Soli Özel – Ekşi tarafından*

senenin ilk dersine seyahatte olduğundan katılamadığı için üniversitede dersinin verileceği büyük salon’da yayınlanmak üzere dersini ve tarzını uzun uzun anlattığı bir video mesajı kaydedip gösterterek öğrencileri toplu bir dumura sürüklemiş siyaset hocasıdır.

(jacks smirking revenge, 11.10.2002 23:35)

oldukça sağlam bir politika bilgisiyle beraber, bir o kadar da sağlam bir mizah anlayışına sahip dünya tatlısı insan… ders anlatırken ellerini kollarını surekli oynatır… yandan çarklı gülümseyişi ve attığı kahkahalarla da meshurdur… 10 sene boyunca bu insandan soğuk savaş dinleyeceksin deseler bi sn tereddüt etmem… hocalığı bir kenara, hayatınızda görüp görebileceğiniz en eglenceli insanlardan biridir… “arkadaşlar sınıfta ders yapmak sıkıcı gelmiyor mu size, açık bir mekana gidip orda işleyelim dersi?” lafından sonra kendinizi bir anda boğaz kenarındaki bir pizzacıda eric hobsbawm’un yazdıklarını dinlerken bulabilirsiniz… mezun olduktan sonra üniversitemde en çok özlediğim insanlardan biridir kendisi…

(polyethylene, 16.02.2003 22:14)

dünkü 32. gün’de ismi başına -olmadığı halde- prof. dr. yazılan ortadogu uzmanı… nice prof. dr.’u cebinden cıkarır ki o ayrı.

(putperest, 15.03.2003 02:38)

derslerde sıkça yararlandığı vücut dili ve yüz mimikleri nedeniyle içinde bir yerlerde bir tiyatro oyuncusu yattığını giderek daha fazla düşündürten bir kişi…

(heatmiser, 05.03.2004 11:52)

ma derecesini johns hopkins üniversitesi’nde (1983) uluslararası ilişkiler üzerine yapmış. tv programlarında, yerli ve yabancı ceşitli dergilerde, gazetelerde yayınlanan siyasal analizleriyle tanınmakta olup, tüsiada danışmanlık yapmakta.

(melissaki, 10.05.2004 14:13)

uluslararası ilişkilerde yetkin kişidir. derste ögrencilerine bişi anlatırkan gayet güzel sokak dilini kullanıp mütamadiyen el hareketleriyle renklendirse de, televizyonda kibar sakin hali de sevimlidir. derslerde daha sevimlidir ancak kimse hocam çok sevimlisiniz diyerek gümbürtüye gitme riskini göze alamaz.

(tito, 24.05.2004 16:56)

aynı uçakta tesadüfi bir şekilde yolculuk etme şansını yakaladığım sevgili hocamdır. kendisini görmemle beraber valizimi bir kenara tepmem ve uçar adım boynuna sarılmam bir olmuştur. bir insan ancak bu kadar özlenir, bir insanın sohbetinden ancak bu kadar keyif alınır, bir insanın bilgi birikimi ancak bu kadar özenilebilir, bir insan ancak bu kadar karizmatik ve asil olabilir…

(polyethylene, 14.07.2005 17:31)

10 dakikalık konuşması içerisinde asgari 3 azami 10 adet gre kelimesini nasıl kullanabildiğini gördüğünüz, dinlerken bir taşla iki kuş vurup hem konu hem kelime öğrendiğiniz süper birisiymiş.

(chanandler bong, 15.09.2005 16:18)

derslerde öğrenciden ciddi bir çaba bekleyen ama karşılığında öğrenciye maksimum geri dönüş veren bir hocadır. edit: dersinden kalmış olmam görüşlerimi değiştirmemiştir.

(new world order, 25.01.2008 23:34)

genelde her zaman kendinden emin ve söyleyecek lafı olan, ama 2001 yılında mezun ettiği sınıfının mezuniyetinde, duygulanıp zar zor konuşmuş olan, bizlerin “soli, soli” tezahuratları yapacak kadar sevdiği, hocalığı kadar bizlere mükemmel arkadaş olmuş olan, ne zaman ziyaretine gidilse, “gel otur 5 dk anlat neler yapıyorsun” diyen sevgili hocam. 1. sınıfta iken kendisinden korkulur, son sınıfta ise kendisi ile dost olunur.

(jesse troy too, 06.12.2007 01:58)

bilgi birikimi, ders anlatma biçimi, ses tonuyla son derece karizmatik bilgi üniversitesi hocası. büyük salonda ders anlattığı sırada ikinci sırada uyuya kalan oğrencisine uyandıktan sonra “çok huzurlu uyuyordun, uyandırmadım, aramıza yeniden hoş geldin” diyecek kadar nazik, bir o kadar da iğneleyici, lafını esirgemeyen hoca. yazdıkları, söyledikleri takip edilesi akademisyen.

(benden once mma yi alan sagolsun, 04.01.2009 11:18)

* Bu sayfanın içeriğinin hazırlanmasında tamamen Ekşi Sözlük ve Santral Sözlük’ten faydalanılmıştır.

Powered by Openmedia