Dikkat dikkat! Yoğun tasarım fikri içerir…

Yazımıza Steve Jobs’un bir sözü ile başlayalım: “Birçok insan tasarımı, “evinin nasıl göründüğü”nü düşünerek yapar ve hataya düşer. Tasarım, nasıl göründüğü ya da ne hissettirdiği demek değildir; tasarım, nasıl çalıştığı, ne işe yaradığıdır.”

Pek çok insan tasarım fikirlerini geliştirirken daha çok evlerine farklı bir hava katmak ister; yapılan tasarımın kalbe dokunması ve iyi hissettirmesi de cabası. Aşağıdaki öneriler hem görünüş olarak hem de kullanım alanı olarak size fikir verebilir.

1- Köpek balıklı yüzme havuzu

Yazlık evinizde havuzunuz varsa, misafirlerinize sıra dışı bir havuz deneyimi yaşatabilirsiniz. Havuzun mermer zeminine köpekbalığı figürü koyabilir, fotoğraftaki gibi bir efekt yakalayabilirsiniz. Biraz iddialı ve korkutucu olsa da içinden Jaws çıkacak hali yok.

2- Merdivenli kaykay

Çocuklar bu fikre bayılacak. Gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan ve tamamen güvenilir bir zemin olduğuna inandıktan sonra, merdiveninizin bir kısmını kayan bir zemin haline getirebilir ve çocuklarınız için oyun parkını eve getirebilirsiniz.

3- Tavan hamağı

Tamam kabul ediyoruz fikir inceden uçuk. Ancak yükseklik korkunuz yok ise, sıra dışı bir hamak deneyimine ne dersiniz? Evinizin uygun olan bir zeminine hamak kurabilir ve adrenalin dolu rüyalar görebilirsiniz. Aman işçiliğe dikkat, tehlikesi büyük.

4- Renkli duvarlar

Duvarlarınızda bir solukluk görüyor ancak boyamaya da cesaret edemiyor musunuz? O halde kapınıza yapacağınız ufak dokunuşlar ile duvarlarınıza ve hatta merdivenlerinize kadar uzanan bir etki yaratabilirsiniz. Cam kapıdan yansıyan şu görsel şölen sizce de şahane değil mi?

5- Kitap kurtlarına

Favori kitaplarınız, başucunuza sığamayacak kadar çok ise yatağınızın altını kitap cephaneliği haline getirebilirsiniz. Yatağınızın altı ile yetinmeyip, üstünü de doldurabilir ve hem göze hem ruhunuza şahane bir ziyafet verebilirsiniz.

6- Yıldızları odanıza getirin

Evet, belki fotoğraftaki gibi bir mekan biraz hayal ürünü olabilir, neticede evlerimizde bilardo odası kuramayabiliriz. Ancak bunu bilardo olarak değil konsept olarak ele alın. Evinizin uygun bir köşesine yıldızlı bir pano asabilir ve canınız her sıkıldığında gökyüzünün kendini içine çeken atmosferini evinizde yaşayabilirsiniz.

 

 

7- Renkli avizeler

Bardak ve şişeler ana malzemeler. Eğer avize modelleri içinde kayboluyor ancak bir türlü o hayalinizdeki tadı yakalayamıyorsanız bu avizeler size fikir verebilir. Kendin yap projelerine yakınsanız, siz bunu bir düşünün deriz.

8- Akvaryumda el yıkamak

Ellerinizi geniş ve renkli bir akvaryumda yıkamak ister misiniz? Lavabonuzu camdan tasarlayabilir ve içine maket balık ve denizaltı figürleri yerleştirebilirsiniz. Böylelikle sanki denizde el yıkar gibi tropikal bir şölene sahip olursunuz.

9- Ormanda duş

Şehir hayatından bunalanlar fakat bir şekilde burada yaşamak zorunda olanlara iyi gelecek bir öneri ile devam edelim. Küvetinizin kenarına ya da banyonuzun herhangi bir yerine yapay çiçeklerden oluşan bir köşe yapabilir ve ormanı evinizde hissedebilirsiniz.

Powered by Openmedia