Sevgililer Günü’ne özel

14 Şubat’ı yurtdışında geçirmek isteyenler için Barselona, Paris, Manhattan’dan ikisi Michelin yıldızlı üç restoran kaleme aldım. La Plassohla, Barselona; L’Atelier de Joël Robuchon, Champs Elysée, Paris ve Le Bernardin, Manhattan, New York.

Yazı ve fotoğraflar: Alper Öztoprak

alperingezirehberi.blogspot.com

Barselona Avrupa’da en sevdiğim kentlerden birisi, La Ciutadella Parkı içindeki La Cascada Çeşmesi romantik aşıklar için ideal buluşma yeri, zira Roma’daki Aşk Çeşmesi’nden esinlenerek inşa edilen La Cascada’nın şelalesinden akan suların tınısı kuşların seslerine karışınca bambaşka bir ambiyans oluyor. Çeşmenin yer aldığı La Ciutadella Parkı’ndan  Laietana caddesi yönünde ilerleyince Palau de la Música Catalana sanki binbir gece masallarındaki hikâyelerden birinden çıkmışcasına karşımda yükseliyor. Yolun devamında ise beş yıldızlı Ohna Oteli var, Ohna Michelin yıldızlı Sauc restorana sahipti, restoran kapandı ama otelin restoranı La Plassohla da  iyi bir düzeyde. Bu sene restorana uğradığımda yöreye özgü bir balık olan cherna’dan hoş bir yemek ve morina balığından bir ana öğün tatmıştım, restorandan oldukça memnun kaldım. Yolunuz Barselona’ya düşerse yemek sonrası otelin çatısına çıkıp muhteşem Katedral manzarası eşliğinde bir kokteyl keyfi yapmadan geri dönmeyin!

İkinci durağım ise romantizmin başkenti Paris. Michelin Yıldızı rekortmeni Joël Robuchon’un Las Vegas’tan Tokyo’ya uzanan birçok yerde restoranları var ama Paris’teki restoranların yeri apayrı.

Champs Elysees’in başındaki restoranın zevkli dekoru, şık masa düzeni dikkat çekici. Son gittiğimde şef harika bir mezgit yapmıştı, mezgitin yanında ise Robuchon’un dünyaca ünlü patates püresi vardı. Restoranın tatlıları da Pierre herme, Michel Chaudun gibi Paris’in dünyaca ünlü pastaneleriyle boy ölçüşecek düzeyde. Yemek sonrası Palais de Chaillot önünden Eiffel Kulesi manzarası izlenebilir ama tercihim kalabalıktan biraz uzaklaşıp  III. Alexandre köprüsünün üstünden Eiffel’in keyfini çıkarmak.

Eğer sevgililer gününde çok uzaklarda mesela Manhattan’daysanız. Dünyanın en iyi balık restoranlarından kabul edilen Le Bernardin de bu özel akşam için biçilmiş kaftan. Malzemelerin renkleri, dokuları ve bir araya getirildiklerinde damak ve göze yansıttıkları uyumu çok önemsiyorlar. Her sabah çeşitli şehirlerden taze deniz ürünleri alıyorlar. Mekânın dünyaca ünlü Şefi Eric Ripert yaratıcı lezzetlerle hazırladığı öğünleri adeta birer tablo gibi süslüyor. Restoran personelinin servisi de Michelin yıldızlı bir restorana yakışır düzeyde.

La Plassohla: Via Laietana, 49; Barselona

L’Atelier de Joël Robuchon: 133 Champs Elysée, Paris

Le Bernardin: 155 West 51st Street Manhattan, New York

 

 

Powered by Openmedia