13 motosiklet markasının satın almasını yapıyor

Sinan Şenbark / İngilizce İşletme 2008 / Honda Anes Motorlu Araçlar Satınalmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Sinan, 13 motosiklet aksesuarı markasının distribütörlüğünün satın almasından ve şirket içindeki iş geliştirme projeleri ile 35 personelden sorumlu.

 

BİLGİ’den önce İtalyan Lisesi’nden mezun olan Sinan, bu yüzden lise hayatının son yılları ve üniversite hayatının büyük bölümünde İtalya ile çalışan birçok tekstil firmasında tercümanlık yapar. Bu yüzden satış ve satın alma anlaşmalarının tam ortasında bulunur. “Bu da bana farklı insanlar ve konular üzerinde pazarlık ve ticaret yetisi kazandırdı” diyen Sinan, bu sayede şu anda bulunduğu noktaya geldiğine inanıyor.

Üniversitede alınan eğitimin insana, genellikle belirli konular üzerinden ilerletilerek ortaya çıkan sonuçları incelemeyi öğrettiğini düşünen Sinan, “Fakat hayattan ve ticaretten aldığınız eğitim bence bütün bunların ötesinde. Üniversitede edindiğiniz bilgileri gerçek hayatta birebir uygulayamazsınız, o yüzden yorumlamanız ve ona göre hareket etmeniz lazım” diyerek eğitimin iş hayatında nasıl işlevli hale getirilebileceğini anlatıyor.

 

İş hayatına Adil Işık’ta atıldı

Mezun olduktan sonra hemen askere giden Sinan, döndükten üç gün sonra Adil Işık’ta işe başlar. Burada yurtdışı müşteri temsilcisi olarak Suudi Arabistan, Mısır ve Lübnan’dan müşterilerle ilgilenir. Sekiz ay sonra Tommy Hilfiger’a geçer. Tommy’de 2,5 sene boyunca koleksiyon satın alma sorumlusu olarak çalışır. “Tommy Hilfiger’de Amsterdam’a yaptığım iş gezileri sayesinde farklı kültürlerden insanlar tanıdım. Bu da bana çok farklı görüşler kattı” diyen Sinan, ardından Metro Cash & Carry’de işe başlar. Bir sene boyunca sezon kategori satın alma uzmanı olarak burada görev alır.

2012 yılında çocukluk aşkı ile evlenen Sinan, 2013 yılının Mart ayında Metro’daki görevinden ayrılarak Honda Anes Motor’a geçer. “Okul bittikten sonra kariyerime satın alma alanında devam ettim Tommy Hilfiger, Metro Cash & Carry derken Türkiye’nin en büyük Honda motosiklet bayilerinden biri olan Anes Motor’da buldum kendimi” diyen Sinan, bu sektöre geçmesinin en büyük sebebinin, Türkiye’de artan bir trend haline gelen motosiklet kullanımı olduğunu ve doğru bir karar verdiğini belirtiyor.

Honda’nın Türkiye’de kendi iştiraki olarak yer aldığını ve Anes Motor gibi bayileri olduğunu söyleyen Sinan, bugün Honda Anes Motorlu Araçlar Satınalmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak, aldığı eğitim, yurtdışı tecrübeleri ve satın alma geçmişi sebebiyle 13 farklı motosiklet aksesuarı markasının distribütörlüğünün satın almasından sorumlu. Sinan, ayrıca şirket içindeki iş geliştirme projeleri ve işleyiş içindeki 35 personelden sorumlu.

 

Yeni motosiklet mağazaları açacaklar

Bugüne kadar perakende sektöründe çok fazla mağaza inşaatı, kurulumu ve açılışında bulunan Sinan, Anes Motor olarak Türkiye’nin en büyük motosiklet showroomlarından birini bir ay içinde açmayı hedeflediklerini açıklıyor. Şu aralar yeni mağazalarla ilgili çalışmalar yapan Sinan, 1200 metrekarelik kapalı alanda motosiklet showroomu ve servisi yapmayı planladıklarını, inşaatın ilk çivisinin çakıldığı günden bugüne kadar geçen süreçte çok heyecanlandığını belirtiyor. Bu sayede Türkiye’de olması gereken yerlerde olmayan motosiklet sektöründe çok ciddi bir adım atmış olacaklarını ifade eden Sinan, “Honda’nın sektör liderliği ve gücü sayesinde bizim de Anes Motor olarak yaptığımız yatırımlar sonucu oldukça güzel bir harman ortaya çıktı. Ekim ayında açılışımız var o yüzden son sürat bu proje üzerinde ilerliyoruz” diye konuşuyor.

Bugüne kadar yaptığı işlerden dolayı hiç bireysel ödül almadığını dile getiren Sinan, ancak Tommy Hilfiger’da çalışırken bir etiket projesini tek başına yürüttüğü için Sanayi Bakanlığı’ndan teşekkür plaketi aldığını belirtiyor. Yaptığı işten ve bulunduğu yerden çok memnun olduğunu söylüyor. İlerde bilgi birikimi ve tecrübesi artınca genel müdürlük pozisyonuyla kariyerine devam etmek istiyor. İş dışında eviyle ilgilenen, eşiyle vakit geçirmekten çok keyif alan Sinan, iki köpekleri ile vaktin çok çabuk geçtiğini belirtiyor. Sinan, ayrıca spor yapıyor, kitap okuyor ve motosiklete biniyor.

 

Powered by Openmedia