Motivasyon güç saatinizi bulun

Araştırmalar odak, gayret ve enerjinizin her gün aynı zamanda zirve yaptığını gösteriyor. En üretken saatinizi bulup işlerinizi halletmek için bu beş stratejiyi kullanın. Uzmanlar, çoğu insanın zihinsel enerjisinin lunapark treni gibi olduğunu söylüyor.

Diğer zamanlardan doğal olarak daha fazla gayret gösterebildiğiniz bazı saatler vardır. Bu da bir an amansız bir şekilde tam güç çalışırken, hemen ardından bir engele takılmışçasına e-postalara cevap vermekte bile zorluk çekmenizin normal olduğu anlamına geliyor. Bunu karmaşık hale getiren nokta ise zihinsel enerji zirvelerinin herkes için günün farklı zamanlarında olması. Ne yediğiniz ve ne kadar uyuduğunuz gibi birkaç faktörle birlikte, vücut saatinizin eşsiz ritimleri bunda büyük rol oynuyor. Neyse ki enerjinizin yük-seldiği noktalar her gün aynı saatler oluyor, böylece üretkenliğinizi azami seviyeye çıkarmak için planlarınızı buna göre ayarlamayı öğrenebilirsiniz. Kişisel güç saatinizinden nasıl faydalanabileceğiniz burada.

 Zirvenizin tam zamanını belirleyin

Uzmanlar, e-posta kutunuzu elden geçirmek veya masanızı düzenlemek gibi küçük ve kolay tamamlanabilecek işlere girişmek için ne za-man istek duyduğunuza iyice dikkat etmenizi öneriyor. Basit işleri halletmeye başlamanın bir başarı hissi istediğiniz ve bunun da motivasyonunuzun yükselmeye başladığına dair bir işaret olduğu anlamına geldiğini açıklıyor. Birkaç gün üretkenliğinizi takip ettikten sonra bir düzen fark edeceksiniz.

 Sonra üstesinden gelinecek tek bir zorlu görev seçin

İçgüdünüz, motivasyonunuz yüksekken mümkün olduğunca çok işi halletmek olabilir. Ama yaklaşan bir toplantı için sunum hazırlamak veya tüm haftanın yemeklerini toptan pişirmek gibi devamlı enerji ve odaklanma gerektiren tek bir göreve odaklanmak aslında daha etkilidir. Böylesi zorlu işler en başta göz korkutucu gelebilir ama bittiğinde çok daha motive edici olur. Kendinizi bir işi bitirmek için zorlamak son derece ödüllendiricidir. Bunun bir sonucu olarak, diğer görevlere devam ederken dikkatinizin dağılma veya enerjinizin bitme olasılığı düşer. Üstelik zaman içerisinde tek tek hedeflerinize ulaştıkça, beyniniz güç saatinizi başarı ile ilişkilendirmeye başlayacak ve sizi daha da üretken hale getirecektir.

Beyninizi konsantre olmaya hazırlayın

Güç saatinizden hemen önce yapılacaklar listesi hazırlamak veya yürüyüşe çıkmak gibi bir ritüel, beyninizin doğal odaklanma artışını güçlendirebilir. Gard “Bu aslında klasik koşullanma. Birkaç hafta boyunca aynı davranışı uygulayınca, bu davranış zihninize çalışma za-manına hazırlanma işareti verir hale gelir.” diyor. Egzersiz özellikle güçlü olan bir işaret. New York Üniversitesi’nde Nöral Bilim ve Psiko-loji Profesörü olan Dr. Wendy Suzuki “Çalışmalarım dikkatinizi odaklayabilme kabiliyetinizin 50 dakikalık bir egzersiz seansından iki saat sonrasına kadar arttığını gösteriyor.” diyor. Güç saatiniz kolayca spor salonuna gidebileceğiniz bir saate denk gelmiyorsa, işe başlamadan önce birkaç yoga pozu veya squat yapmayı deneyin.

Başarıyı mümkün kılın

Bir projeye başlamadan önce küçücük parçalara bölün. Bir sunum üzerinde çalışıyorsanız, ilk adımı PowerPoint’i açıp sunum düzenini hazırlamak olabilir. Toptan yemek pişiriyorsanız, tüm malzeme ve aletleri çıkarıp fırını ısıtmak olabilir. Motivasyonunuz yükseldiğinde kıymetli zaman ve enerjinizi böyle anlamsız işlerle harcamak istemeyeceksiniz. Önceden tüm bu hazırlık işlerini halletmek, hemen zor kısma girişmenize izin verir. Güç saatiniz başlamadan önce dikkatinizi dağıtabilecek potansiyel şeyleri de ortadan kaldırın.

Güçlü bitirin

Projenizi bitirmek için son vitese geçmek adına, yolun yarısında bir mola verin. Bilim, beynin sadece belirli bir süre boyunca odaklanabildiğini gösteriyor. 20-25 dakika sonrasında üretkenliğiniz bozulmaya başlıyor. Ama sık ara vererek enerjinizi biriktirip devam ettirebilirsiniz. Ve hayır, e-posta kutunuzu kontrol etmek sayılmaz. Bulunduğunuz ortamdan uzaklaşmak en iyisi. Masada oturuyorsanız kalkıp bir beş dakika arkadaşınızın yanına gidin. Sonrasında başladığınız şeyi bitirmeye hazır olacaksınız.

Powered by Openmedia