Karavan hayatı size göre mi? Bu 9 soru karar vermenize yardımcı olacak!

Bu sayımızda pek bir kaçıp gidesimiz geldi galiba; önceki sayfalarda ağaç evlere özenirken şimdi de gözümüze karavan hayatını kestirdik. Düşünün, uyanıyorsunuz… Canınızın istediği her yer eviniz; gün olur yeşil bir alan, gün olur temiz kokulu bir deniz kenarı.

Tek rotanızın hayal gücü olduğu şahane bir hayat… Hani olurda bir gün başınızı alıp gitmek istiyorsanız ve karavan hayatı her zaman aklınızın kenarında bir yerlerdeyse bu soruları cevaplamanın tam zamanı. Karavan hayatına hazır olup olmadığınıza ışık tutacak sorular bizden, yanıtları sizden.

1- Evinizle yaşamaya hazır mısınız?

Pek çoğumuz günün büyük bir kısmını dışarıda geçirip gün sonunda eve giriyoruz. Ancak burada esas konu şu ki siz evinizle yaşamaya hazır mısınız? Uyandığınız yer ve mekan belli olmuyor ama uyandığınız her an aynı… Eğer aynı dekorlar ile farklı mekanlara uyanma süreciniz yani bir nevi adaptasyon süreciniz bunun için uygunsa, olumlu kriterlerden biri bu olabilir…

2- Kirlenmek ile aranız nasıl?

Evde tek bir toza, tek bir dağınıklığa tahammül edemeyenlerdenseniz işiniz zor. Çünkü karavan demek açık hava demek; açık hava demek toz ve kir. Kişisel hijyeniniz için azami dikkat gösterirsiniz şüphesiz ancak konu etraf temizliği ise çok titiz olmamakta yarar var. Yukarıda ne demiştik; uyandığınız yer belli, mekan değil.

3- Bir giysiyi üst üste birkaç gün giymek size göre mi?

Karavanınız ne kadar büyük olursa olsun kapasite hiçbir zaman eviniz gibi olmayacaktır. Küçük dolaplara minik şeyler sığdırmak için de kıyafet ve bazı eşyalarınızdan feragat etmeniz gerekebilir. Bazı gün üst üste aynı giysiyi giymek zorunda da kalabilirsiniz. Ne düşünüyorsunuz bu konuya dair?

4- Para kazanma işini nasıl çözeceksiniz?

Günümüz teknolojileri sağ olsun artık pek çok iş bilgisayar üzerinden yapılabiliyor. Eğer kariyeriniz masa başı işe uygunsa karavanda da çalışabilirsiniz. Ancak değil ise mevcut konumunuzu korumak için para kazanmanın yollarını araştırmalısınız ki istediğiniz gibi gezmeye devam edin. Yani karavan hayatına geçmeden önce sabit bir işiniz ya da birikmişinizin olmasına dikkat etmekte yarar var.

5- Evcil hayvanınız var mı?

Hani o bir yandan ateş kenarında müzik dinleyip, gece lambasında kitap okurken, öte yandan köpeğinizin başını okşadığınız hayali fotoğraf var ya… Heh işte hayaller ve hayatlar diyoruz biz ona. Sebebine gelince… Eviniz küçük olabilir ve buna rağmen hayvan besliyor olabilirsiniz ancak konu karavan olunca işler bir hayli karışıyor. Küçük alanlarda hakimiyetini ilan edemeyen köpeğiniz kendine yeni yeni fobiler bulabilir mesela. Örneğin her istediğiniz durakta duramama sıkıntınız da olabilir. Bazı koşulları evcil hayvanınıza göre şekillendirmek durumunda kalabileceğinizden, bir anlamda keyfiniz de minik patiye entegreli olabilir yani…

6- Hobileriniz neler?

En keyifli hobileriniz, teknoloji ile ilintili ise karavan hayatını iki kere düşünün deriz. Eğer tercihiniz yoga, doğa yürüyüşleri, kamplar vb. gibiyse karavan hayatı tam size göre. Ve fakat eğer teknolojisiz yapamazsanız o zaman işler biraz karışabilir çünkü malum, her an seferisiniz; online olmak sıkıntı olabilir.

7- Spontan yaşama hazır mısınız?

Doğrusunu söylemek gerekirse, eğer plan program insanıysanız karavan hayatı biraz riskli. Çünkü “mobil hayat” demek her an her şeye hazırlıklı olmak anlamına gelebilir. Örneğin gitmeyi planladığınız yerin günlük hava durumları değişebilir ya da tahmin etmediğiniz şeyler gelişebilir. Bu da programınızın düzenli olarak değişmesine ve bir plana bağlı olmamanıza neden olabilir. Siz bunu bir düşünün.

Karavan hayatı her ne kadar “işte hayat bu” dedirtecek kadar cazip şartlar sunsa da, durumlar bazen karışık olabilir. Şimdi yukarıdaki sorulara verdiğiniz cevapları bir düşünün… Sonuç siz doğruya ulaştıracaktır zaten!

Bol şans!

Powered by Openmedia