Teknolojiyi giyin kendi devriminizi yapın

2017 yılında da giyilebilir teknoloji ürünleri gündelik yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmeye devam edecek gibi görünüyor. Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler derken teknolojide sıra giyilebilir teknolojiye geldi ve bu teknolojinin önümüzdeki yıllarda akıllı telefonların yerini alacağı söyleniyor. Ancak hala hem giyilebilir teknoloji ve ürünleri üreten firmalar hem de tüketiciler yani bizler bu teknolojinin tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz.

Nedir bu giyilebilir teknoloji?

Teknolojinin tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz ama bilinen tek şey var, o da giyilebilir teknolojinin büyük bir devrim olduğu.

Giyilebilir teknoloji insanoğlunun yaşamında kolaylık sağlaması için geliştirilmiş her türlü alet, bilgi ve yeteneği giyerek kullandığı bir alan. Kaba tabirle anlatmak gerekirse kullanıcının giyerek kullandığı teknolojik aletlerin genel adına giyilebilir teknoloji diyebiliriz. Giyilebilir teknoloji bir akıllı saat de olabilir bir akıllı şort da. Zaten bu bile ne kadar geniş bir alandan bahsettiğimizin bir kanıtı.  Her teknoloji gibi giyilebilir teknoloji ve ürünleri de (tamamı için söyleyemeyiz) hayatımızı kolaylaştırmaya çalışıyor. Bu yüzden bu ürünlerin birçok kullanım alanı bulunuyor. Günlük yaşamdan spora, kişisel güvenlikten sağlık alanına kadar birçok alanda kullanılan giyilebilir teknoloji ürünleri havacılık ve emlak gibi sektörlerde de kullanılıyor.

Teknoloji modanız olsun

Giyilebilir teknoloji tarihine baktığımızda bu alan içerisindeki ürünlerin neredeyse hepsini görüyoruz. Ancak bu ürünlerin birçoğu sürekli yenileniyor ve birçok yeni model ortaya çıkıyor. Bu modellerin ortaya çıkmasının en büyük sebebi ise bu ürünlerin teknoloji ile birlikte moda odaklı ürünler olması.

Giyilebilir teknoloji pazarında şuan akıllı saat, akıllı bileklik, fitness takipçisi, sanal gerçeklik gözlüğü, artırılmış gerçeklik başlığı, akıllı yüzük, akıllı kıyafet, akıllı ayakkabı ve akıllı gözlük gibi birçok alan bulunuyor.

En popüler ürünler

Şüphesiz giyilebilir teknoloji ürünleri içerisinde en popüler kategori el ve kol odaklı ürünler kategorisi. Bu alanda akıllı saat, akıllı bileklik, fitness takipçi, akıllı bilezik, akıllı yüzük, tansiyon ölçer, akıllı eldiven ve sporlar için vuruş takibi ürünü gibi ürünler bulunuyor. En popüler ürünlerse akıllı saat, akıllı bileklik ve fitness takipçisi ürünler. Bugün neredeyse akıllı telefonların yerini almış olan akıllı saatler, mesaj alma ve gönderme, arama cevaplama ve yapma, bildirimler görüntüleme ve aktivite takibine kadar birçok özelliğe sahip. Akıllı bileklikler de akıllı saatlerin bir alt sınıfında konumlandırılmış hatta bazen akıllı saatler kadar iddialı olan ve genel olarak aktivite takip odaklı cihazlar olarak karşımıza çıkmakta.

Hollanda olay yerinde artırılmış gerçeklik kullanılacak

Bu alanda bir ilginç haber de Hollanda’dan geldi. Hollanda polisi suç işlenmiş bir olay yerinde inceleme yapmak ve suçluları daha çabuk yakalayabilmek için artırılmış gerçeklik gözlükleri kullanacağını açıkladı. Bu kullanım ise olay yerindeki polis memuruna mekanda neler olup bittiğini nelerin bulunduğunu memurun bir şeyler kaçırmaması için gösterebilecek. Aynı zamanda gözlüklerin elde ettiği görüntüler anlık olarak olay yerinde olmayan uzman kişilere aktarılacak. Masa başında inceleme yapan uzmanlar istedikleri bölgeyi işaretleyip memur o bölgeye gitmesini de sağlayacak. Bu sayede gerçekleşen suç çok daha hızlı ve kolay bir şekilde halledilmiş ve suçlu yakalanmış olacak.

Kaynak: www.wearlogy.com

 

Powered by Openmedia