Wine ‘n Dine

Şarap kültürü kitap okuyarak değil, deneyimle gelişir. Aksesuarlarından içim şekline, yanında neyin yenip neyin yenmeyeceğine kadar ilgi ister. İstanbul’un meşhur şarap evlerinin yanında, Colarado’dan Paso Robles’ uzanıp wine ‘n dine uzmanı mekanlar ve şarap aksesuarlarıyla şarap kültürü…

Şarap yapmak için bağdan toplanan üzümler ezilir. Üzüm suyundaki şeker ile üzümde doğal olarak bulunan maya birleşir ve aşamalı olara bu şekeri tüketerek alkole dönüşür. Üzümden imal edilmeyen şaraplara meyve şarabı denilir ve çoğu meyveden şarap yapılabilir. Hatta Uzak Doğu’da pirinç şarabı bile tüketilir. Şarap, genellikle tatlılık derecesine göre sınıflandırılır. Buna göre: sek, dömi-sek, yarı tatlı ve tatlı olarak kategorilendirilir. Şaraba göre değişmekle birlikte en iyi içme zamanı 10 yıldan sonradır.

Şaraba uygun yemek

Yemeğin yanında şarap söz konusu olduğunda, önce şarap ardından yemek seçilir. Yemek içilen şaraba uymalıdır. Şarabın aromasını bastıracak değil açığa çıkaracak yemekler tercih etmek gerekir. Bu yüzden seçtiğiniz mekanın şarap mönüsü kadar, yemeklerin şaraba uygunluğu da önemlidir.

FRASCA FOOD&WINE

Colorado’da bulunan ödüllü Frasca Food&Wine, aperatif şarabı ‘Tajut’ adıyla bilinen ‘Tocai Friulano’ ile ünlü. Yerel mahsülden üretilen ve küçük bardakta servis edilen bu özel şarap gündelik hayatın içinde kahve gibi bolca tüketiliyor. Pazartesi günleri geleneksel şarap buluşmaları yapan Frasca’nın yemek mönüsü de İtalya’nın Friulano bölgesi geleneklerine göre hazırlanıyor.

frascafoodandwine.com

JUSTIN VINEYARDS&WINERY

California’nın Paso Robles bölgesinde, 15 üzüm bağının birleşmesiyle oluşan 600 bin dönümden büyük bir arazide kurulu Justin Vineyards&Winery. Kendi şaraplarını üreten Justin, internet üzerinden de satış yapıyor ve şarapları yok satıyor. Şarap tadım turları düzenliyorlar ve bu turlar kişi başı 15-400 Dolar arasında değişiyor. Bunun dışında da turları olan Justin Vineyards, 1779’dan beri bölgede şarap üretiyor.

justinwine.com

PANO ŞARAP EVİ

Panayot Papadopulus tarafından 1898 yılında kurulmuştur. Galatasaray’da bulunan Pano’da yemek yiyeceksiniz masalarda oturabilirsiniz, ancak şarap içmek için geldiyseniz uzun ve yüksek masalarda ayakta durarak şarabınızı içebilirsiniz. Nostaljisini koruyan Pano’da yerli ve yabancı şarapların yanında, kendi özel şarapları da var.

panosarapevi.com

VIKTOR LEVİ ŞARAP EVİ

Görkemli kapısı ve taş duvarlarıyla, 1914 yılında açılmıştır. Viktor Levi öldükten sonra kuzeni Yasef Levi’nin işlettiği şarap evi 85 yılında kapandıktan sonra 99 yılında ilk açıldığı günkü dekorasyonuyla yenilendi ve tekrar açıldı. Kendi şaraplarının yanında yerli ve yabancı şarap seçenekleri de var.

viktorlevisarapevi.com

Powered by Openmedia