Pegasus’un e-satın alma sistemini kuranlardan biri

Aynur Yenipazarlı / Medya ve İletişim Sistemleri 2007 / Pegasus Kıdemli İdari İşler Uzmanı

E-satın alma sisteminin kurulması ve hayata geçirilmesinde görev alan Aynur, departmanının tüm sözleşme süreçlerini yönetiyor.

 

Lise yıllarından itibaren yaz dönemlerinde aile şirketlerinde çalışmaya başlayan Aynur, üniversite son sınıfa kadar her yaz bu çalışmaları sürdürür. “En sevdiğim görev mobilya mağazası işletmeciliğiydi” diyen Aynur, bir ürünü pazarlamayı, arz talep dengesini tartabilmeyi, müşterinin ne istediğini gözlemleyebilmeyi eğlenceli bulduğunu belirtiyor. Bölüm stajını ise BİLGİ’nin hocalarından Barika Göncü’nün ofisinde yapan Aynur, “Küçük, sevimli ofislerinde benim hayata ilk adımlarımı atmama yardımcı oldular” diyor.

Üniversitede aldığı eğimi profesyonel iş hayatında çok kullanamadığını söyleyen Aynur, bu konudaki düşüncesi şöyle: “Teorik bilgileri çok kullanamasam da BİLGİ’nin bize verdiği genel kültür seviyesiyle Pegasus’taki aile ortamına çok çabuk adapte olup, kurumsallığı benimsedim. Almış olduğum eğitimi bire bir iş yaşantıma yansıtamasam da konulara etik yaklaşımlarla köprü kurduğuma inanıyorum.”

 

İşe Pegasus’ta başladı

Üniversiteden mezun olduktan sonra kendini üç aylık bir tatil ile ödüllendiren Aynur, ardından internet üzerinden Pegasus’a başvurur. Beş gün sora IK tarafından aranıp hiç

aklında olmayan bir iş teklifi aldığını dile getiren Aynur, düşünmeden “tamam” der. Görüşmeye gittiğinde tahmin ettiğinden çok farklı bir iş ortamı ile karşılaşır. Soğuk

kapılar, donuk insanlar yerine, bir aile ortamında bulur kendini.

Mülakatlardan geçtikten sonra ilk profesyonel iş hayatına Pegasus’ta adım atar. O günden beri çalışmaya devam ettiği Pegasus ailesinde Destek Hizmetleri Direktörlüğü bünyesinde bir çok değişik görevde bulunan Aynur, öncelikle idari işler daha sonra da satın alma biriminde aynı çatı altında altı senedir çalışıyor. Halen Kıdemli İdari İşler Uzmanı olarak çalıştığı Pegasus Hava Taşımacılığı’ndan ve havacılık camiasından, satın alma uzmanlığı sayesinde kopamadığına inanıyor.

Havacılık sektöründe satın almanın, kendisine zamanla yarışmayı çok iyi becerebilme yetisi kazandırdığını ifade eden Aynur, şirkete ilk girdiğinde satın alma işlemlerinin kağıt üzerinden yapıldığını, taleplerin departmanlar tarafından satın alma istek formu ile kendilerine iletildiğini ve işlemlerin uzayarak zaman kaybına yol açtığını belirtiyor. E-satın alma sistemi sayesinde bu sorunu aştıklarını söyleyen Aynur, “Bize gelen istek formu için ilgili makamlardan onay-imza süreçlerini tamamladıktan sonra, yine satın alma istek formuyla birlikte teklif alma formunu tedarikçilerimize iletiyor, gelen teklifleri de değerlendirip, sipariş formu ile de sipariş sürecimizi tamamlıyorduk. Fakat zamanla yarışabilmek ve olabilecek form kayıplarını önlemek adına, e-satın alma sisteminin kurulmasında rol aldım ve sistemi hayata geçirip, formun kullanımına son verdik. Böylelikle bir hizmet/mal tedarikini kullanıcıdan başlayarak, üretim esnasında bile sistemden kontrol edebilecek noktaya getirdik” diye konuşuyor.

 

Kalite yönetimini sağlıyor

Bu yıl meydana gelen departman içi organizasyon değişikliği sonucunda kendisinin

önderliğinde üç ekip arkadaşıyla, departmana ait tüm sözleşme süreçlerini yürütmeye başlayan Aynur, hukuksal süreç yönetimini, ekipleri ve ertelenen yurtiçi ve yurtdışı otel anlaşmalarını, servis ve yemek hizmeti verdikleri meydanlardaki çalışanların istihkak kartlarının yüklemelerini, Pegasus’a ait tüm kurumsal hatların yönetim ve Destek Hizmetleri Direktörlüğü kalite süreç yönetimini sağlıyor.

Mesleğiyle ilgili satın alma uzmanlığı eğitimlerine katılarak, tedarikçilerle kurulan ilişkilerden, yapılan müzakerelere kadar uzmanlık alanlarında gelişim sağlayan Aynur,

Pegasus’ta ilki geçen yıl düzenlenen “Uçuracak bir fikrim var” yarışmasına katılır ve ikincilik ödülüne layık görülür. Fikrinin bu yıl hayata geçirileceğini belirten Aynur, şimdi yine üçüncüsü Nisan ayında yapılacak yarışmaya hazırlanıyor.

İşi dışında ailesiyle vakit geçirmeye çalışan Aynur, yüzmeyi, denizi çok seviyor. “Balık tutmak benim için çok ayrı bir zevk” diyen Aynur, Kartepe ve Kartalkaya’nın kış sporları için

vazgeçilmezi olduğunu belirtiyor.

 

Powered by Openmedia