu ılık bir su içmek iltihapları önlediği gibi boğaz ağrısının da giderilmesine yardımcı olur.

Powered by Openmedia