Dizilerle yaşıyoruz…

Ünlüler alkışlarla yaşıyorsa biz de dizilerle yaşıyoruz. Türk televizyonlarının ‘Out!’ olmasıyla birlikte başlayan yabancı dizi çılgınlığı ülkemize sireyet ettiğinden beri dizilerin yayınlanma tarihini iple çeker olduk…

01 – İYİ Mİ? KÖTÜ MÜ?

Alt metninde iyiliğin de kötülüğün de görece bir kavram olduğunu anlatan diziler kategorisinde Dexter vardı yıllarca. Geçtiğimiz sezon bu furyaya katılan Nurse Jackie de bize bunu sorgulatıyor. 2006 yapımı Dexter, hem bir seri katil hem polis, koca, bana, arkadaş olmaya çalışırken bocalıyor. Diziye Emmy ödüllü başrol oyuncusu Michael C. Hall’ın hastalığı nedeniyle ara verildi. 5. sezonun başlama tarihine 5 ay daha var. Nurse Jackie’yi ise Edie Falco canlandırıyor, haliyle bu performası için bile izlenmeye değer. Uyuşturucu bağımlısı hemşire rolündeki Falco’ya kötülük yapmayı kimse istemez… Bir de 7. senesindeki Weeds’in Marie Lous Parker’ı var ki hem uyuşturucu satıcısı hem de iki çocuk annesi bir dul olma konusunda kimse ondan daha başarılı olamaz…

Yaş aralığı: 18-42

Kimler için? Esnek bir ahlak anlayışına sahip olanlar için…

Neden izlenmeli? Eğlence

02 – J.J. ABRAHAMS GERÇEĞİ

J.J. Abrahams hayatımıza girdiğinden beri hiçbir şey aynı değil. Yapımcıların kralı J.J., önce Lost’la hayatlarımızı darmaduman etti, ardından Fringe ve tam da Lost son seoznundayken Flashforward… Bir adaya düşen uçaktan kurtulan yolcular, fizik kurallarını zorlayan Fringe ve 137 saniye boyunca dünyadaki herkesin bayılıp 6 ay sonraki hayatlarını görmeleriyle ortaya çıkan kaosu anlatan Flashforward… TV’de bilim-kurgu uzmanı olan J.J. Abrahams artık “Ne yapsa izlenir” kategorisinin bir numaralı yapımcısı…

Yaş aralığı: 23-45

Kimler için? Fizikten anlayanlar ve bilim-kurguyla arası iyi olanlar için…

Neden izlenmeli? Aksiyon, gerilim ve tabii biraz da bilgilenmek için…

03 – LÜKÜS HAYAT

Bazı diziler de var ki, ekranın içine geçip o hayatı yaşamak istiyor insan… “Bunlar ne biçim insan yahu, böyle lise mi olur?!” diye bünyede kimi zaman sinir yapan Gossip Girl bu kategoriye giriyor. Gerçi bu sezon üniversiteye başladılar ama davranışlarda hiçbir değişiklik olmadı. Dallas’ın teenage versiyonu olan dizi, The O.C ekibinin başının altından çıktı. Mark Whalberg’ün yapımcılığını üstlendiği Entourage ise, Queens’li bir grup arkadaşın Hollywood macerasını anlatıyor. 6. senesini dolduran dizinin yeni rakibi ise yine aynı ekibin elinden çıkan How To Make It in America.

Yaş aralığı: 18-27

Kimler için? Gençler ve tasasızlar için…

Neden izlenmeli? Özenmek, imrenmek ve “Ben de böyle yaşamak istiyorum!” diye serzenişte bulunmak için…

04 – SPIELBERG’ÜN ELİ DEĞDİ

Executive producer’ı Steven Spielberg olan United States of Tara ilk sezonuyla büyük bir çıkış yakaladı ve Toni Colette’e bir Emmy bir de Golden Globe getirdi. Çoklu kişilik bozukluğu olan Tara, evli ve iki çocuk annesi. Çoklu kişilikleri arasında 15 yaşında şımarık bir genç kız, Vietnam gazisi bir alkolik, bir umutsuz ev kadını bir de anti süper kahraman var.

Yaş aralığı: 24-55

Kimler için? Aileler ve ailesinde çoklu kişilik bozukluğu olanlar için…

Neden izlenmeli? Ailece iyi vakit geçirmek için…

05 – BANA YALAN SÖYLE!

