Eski binaları, deprem yönetmeliğine göre yeniliyor

Ömer Şaklıoğlu / İşletme 2004 / Esta İnşaat Satış ve Pazarlama Müdürü

Bugün Nişantaşı’nda ve Bağdat Caddesi’ndaki inşaat projelerini yürüten Ömer, korozyona uğramış eski binaları yeni yaşam tarzına ve deprem yönetmeliğine göre yeniliyor.
1960’lı yıllardan beri Kadıköy ve Eminönü bölgesinde müteahhitlik yapan dedesi, Bağdat Caddesi ve Büyükada’da müteahhitlik yapan babası Enver Ender Şaklıoğlu, Ömer’in her zaman rol modeli olur. Bu sayede kendini sektörde bulan Ömer, başarı çıtasını oldukça yüksek tutan ailenin bir bireyi olarak bu çıtayı düşürmemek için çok daha fazla çaba gösterir. Üniversitede okurken boya firması Merbolin’de staj yapan Ömer, bu stajın iş hayatına atıldıktan sonra çok faydasını görür.
Üniversiteden mezun olunca önce askere gider, askerlik dönüşü aile firması Esta İnşaat’ta çalışmaya başlar. Burada üç yıl çalışıp sektörle ilgili deneyim edindikten sonra yine BİLGİ’de Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı’na başlar. “İş hayatında öğrendiklerim bana İşletme’nin kalıplarının yıkılmaya başladığını öğretti. Artık Ford tipi en düşük maliyeti hedefleyen tek tip bir üretim söz konusu değildi. Bireylerin ihtiyaçları, beklentileri ve zevkleri pazarı yönlendirmeye başladı. Bende bu konuda kendimi geliştirmek için yüksek lisans yaptım. Bir projede karar alırken en ufak detayda dahi müşterinin hem kullanım kolaylığına, hem de estetik anlamda tam olarak ne istediğine önem veriyoruz” diyen Ömer, kendini geliştirebilmek için yüksek lisans eğitimine ara verip Almanya’daki Robert Bosch GmbH HQ Stuttgart firmasının Elektrikli İnşaat Aletleri Ürün Müdürlüğü bölümünde staj yapar. Çok sıkı iş disiplininin olduğu, uluslararası ve kurumsal firmada çalışmanın kendisine çok şey öğrettiğini dile getiriyor. Burada pazarlamanın her alanını uygulama fırsatı bulan Ömer, yüksek lisans programdan 2010 yılında mezun olur.

Uzmanlaşmak için eğitim aldı

Kendini geliştirmek için bir de ‘Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı’ eğitimi alan Ömer, değerleme teknikleri ve kanuni mevzuatları öğrenmenin çok faydasını görür. Türkiye’de bir emlağın değerini en çok konumunun belirlediğini düşünen Ömer, bununla ilgili şu örneği veriyor: “Boğaz’da koruma altına alınmış, oturulamaz halde ama hala milyon dolar eden eski eser binalar var.”

Bugün Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görevine devam ettiği Esta İnşaat’ı İnşaat Yüksek Mühendisi Enver Ender Şaklıoğlu’nun yönettiğini belirten Ömer, firmanın 1970’lerden beri Bağdat Caddesi’nde konut, Bakırköy’de konut, Merter’de iş merkezi ve okul, Nişantaşı’nda konut,  Adalar’da yazlık ve Boğaz’da eski eser ve villa inşaatları yaptıklarını söylüyor. Sektörde bütçesi olan herkesin inşaat yapabileceğinin zannedildiğine dikkat çeken Ömer, bu bilinç yüzünden İstanbul gibi bir metropolde bile çarpık yapılaşmanın rahatsız edici bir boyuta ulaştığını vurguluyor. “Böyle bir sektörde firmamızın inşaat yüksek mühendisi tarafından yönetilmesinin çok faydasını gördük. İnsanlar oturdukları binanın eğitimsiz inşaatçılar tarafından değil, İTÜ mezunu bir mühendis tarafından yapılmasının verdiği güveni arıyorlar” diyen Ömer, dedesinin, sadece yazlık köşklerin olduğu yıllarda taşındığı Çiftehavuzlar’da kendi adını taşıyan Mustafa Aykın İlkokulu -Feneryolu- sayesinde hak ettiği saygıyı gördüğünü düşünüyor.

Yenilikleri ve fuarları takip ediyor

İnşaat işinde en önemli konunun; hem göz zevkine hitap eden, hem de işlevsel çözümler sunan bir mimarla çalışmak olduğunu belirten Ömer’e göre, bina bölgenin estetik anlayışını yansıtmalı ve yaşam tarzıyla uyumlu olmalı. Detaylara çok önem veren ve yeniliklerle fuarları yakından takip eden Ömer, bu aralar yeni projelerle ilgileniyor. Halen Nişantaşı’nda iki adet ve Bağdat Caddesi sahil bölgesinde iki adet inşaat projesi üzerinde çalışan Ömer, tanındıkları bölgelerde çalışmalarının sürdüğünü söylüyor.

Bugün çok büyük bir sektörde bir oyuncu olarak, korozyona uğramış eski binaları yeni yaşam tarzına ve deprem yönetmeliğine göre yenilediklerini vurgulayan Ömer, “Büyük firmaların çözüm bulamadığı niş konuları bulup bunu doğru pazarlamak zorundayız. Küçük parsellerde büyük çözümler üreterek, katma değeri hem müşteri, hem de kendimiz için kara dönüştürerek sektörde emin adımlarla ilerlemeyi planlıyoruz” diyor. Lisede yelken sporlarıyla ilgilenen, pirat kullanan Ömer, çocukluğundan beri kayak yapıyor. Ayrıca boş zamanlarımda blues gitar çalıyor.

Powered by Openmedia