Aile şirketinin başına geçerek sektöre adım attı

Efe Kumova / Uluslararası Finans 2005 / Kumova İnşaat YK Üyesi ve Komko Yapı AŞ YK Başkanı

Efe, 38 yıldır İzmir’e sayısız modern konut, iş merkezi ve fabrika kazandıran Kumova İnşaat’ın başında, tüm projelerin yürütülmesinden sorumlu.

Üniversite ikinci ya da üçüncü sınıfta okurken, inşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketleri Kumova İnşaat ve Komko Yapı AŞ’nin bulunduğu İzmir’e dönmek ve bu şirketlerde çalışmayı hiç düşünmez. Hatta İstanbul’da kalıp inşaat sektöründe çalışmak gibi bir düşüncesi de olmaz. Ancak İzmir’in cazibesi ve orada marka haline gelen aile şirketlerinin kurulu ve oturmuş düzeni Efe’nin bu düşüncesini değiştirir. Mezun olduktan sonra bu yönde daha da olgunlaşan düşüncelerle birlikte Efe, İzmir’e döner ve aile işlerinin başına geçer. Bu kararla birlikte inşaat sektörüne adım atan ve kariyerini bu yönde çizen Efe, bugün özellikle İstanbul’un içinden çıkılamaz haldeki temposu ve yoruculuğunu görünce bu kararının en doğru karar olduğunu düşünüyor.

Üniversitede aldığı uluslararası finans eğitimi ağırlıklı olarak muhasebe temelli bir eğitim olduğu için bu eğitimin iş hayatında ve kariyerinde çok faydasını gören Efe, bu eğitimin yanı sıra özelikle üniversite mezunu olmanın ve bu eğitimi İstanbul’da almanın, dünyaya bakış açısını değiştirmesi yönünde çok faydasını gördüğünü ifade ediyor. Üniversiteden sonra herhangi bir alanda yüksek lisans yapmayan Efe, üniversitede okurken staj yapma döneminde İzmir’e yerleşme ve aile şirketlerinde çalışma kararı aldığı için eğitimini aldığı alanda staj yapmaz. Onun yerine yaz aylarında İzmir’deki aile şirketinin şantiyelerinde kendini geliştirmeyi tercih eder.

Askerden döndü, işlerin başına geçti

Üniversiteden mezun olduktan sonra önce kısa dönem askerlik görevini yapan Efe, ardından aile şirketindeki işlerin başına geçerek, vakit kaybetmeden iş hayatına adım atar. İşlerin başına geçmesinde babası Azmi Kumova’nın büyük payı olduğunu dile getiren Efe, “Çünkü babamın iş anlayışında yarı patronluk gibi bir kavram yoktur ve sorumluluk verilmez alınır düşüncesi ile hareket eder. Bu doğrultuda sorumlulukları alabilecek kadar kendimi yetiştirdiğimi düşündüğü için işleri tamamen bana devrettiğini düşünüyorum” diyor.

Meslekte herhangi teknik bir konuda uzmanlaşma yoluna gitmeyen efe, ancak Türkiye’de parası olan herkesin sektöre girmesinden şikayet ediyor. “İnşaat müteahhitliği maalesef farklı meslek gruplarından da olsa elinde biraz birikimi olan herkesin, seçtiği bir meslek halinde. Hal böyle olunca gözleri gören bir BİLGİ mezununun bu işi yapması o kadar zor olmasa gerek” diyen Efe, bugün Kumova İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi ve yüzde 50 ortaklıkları olan Kumko Yapı AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

Kumova İnşaat, 38 yıldır sektörde

Kumova İnşaat’ın, sektördeki yolculuğuna 1971’de kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Azmi Kumova’nın önderliğinde dekorasyon alanındaki çalışmalarıyla başladığını açıklayan Efe, şirketin 1974 yılında şu anki ismini aldığını belirtiyor. 1979 yılından itibaren, resmi projelerden ziyade, konut ve iş yeri projelerine ağırlık veren Kumova İnşaat’ın, İzmir’e sayısız modern konut, iş merkezi ve fabrika kazandırdığını söyleyen Efe, şirketle ilgili şu bilgileri veriyor: “Şirketimiz Kumova İnşaat, İzmir’de 38 yıldır yap-sat olarak kesintisiz faaliyet gösteren eski bir firma. Bugüne kadar şehrin çeşitli noktalarında yüzlerce konut ve işyeri inşa etmiştir.”

Çocukluğundan beri şirketin işlerini yakından görme ve gözlemleme fırsatı bulan Efe, bu sürede amelelik de dahil her türlü deneyimi tecrübe eder. İnşaat sektöründe başarının sırrının her şeyden önce verilen sözlerden geçtiğine dikkat çeken Efe, bununla ilgili de şunları düşünüyor: “Taahhüt ettiğiniz işi taahhüt ettiğiniz zamanda bitirmeniz en önemli güven kaynağı. Bu sektörde başarı bir de; özellikle yap-sat işi ile uğraşanlar için inşaat sektörünün imalat sektörü olmaktan çok hizmet sektörü olduğunun kabulünden geçiyor.”

İş yaşamı dışında her gün spor yapmaktan keyif alan Efe’nin hobileri arasında kitesurf (uçurtma sörfü) ve snowkite yapmak bulunuyor. Efe bunların dışında çok sık olmasa da motocross sporları ile uğraşıyor.

Powered by Openmedia