İngiliz oyuncu Tim Roth’un en iyi performanslarından birini seyretmek için bile izlenebilecek bir dizi Lie To Me. Psikolog  Paul Ekman’ın bulduğu yalan yakalama teknikleri üzerine kurulu dizide her bölüm Tim Roth’un muhteşem oyunculuğuyla ortaya çıkardığı yalanların yanında siyaset ve sanat dünyasından da yalanların ortaya çıkışını izliyorsunuz. Cal Lightman’ın tipik yalanları anlattığı bir sahnede konu örneği olarak Bush, Obama gibi ünlü isimler karşınıza çıkıyor.

Yaş aralığı: 17-60

Kimler için? Yalan söyleyenler ve bunu bir türlü başaramayanlar için…

Neden izlenmeli? Tim Roth’un oyunculuğu ve takıntı haline gelen yalan yakalama teknikleri için…

06 – 60’LAR GERÇEKTEN ALTIN ÇAĞ MIYDI?

Mad Men izledikten sonra bu sorunun yanıtı: Evet! Saat 13:00 itibariyle başlayan viski keyfi, reklamcılıkta sonsuz olasılıklar, trende bile sigara içilen yıllar, muhteşem kıyafetler… 3. sezonunda yine Emmy ve Golden Globe’ları üçer beşer toplayan Mad Men, bu güne kadar yapılmış en iyi dönem dizisi.

Yaş aralığı: 18-60

Kimler için? 60’ları yaşayanlar, reklamcılar ve 60’lara özenenler için…

Neden izlenmeli? Renginden kurgusuna, kostümlerinden performanslara kadar büyüleyici bir 45 dk. yaşamak ve 60’ları öğrenmek için…

07 – KANIMIZI EMENLER

True Blood, vampir hikayesine getirdiği yeni boyutla gönülleri fethetti. Sadece jeneriği ve Jace Everett’in Bad Things şarkısıyla bile dikkat çeken True Blood, Twilight serisinin aksine gerçek bir vampir dizisi.

Yaş aralığı: 18-35

Kimler için? Vampir sevenler için…

Neden izlenmeli? Vampir mevzusuna gerçek bir yaklaşım için…

08 – GARİP BİR KOMEDİ

Bored To Death, maalesef akibeti olmayan bir dizi. İlk sezondan sonra verdiği ara, diznin sonu mu olacak yoksa devam mı edecek henüz açıklanmadı. Jason Schwartzman’ın başrolünde oynadığı dizinin diğer komikleri Hangover’la yıldızı parlayan Zach Galifianakis ve Ted Danson. Zorlamadan komedi yapan dizinin baş karakteri Jonathan Ames, tek kitabıyla başarılı olmuş bir yazarken sıkıntıdan özel dedektif olur. Burada krediler biraz Francis Ford Coppola’nın yeğeni, Nicholas Cage, Sofia Coppola ve Roman Coppola’nın kuzeni olan Jason Schwartzman’a gidiyor. Zira onun zorlamayan oyunculuğu, surat ifadesi, sürekli müşkül durumda oluşu ve bunu bu kadar doğal oynaması diziyi izlenir kılıyor.

Yaş aralığı: 23-35

Kimler için: Tutunamayanlar için…

Neden izlenmeli? İyi bir kara mizah örneği ve iyi oyunculuk için…

09 – MUHTEŞEM GERİ DÖNÜŞ

X-Files’la kariyerini söndüren David Duchovny, Californication’da canlandırdığı Hanky Moody karakteriyle televizyon tarihinin en sükseli geri dönüşlerinden birini yaşadı. Öyle ki, Moody-izm tarikatına üye olan kadınların sayısı bizi aştı. Anarşist yazar Moody ve kadınlarla dolu dünyası, yıkık dökük Porsche’si, rock’n roll ruhu ve halet-i ruhiyesiyle Californication TV ekranının en keyifli dizilerinde en üst sıralarda.

Yaş aralığı: 24-40

Kimler için: Çapkınlar için…

Neden izlenmeli? Hank Moody, muhteşem senaryo, ve California tarzı hayatı görmek için…

En İyi 10

1-Mad Men

2-Californication

3-Weeds

4-Fringe

5-Dexter

6-Bored To Death

7-Nurse Jackie

8-Lie To Me

9-United States of Tara

10-True Blood

Powered by Openmedia