Aile mesleğini başarıya taşıdı

YAĞIZ YİĞİT – Finans Matematiği 2010 – Giza Gayrimenkul Şirket Ortağı

Daha üniversiteye gitmeden gayrimenkul sektöründe çalışmak isteyen ve üniversite boyunca da bu sektörde çalışarak aile geleneğini sürdüren yağız, kendi şirketiyle doğru projelerde yer almanın haklı gururunu yaşıyor

 

İş hayatına ve gayrimenkul sektörüne mezun olduğu yaz Stirling Ackroyd’da gayrimenkul pazarlama uzmanı olarak başlayan Yağız, aynı yıl aralık ayında askerlik görevini yerine getirmek için firmadaki sorumluluklarına ara verir. Askerlik sonrası aynı firmadaki görevine devam eder bu görevini Şubat 2012’ye kadar sürdürür. Daha sonra kendini gayrimenkul sektörü dışında denemek istediğinden ve teknolojiye olan ilgisinden dolayı bu sektörde faaliyet gösteren firmalara yönelir. Bu dönemde Related Group’a bağlı olan, e-mail marketing sektöründe faaliyet gösteren ve verdiği hizmetlerle sektörde ayrı bir yeri olan Euro Message’da satış pazarlama departmanında çalışmaya başlar. “Bugün iş hayatında kendimi başarılı sayabilirsem bunun sebebi Stirling Acroyd ve Euro Message’da beraber çalıştığım yöneticilerimden öğrendiklerim ve bu firmalarda edindiğim tecrübelerimdir.” diyen Yağız,  Euro Message’dan sonra kendini kısa bir süre de finans sektöründe deneme fırsatı buldur ve bu dönemde üniversite eğitiminin büyük faydasını görür. Polonya merkezli X Trade Brokers firmasında pazarlama departmanında çalışır. İş hayatında hep pazarlama ve satış departmanlarında görev alır ve bundan da büyük memnuniyet duyar.

Her sektörde başarılı oldu

Gayrimenkul sektöründe çalışmaya daha üniversiteye başlamadan önce karar verir. “Uzun yıllardır ailece gayrimenkul sektöründe faaliyet gösterdik. Ailemizde benden önceki kuşaktan olan herkes gayrimenkul sektöründeydi ve benim kuşağım da aynı sektörde devam ediyor. Ailemizin geçmişten bu yana edindiği ticari ilişkileri ve dostlukları bizim jenerasyonumuzun sektörde hızlı yol kat etmemizi kolaylaştırıyor.” diyor ve hem kendisinin hem de kuzenlerinin aynı sektörün farklı dallarında çalıştığını ve uzun yıllar da bu sektörde devam edeceklerini ekliyor. Üniversitede okuduğu bölüm ise finans matematiği… Üniversite eğitiminin her şeyden önce vizyonu geliştiren bir süreç olduğunu düşündüğünden iş hayatına olumlu etkilerini BİLGİ’de aldığı eğitime bağlıyor. Eğitim dışındaki en büyük katkısının ise kazandırdığı problem çözme yeteneği ve dünyada olan gelişmelere karşı duyarlılık olduğunu belirtiyor. “Finans sektöründe faaliyet gösteren Polonya merkezli X Trade Brokers’da çalışmaya başladığımda üniversitede aldığım mesleki eğitimin çok faydasını gördüm. Finans sektöründe ilk işim olmasına ve daha önce iki yıl farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalarda çalışmış olmama rağmen gerekli emeği de sarf ederek işimde başarılı olabilmeyi başardım. Firma foreks piyasasında işlem yapan bir aracı kuruluştu. Foreks piyasası türev enstrümanların işlem gördüğü bir piyasadır ve benim üniversiteye başladığım tarihlerde Türkiye’de bu piyasalar tezgah üstü işlem görüyordu. Ancak üniversitede derslerimizin büyük çoğunluğu bu piyasalarla ilgiliydi ve beraber mezun olduğum arkadaşlarım bu sektörde kendilerine kolay yer edinebildiler ve hızla yükselebildiler. Bunda şüphesiz en büyük etken üniversitede aldığımız eğitimdi.” diyerek BİLGİ’ye teşekkürlerini sunuyor.

Doğru bölge seçimi ile başarıyı yakaladı

Edindiği tüm tecrübelerden sonra Şubat 2013’te ortağı olduğu Giza Gayrimenkul Danışmanlığı’nı faaliyete geçiren Yağız, “Gayrimenkulde sektöründe faaliyet göstereceğiniz bölgeyi doğru tayin etmek çok önemlidir çünkü karlılığınızın büyük bir kısmı bölgeye olan taleple doğrudan bağlıdır. Biz de bu aşamada İstanbul Göktürk’ü seçtik çünkü hem bölgeye olan yoğun talep hem de bölgenin hala gelişmeye açık olduğunu biliyorduk. Nitekim Göktürk’ün çevresinin de bu yıl imara açılmasıyla bölge büyümeye devam ediyor fakat arz hala talebi karşılamakta yetersiz. Bu da fiyatların yükselmesine sebep oluyor ve bölge yatırımcılar için cazibiyetini koruyor.” diyerek yaptığı seçimin ne kadar doğru olduğunu vurguluyor ve Giza Gayrimenkul’un proje geliştirme ile gayrimenkullerin satış ve kiralama süreçlerini yönettiği bilgisini veriyor. Göktürk onun içerisinde görev aldığı en büyük projelerden biri… İş yaşamında sosyal bir insan olmanın, problem çözme yeteneğininve gerekli bilgi birikimini edinebilmenin önemiyle hareket eden Yağız, şimdilerde vaktinin büyük kısmını pazarlama ekibini genişleterek ve teknolojik gelişmeleri gayrimenkul sektörüne uygulamaya çalışarak geçiriyor. İstanbul’un gelişen bölgelerinde yeni ofisler açmayı ve büyük projelerin pazarlamalarına devam etmeyi planlarken bir yandan da iş dışındaki zamanını müzik etkinlikleri ile değerlendiriyor.

 

 

Powered by Openmedia