Acıbadem Hastanesi’nin hesaplarını yönetiyor

Gamze Hal / Reklamcılık 2009 / medyaSOS Community Manager

Acıbadem Sağlık Grubu’nun sosyal medya alanındaki Facebook, Twitter, Foursquare ve Youtube hesaplarını yönetiyor, dönemsel kampanyalar hazırlıyor.

Üniversite ikiden itibaren mezun olana kadar farklı reklam ajanslarda staj yapan Gamze de mezun olduktan sonra sektörün dijital ajanslara doğru gittiğini fark eder ve bu alanda çalışmaya karar verir. Üniversitede okurken ilk önce Euro RSG ve ArtGrup’ta kreatif bölümde staj yapar. Mezuniyet öncesi yaptığı bu stajların çok büyük faydasını görür. Sektörden insanlarla tanışmak ve onların yaptığı işleri takip etmek ona çok büyük fayda sağlar. Mezun olduğunda yaklaşık iki sene boyunca sektörde olduğu için çalışma hayatına atıldığında hiç yabancılık çekmez. BİLGİ mezuna olmak iş hayatında ona çok büyük faydalar sağlar. Eğitimi boyunca yaptığı araştırmalar, hazırladığı projeler ve sunumlar sayesinde, işe girdiğinde hiç zorlanmaz. Mezun olur olmaz yüksek lisans yapmayı çok ister fakat mezun olduktan hemen sonra çalışmaya başladığı için yüksek lisansı ve işi aynı anda götürmenin yorucu ve zor olacağını düşündüğü için master yapmaktan vazgeçer.

Akademisyenlik de yaptı

BİLGİ’den mezun olduktan sonra; ilk önce Işık Üniversitesi Grafik Bölümü’nde kısa bir dönem asistanlık yapar. Fakat akademisyen olamayacağını anladığı için, mezun olduğu 2009 yılı bitmeden ajans ortamına geri döner. Art Grup Reklam ajansında 7 ay tasarımcı stajyeri olarak görev alır. 2010 yılında ArtGrup’tan ayrılır ve hemen sonra sosyal medya ajansı medyaSOS’ta community manager olarak çalışmaya başlar. Yaklaşık 1.5 senedir medyaSOS’ta bu görevi sürdüren Gamze, insanlarla etkileşime geçmek, projeler üretmek ve bu projeleri hayata geçirmek, insanları dinlemek ve ona göre aksiyon almak gibi işlerle ilgileniyor. “Her türlü işte olduğu gibi, bizim işimizin de zor yanları var, her an online olmak zorundasınız, her an bir kriz patlayabilir.  Ama bir sorun çıktığında o soruna çözüm bulmak, sürekli B planını düşünmek. Sanırım hızlı ve hareketli çalışma hayatını sevdiğim için bu alanın içindeyim” diye konuşan Gamze, işinde kendini geliştirmek için üniversitede aldığı eğitim dışında yine BİLGİ’nin Ocak ayında başlattığı Sosyal Medya Sertifika Programı’na katılır. Hatta o programın ilk mezunlarından olur.

Üç ünlü sergisini yapıyor

Şu aralar aktif olarak Acıbadem Sağlık Grubu’nun sosyal medya alanındaki Facebook, Twitter, Foursquare ve Youtube hesaplarını yöneten Gamze, belli dönemler için kampanyalar da hazırlıyor. Bu projelerin üretiminden yönetimine kadar tüm sorumluğu Gamze’nin üzerinde. Ayrıca Acıbadem Sağlık Grubu için 7/24 monitoring yaparak, haftalık, günlük ve aylık olarak raporlar hazırlıyor. Onun dışında farklı dönemlerde farklı markaların farklı projelerini de yöneten Gamze, en son 1 Haziran itibariyle İstanbul’a gelen üç büyük usta Leonardo Da Vinci Michelangelo, Leonardo, Raphael’in yer aldığı The Great Masters Sergisi’nin sosyal medya bacağıyla ilgilenmeye başladı.

Sergide bu üç sanatçının alışagelmiş ve herkes tarafından bilinen eserlerinin yanı sıra gün yüzüne çıkmamış bestelerine ve bu eserleri nasıl tasarladıklarına dair bilgilere ulaşabildiğini söyleyen Gamze, bu sergide bir adet “Social Media Corner” olarak tanımlanan bir alan olduğunu, bu alanda QR Code uygulaması ve Foursquare alanları bulunduğunu açıklıyor. “Ayrıca bunun dışında sergimizin açılışından bir gün sonra sanat ve tarih bloggerlarımızı bir araya getirerek, çok güzel bir etkinlik oluşturduk” diyen Gamze, sosyal medyanın, digital sektörde daha çok yeni bir kavram olduğunu, gün geçtikte yeni mecraların ortaya çıktığını ve çıkmaya da devam edeceğini düşünüyor. Bu düşünce ile bu alanda kendini geliştirerek iyi bir yere gelmeyi, sektörde tanınan ve bilinen biri olmayı hedefliyor.

Bu alanda başarılı olmak için dikkatli olmak, insanları iyi dinlemek ve durumları iyi analiz etmek gerektiğini düşünen Gamze, sabır ve empati kurmanın da diğer dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğunu, başarılı olmak için çok okumak, araştırmak ve iyi analiz etmenin şart olduğunu dile getiriyor. İş dışında genelde zamanının çoğunu ailesi ve arkadaşlarıyla geçiren Gamze, yürüyüş yapmayı, müzik dinlemeyi ve dans etmeyi seviyor. Müzik onun hayatının vazgeçilmez bir parçası. Çalışırken, yürüyüş yaparken ya da rahatlamak istediğinde mutlaka müzik dinliyor.

Powered by Openmedia