Aileden ikinci kuşak sinemacı

Semra Avşar / Reklamcılık-İşletme 2005 / Avşar Film ve Sinema İşletmeleri Proje Koordinatörü

Tomris Giritlioğlu’nun asistanlığını yaparken çok şey öğrenir. Yarışma ve dizilerde koordinatörlük ve senaryo ekiplerinde hikayecilik yapan Semra aile şirketi Avşar Film’in birçok başarılı projesinde yer alır.

Babası Türkiye’nin önde gelen film şirketlerinden Avşar Film’in sahibi olduğu için Semra, ister istemez sektörün içinde büyür. İlk filmini beş yaşındayken izleyen Semra, çocukken, babasının işlettiği Beşiktaş’taki Mıstık adlı sinemaya gidip, yine babasının getirdiği yabancı filmleri görür. Sinema hayatının hep içinde olur. Hatta lisedeyken, ortaokuldaki kardeşi Emre ile birlikte ‘Salkım Hanım’ın Taneleri’ ve ‘Kolay Para’ adlı filmlerde figürasyonda görev alır.

Üniversite yıllarında hem Medina Turgul DDB ve Yorum Publicis şirketlerinde stratejik planlama ve reklam yazarlığı departmanlarında, hem de Avşar Film’in o dönemki dizilerinden ‘Hayalet’ ve ‘Çemberimde Gül Oya’da staj yapar. Her tatil dönemini ve özellikle üniversitedeki son yılını reklam ve sinema alanlarının farklı dallarını anlamaya, mesleğin ileri seviyelerinde neler olabileceğini öngörmeye çalışarak geçirir. Mezun olduktan sonra Yorum Publicis’ten iş teklifi alır ancak sinemayı tercih ederek aile şirketinde çalışmaya başlar.

Drama, yani film-dizi yapımını tercih ettiği için böyle bir karar veren Semra, Avşar Film’de çalışmaya başladıktan sonra, ‘Hayalet’ dizisinde bir süre kostüm, bir süre de prodüksiyon asistanı olarak görev alır. ‘Çemberimde Gül Oya’da da yine prodüksiyon ekibinde çalışır. Bu dönem yedi ay kadar asistanlığını yaptığı Tomris Giritlioğlu’ndan çok şey öğrendiğini söyleyen Semra, ‘Ihlamurlar Altında’ ve ‘Kırık Kanatlar’ dizisinin başladığı bu dönemin kendisine büyük fırsatlar sunduğunu vurguluyor. Bu dizilerle ilgili tüm süreçlere dahil olan Semra, senaryo toplantılarından oyuncu görüşmelerine, montaj, müzik editi, miksaja kadar her alanı görme şansı bulur. Dizilerin ikinci yılında Tomris Giritlioğlu’nun projeleri kendisine emanet etmesi ile işlerin içine aktif olarak dalar.

Yabancı filmleri getiriyor, yerlileri pazarlıyor

Oldukça yorucu ama bir o kadar da öğretici bir dönemin ardından, 2007 yılının sonunda ‘Gözyaşı Çetesi’, ‘Aşk Yakar’, ‘Yersiz Yurtsuz’, ‘Çemberin Dışında’ adlı birkaç işte yapım koordinatörlüğü yapar. 2008 yılında aynı zamanda film alım-satım ile ilgili görevi de başlar. Bu işin Cannes, Berlin gibi festivallere katılarak, yabancı film şirketleriyle görüşmeleri, iyi ilişkiler kurmayı içerdiğini söyleyen Semra, 2008’den bu yana Splinter, Departures, Thirst, Rec2 gibi filmlerin alınması ve ülkemizde sinemalarda vizyona çıkması, Filmekimi, Antalya Film Festivali gibi organizasyonlardaki gösterimleri, DVD satışlarına kadar geçen süreçler ile Avşar Film’in yaptığı dizi ve filmlerin Ortadoğu’daki satış süreçlerini yönetir.

Son olarak geçtiğimiz yaz İngiliz formatı olan ‘Four Weddings-Dört Düğün Bir Balayı’ adlı yarışmanın yapımcılığını üstlenir. Sonra kendisi gibi BİLGİ mezunu kardeşi Emre Avşar ile ‘Yer Gök Aşk’ adlı dizinin ekibinde yer alır. Şu anda askerlik yapan kardeşi Emre’nin bu dizide Atıl ve Ulaş İnaç kardeşlerin ekibinde reji asistanı olarak görev aldığını söyleyen Semra, halen Avşar Film’de hem proje bazlı prodüktörlük, hem de sürekli olarak ‘Head of Sales & Acquisitions’ olarak görev yapıyor.

Arjantin tango hakemliği yapıyor

Yaklaşık altı yıldır çalıştığı aile şirketi Avşar Film’de şu anda Yer Gök Aşk, Lale Devri ve Her Şeye Rağmen adlı dizileri devam ediyor. Bunlar dışında yoğunluklu olarak, Audrey Tatou’nun oynadığı bir Fransız filminin alım sürecine vakit ayıran Semra, şirket olarak ‘Babam ve Oğlum’, ‘Kırık Kanatlar’, ‘Çemberimde Gül Oya’ ve ‘Kurşun Yarası’ adlı dizilerden ödüller aldıklarını açıklıyor. Sinemanın dizi ve format yapımına göre daha çok ilgisini çektiğini belirten Semra, özellikle senaryo yazımıyla ilgileniyor. Senaryo yazımı için psikolojinin büyük önem taşıdığını düşünen Semra, geleceğe yönelik planları nedeniyle, psikoloji ve senaryo yazımını daha derinlemesine çalışmak, hayata dokunacak sinema filmleri yapmak istiyor.

Profesyonel hayatı dışında tango ile yoğun bir şekilde ilgilenen Semra, uzun zamandır ders alıyor. Artık bu alanda ustalaştığı için Türk Dans Sporları Federasyonu’nda Arjantin tango hakemliği yapıyor. ‘Tango beni çok mutlu ediyor’ diyen Semra, yazları da tenis ve rüzgar sörfüne vakit ayırıyor. Hindistan, Uzakdoğu gibi farklı yerlere seyahat etmeyi seviyor.

Powered by Openmedia